x

Ripka Gergely

miklóscsabi CSODA Ezerjó 2009.*

Nem három napig tart….

A fiatal, mindig mosolygó és jókedvű miklóscsabi Mórról eddig nem sok figyelmet kapott tőlünk. Márpedig ezt ideje volt kompenzálni...már csak azért is, mert nem olyan rég nyitott a Bazilikánál a DiVino, Juniborbár (fiatal, második generációs borászok borai kóstolhatók, elsősorban fiatalokat szólít meg a hely maga is...hibátlan kezdeményezésnek tűnik, ígéretes konyhával, a maga nemében egyedülálló, izgalmas egység), melynek üzletvezetője egyébként ő lenne. Kívánom, hogy a kezdeti pozitív fogadtatása a helynek évtizedekig, sőt generációkon át kitartson majd! Fontos népművelő történet kezdete, állomása lehet az ilyesmi... Most azonban (még?) nem Miklós Csabi e budapesti tevékenykedéséről szeretnék írni, hanem a régebbiről, a móriról. S mi mással is tehetném ezt méltóbb módon, mint „Mór Furmintjával”, egy igazán szép Ezerjóval. Biztos van, aki csak legyint rám egyet, még tán olyan is van, akit ez a hasonlat bosszant…hogy ezt a kevéssé bejáratott fajtát Óó a nagy furminttal egy napon merem emlegetni…de egy tipp: móri borász jelenlétében sose tegyünk így!

Ők ugyanis véresen komolyan veszik ezt a fajtát, melyet saját gyermekükként, gyöngéden szeretnek, s féltőn, odaadóan egyengetik útjait. Szóval legalább olyan sokfélének tartják, mint egy tokaji borász a furmintot (vagy a Hársat). Sok pince, sokfélét készít belőle is: laza, jó savú fröccsbortól, ásványos szárazakon, félszárazakon át akár aszúsodott termésből készülő olajosabb desszertborig igen szélesnek tekinthetjük a fajta spektrumát. Presztízs, eredetvédelem, megbecsültség terén, ha a Furmint gyerekcipőben jár még, akkor a Móri Ezerjónál szinte még a totyogásról is korai beszélni. De bontogatja már az ezerjó is ezer színű szirmait, s a fajta befutása olyan töretlen borászok lelkesedésén biztosan nem fog múlni, mint ifjabb Kamocsay Ákos vagy épp a Miklós Csabi, a szóban forgó…
Mindketten lelkesen küzdenek az évtizedek sodrában kicsit elfeledett móri régió borászatáért, a könnyed, jóleső helyi fehérborokért. Miklós Csabi az édesapjától és nagyapjától is örökségül kapott hagyományokból is láthatóan sokat merít, ám emellett fantáziaja is jótékonyan szárnyal, fiatalos lendülettel, tartalommal tölti ki a rendelkezésre álló teret, elég csak a címkéken végignézni. Minden évjárat újabb és újabb bohókás fantázianeveket hoz, a címkéken frappáns (erőltetett vagy kevésbé erőltetett) szövegvilággal. És hazudnék, ha azt mondanám, hogy „nem kell ez”. Pont egy ilyen borvidéknél kell a figyelemfelkeltésre külön hangsúlyt fektetni (vannak borvidékek például, ahol nagyon bénának tartanék és tartom is a hasonló szájbarágós dizájnt, de itt valahogy mégis őszinte). Ugyan lehet, hogy teszem azt annál a Tramininál találok hasonló árban jobb illatos bort a polcokon, de a figyelmet megérdemli egyre inkább Mór is; hát hagyjuk, hogy miklóscsabi borai egy ártalmatlan kis mosolyt csaljanak hétköznapjainkba!
Igazán véresen komolyan venni őket egyelőre én nem tudtam. Azt hiszem, nem is azért készülnek a móriak, hogy zavarba hozzák Moselt, Chablis-t (ideális esetben egy kielégítő móri borért kétezernél többet nem nagyon kell fizetni). - Én most egy félszáraz, 2009-es, (ugyan 2008-ban zajosabb sikerű) Ezerjót választottam a pince jobbjai közül (sajnos a Nem férünk a bőrőndbe, sokat dícsért Chardonnayról lemaradtam…azt már bánhatom). Nagy kedvezménnyel lehetett Csodát látni.
Nem fiatal az ültetvény, több évtizedes, békebeli tőkékről szüretelték a Csoda alapanyagát. Éppen ezért nem érdemes csonthidegen gurítani lefelé, különben szép mineralitást mulasztunk el megcsodálni. A halvány szalmaszínű bort, apró, pici gyöngyök lepik el közel két év után is, s nem csak emiatt éreztem nagyon fiatalnak a bort. Illata sajátos jegyekkel bír. Száraz széna, pár csepp méz, illetve zellerszár vagy karalábé vegetális (kissé szokatlan) felhőjébe krémes, hordós elemek vegyülgetnek. Volt, aki bizonytalan hordóhasználatot kiáltott e bornál korábban…szerintem diszkréten és szofisztikáltán tesz hozzá e borhoz a fa, méghozzá példás, nem eltúlzott módon.) Sajátosan vegetális elemek határozzák meg orrban kontúrjait. Finom savai gyakorlatilag szárazzá teszik a bort (a mellettük szolgai maradékcukor zamata éppen csak jelzés szinten érhető tetten). Mellettük sós ízű ásványok tolonganak és csípik a szám szélét. Laza szomjoltó, de mégis tartalmas, kis jóindulattal kellően vastag is (enyhülve hevítő szesszel), végezetül némi kesernyés zárszóval. Finoman fanyarkás jellege miatt hibátlan nyári gasztrobor. Mondják: minden csoda csak három napig tart…nos ez egy óráig se tartott ki, behabzsoltuk. Összefoglalva: hasonlót ezerjóból még nem ittam 6(+)
[1270 palack készült összesen…]

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább