X

KADARKA

Ripka Gergely

Déli Vonások II: Bock vörösek

A BV sorozat folytatása következik

Pár hete a neves villányi pince második generációját képviselő Bock Valér fehérborait vettük górcső alá. Ma eljött a napja a vörösöknek is. Hogy pontosan miben másak, mint a családfő eddigi borai, azt nehéz lenne megfogalmazni: mindenképp több a burgundi palack (cabernet esetében is, ami kicsit nekem mindig fura) és összességében limitáltabb palackszámokról van szó, mellyel az éttermeket célozza meg a birtok. Ám organoleptikusan közben a DNS-üket ezek a borok sem hazudtolják meg: viszonylag magas alkohol, komoly tanninok, érezhető hordó, (all in all) újfent délies vonások következnek, alaposan kiszellőzött palackokból:

Tovább

Ripka Gergely

Takler Örökség Kadarka 2020

Halvány rubin szín. Illatban is igazi iskolapélda a fajtára: vidám, finom, érett piros bogyós gyümölcsök, diszkrét fűszerek, szekszárdias termőhelyi jelleg. Ízben filigrán test, friss, élénk sav, kevés tannin. A korty végén sok finom fűszer, gyógynövény, ropogós meggy teszi izgalmassá és közepesen hosszúvá. Nagyon jó inni, könnyedsége erényként, s nem hiányként jelentkezik. Vérbeli pannon vörösbor, tele fantáziával, lehetőségekkel.

Tovább

Ripka Gergely

Balla Géza Kolna Kadarka 2020

Mély rubin színű bor, ami a fajtánál nem megszokott. Vegetális, zöldfűszeres, sajnos nem igazán megnyerő aromatika. Édes tónus jelentkezik aztán az íz elején, majd fanyar és tanninos érzet. Ízben is megjelennek a vegetális jegyek, gyökérzöldségekkel, céklával, végül hordóval. (5)

Tovább

Ripka Gergely

Attila Pincészet Szekszárdi Kadarka 2021

Tipikus halvány szín. Illatban is eltéveszthetetlen kadarkás fűszerek jönnek azonnal, tisztasággal, fajtajelleggel. Ízben friss savak, bogyós gyümölcsök játéka, piros díszek, kissé rövid korttyal. Laza, könnyed, vékonyka bor. Ilyen az, amikor egy bor egyszerű, de mégis szép. (6)

Tovább

Ripka Gergely

Sebestyén Kadarka 2020

Bő nyolc éve nem volt a pincével egyboros posztom, ami szégyen, mert egyébként rokonszenves név a szekszárdi színtéren! Egész halvány, szinte silleres meggyes szín. Illatban tobzódnak a vidám, érett piros bogyós gyümölcsök és a finom zöldfűszerei a fajtának. Kedves és szerethető illat (ami egyébként napokig szépen tartja is magát). Ízben eleinte sok kadarkás fűszer, fanyar málna és ribizli gurul szanaszét az ember szájában. Markáns, feszes, fanyarkás savak. Határozott szárítás húz a lenyelés után is, ami kicsit kellemetlenül adsztringensbe csap át.

Tovább

Ripka Gergely

Az első Kadarka Nap!

Koccintsatok a kadarkára kadarkával

Szeretjük a kadarkát. A boldogság, az életöröm bora. Ezen felbuzdulva idén november 20 hivatalosan is Kadarka Nappá avanzsált. - Amúgy dicséretes módon. Sosem titkoltam, hogy hozzám jó ideje a finom szerkezetű, könnyed eleganciával jellemezhető vörösborok állnak közelebb. Szeretem, ha a tannin enyhe, az alkohol moderált, a hordó a háttérben marad, a kanál nem áll meg a pohárban. Ha tényleg jó, akkor szeretem az elegáns pinot-t, kékfrankosban is nagyot lépett előre néhány hazai pince az elmúlt években (Burgenlandról nem is beszélve). A laza portugieserbe hajlamos vagyok belealudni, de a kadarka az én fajtám a hazaiak közül, ami szinte mindig illeszkedik a fentebb vázolt ideálképbe! Egy finom, könnyű, vidám gyümölcsű kadarkát bármikor örömmel iszom (azaz nem csak kóstolom). Múlt héten Furmintfan kollégánál a tokajiak után, Kadarka-nap előtt három kadarkát is megkóstoltunk együtt. Szekszárdi gyöngyszemek következnek.

 

Tovább

Ripka Gergely

Tüske Harmados Kadarka 2020

Régi kedvenc Szekszárdról. Pont, ahogy én szeretem a kadarkát. Világos piros szín. Illatában csupa érett, gurulós piros gyümölcs: málna és ribizli csalnak mosolyt és jókedvet az arcomra. Ízben ugyanúgy gyümibomba, sav alig, tannin még annyi se. Egy finom dzsúzos vörösbor, ami itatja magát nagy kortyokban, tele van csordultig primer jegyekkel, egy csokor jóleső gyógynövényességgel és életörömmel. Kadarka extra light.

Tovább

Ripka Gergely

1880: Noszai Hill Kadarka (South Csongrád region), Oszkár Maurer

Old Vine Chronicles/V.

The oldest plantation in the Carpatian basin that I know today has been reinvented and cultivated by a humble and instinctive Hungarian winemaker, called Oszkár Maurer. What’s more, his pre-phylloxera Kadarka vines near Szabadka (Subotica, which is now in Serbia) might testify that this variety was born on the southern edge of Hungary and spread out from there to several Hungarian wine regions like Szekszárd, Villány, Eger, Arad-Ménes and the Great Plain. But anyway, how could those plants on Noszai Hill have survived phylloxera, while complete wine regions disappeared forever in Europe in the late 19th century?

 

Tovább

Ripka Gergely

Balla Géza Ménesi Kadarka 2018

Sok-sok fűszer, piros gyümölcsök, intenzív herbális jegyek: Balla Géza kadarkái mindig nagyon kifejezőek ízben is, tele fűszeres zamatokkal, sok érett gyümölccsel, finom, fanyar savakkal. Rég volt hozzá szerencsém, de most is igazi egyéniség volt. Magyaros, paprikás fűszerezés, akár sötétebb húsokkal is gyönyörűen működhet ezzel a borral.

Tovább

Ripka Gergely

Eszterbauer Nagyapám Kadarka 2019

Jellegzetes halvány szín. Szekszárdi kadarkásan könnyed friss fűszerek és finom, gurulós piros gyümölcsök illatban. Vékonyka íz, rövid, egyszerű, laza korty, de mégis tiszta és elegáns bor, amit bármikor szívesen innék, csakúgy...de leginkább a lecsóm mellé.

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - **Bott Teleki 2008-2023

Érlelt löszborok tanulságai Tokajból

Idei első klubkóstolónkon a Furmint Február jegyében ismét az érlelhető TokajDry borok állócsillaga, a **Bott Pince került fókuszba. Volt már szuper Csontos, volt kiváló Exczelencziás, tavaly pedig csodás Határi vertikálisunk; idén 19-re lapot húzva bevállaltam, hogy folytassuk egy löszös dűlővel és pörgessük vissza az idő kerekét egészen a száraz tokajiak hőskoráig! Szokás bekiabálni (a partvonalról), hogy a löszről készülő borok sokkal kevésbé állják a sarat, mint a vulkanikus termőhelyről származó borok, melyet tudjuk, hogy több ízben is cáfoltak már *Kikelet borok. De az igazat megvallva a negatív oldalon is tudnék sajnos példákat mondani, akár csak a saját kóstolóimról, ahol bizony volt részünk nem egy kellemetlen meglepetésekben is sajnos a Tokaji-hegyről. De úgy voltam vele, hogy ha Bott, akkor érdemes újra esélyt adni a lösznek, hátha okosabbak löszünk. 70-80 éves gyalogtőkék, történemi első osztályú terület, magasan a Tokaji-hegy oldalában, minden évben 1000 palack alatt. Mi kell még? - Nagyon kíváncsi voltam, mit mutatnak az érett palackok. Íme:

Tovább