x

Ripka Gergely

Orsolya Pince - gyorsszemle (2o11)

Kicsiként is nagyok

Korábban már többször szóba kerültek itt, a TáncolóMedvén az Orsolya Pince érdemei. Februárban jártam náluk Ostoroson (hivatalból), a pincében, ahol a borokat kóstolva a szerelem első látásra című giccset élhettem át Pinot-juk és Tehéntáncuk kóstolásakor. Meghívásomra, pár napja viszonozta az üzletben Turcsek Orsi a téli látogatást. Bemutatta néhány friss tételüket az érdeklődőknek is. A közönségsiker mellett (azon fölbuzdulva) én is méltatnám szép boraikat.

Korábban már többször szóba kerültek itt, a TáncolóMedvén az Orsolya Pince érdemei. Februárban jártam náluk Ostoroson (hivatalból), a pincében, ahol a borokat kóstolva a szerelem első látásra című giccset élhettem át Pinot-juk és Tehéntáncuk kóstolásakor. Meghívásomra, pár napja viszonozta az üzletben Turcsek Orsi a téli látogatást. Bemutatta néhány friss tételüket az érdeklődőknek is. A közönségsiker mellett (azon fölbuzdulva) én is méltatnám szép boraikat.
Jó látni, hogy vannak ennyire lelkes emberek, ennyire elhivatott házasok, akik a munkában is ennyire társai tudnak lenni egymásnak, tűzön-vízen át. Szeretet, türelem, egymás támogatása a közös értékekért, a közös ért. A szimpatikus és becsülendő hozzáállást a kitartásuk erősíti. Elszántság és a pazar borok, amiknek köszönhetik, hogy nem válhattak sok-sok év után sem mellőzött szereplőivé az ingoványos táptalajt jelentő egri borvidéknek. Húsz-harminc évvel ezelőtt bizonyára nevetség tárgyát képezte volna a szakma körében ez a volumen, ez a fajta minőségorientáltság. Mindössze 15.000 palack bor évente, mely sok egri borásznál egy adott tétel esetében is kis számot jelentene, valóban nem sok. Mégis föláldoztak mindent a minőség oltárán, és a gyümölcshozam átgondolt korlátozásával, a teljes egészében Turcsek Orsolya és Tarnóczi Zoltán által koordinált, felügyelt és gyakorlatilag a két kezükkel művelt 9 ha-al, az úgyszintén kézműves módon készülő boraikkal (melyek minden cseppjén érezni lehet Orsi és Zoli féltő gondviselését) példaértéket képviselnek minden kezdő borász(pár) számára.Bizony lehet valaki kicsiként is nagy, bár nem a sopánkodástól, hanem a tenni akarástól. Becsülni való értékek ezek, hétköznapi csodák, melyek mellett nem mehetünk el csakúgy!
Az Orsolya vörösborok tehát télen a pincében nagy hatással voltak rám (előző bejegyzésem alkalmával a hazai Pinot-k közt egy sajátos gyöngyszemként értekeztem róla, és Marci is tett már említést boraikról Orsolya-est cím alatt). A 9-es fehérboraik hordómintáival, illetve az Abrakadabrával már úgy emlékszem, nehezebb volt megbarátkozni, meg ott a céges ismerkedés, kötetlen beszélgetés közepette nem az volt a lényeg, hogy kiszálazhassam a borokat és blogosan (medvenyelven) értékeljem őket. De most eljött az igazság pillanata: rászántam magam a bolti kóstolót követően, s miután lehúztam a boltban a rácsot, megpróbáltam egyedül maradni a borokkal. A palackok alján megmaradt pár, tanulságot tartogató korty....

Orsolya Pince @ Abrakadabra 2008.*
A varázslat úgy látszik Orsiéknál Abrakadabrával kezdődik, hát mi is ezzel indítottunk. A pince első számú fehérbora. Zöme Olaszrizling (34 %), mellette Chardonnay (28 %), Viognier (26 %) és Leányka (12 %) teszik teljesség ezt a komoly fehérbort.
Illatban túlérett Olaszrizling töppedt illatjegyei jönnek elő (idővel kajszi, dinnye, majd marcipán). És valóban a rizling egy része későn lett szüretelve. Mint minden Orsolya borban, itt is komoly beltartalommal kell számoljunk. Ízben legalább ilyen szép, és telt, mint az illatban. Zamatos, krémesen árad szét a korty, mely a Chardonnayt, Viogniert idézi a szájban. Némi ásványosság és zamatos trópusi gyümölcsösség mellett a tekintélyes alkohol teszi édeskéssé az összképet. Mégis ez a hosszú, nagy testű, alkoholédes lecsengés is részt vesz a jó ihatóságban, a jóleső már-már félszáraz érzetben (pedig Orsi szerint 4 g alatti a maradékcukor). Ha mindeképpen kell mondanom negatívumot, akkor a savak hiányát említeném meg. Kicsivel több sav nekem jól esne. De nem lehet haragudni rá. Szép bor. 7

Orsolya Pince @ 2008.*
Egy kellemes meglepetés a pincétől. Jó belépőbor lehet ez még, megfizethető árban (a pince szellemes módon 2008 Ft-ban határozná meg a bor árát is). Ha jól tudom, Kadarka és Kékfrankos duója. Kadarka szúr ki a pohárból, sok-sok izgalmas gyógyfűvel, fűszerkerttel, később kompótos, rumos cseresznyés, szilvás illatfelhők. Színe is inkább a Kadarka halvány pirosságát mutatja. Ízben húsos, vidám, nyári piros bogyós gyümölcsöket idéz: pirosribizli és málnalekváros extázis. Kellemes savak, jóitalú gyümis zamatokkal. 7

Orsolya Pince @ Százrejtekű 2007.*
A pince 2007-es csúcsboraként is felfoghatjuk. Ősi, török időkből fönnmaradt ostorosi pincét takar a névválasztás. Sötét tónusú illat Merlot-s, negros, kávés, dohányos aromák. Fekete cseresznye és ribizliszörp ugrik be az illatról. Színe átlátszatlan feketés. Ízben kevésbé hozza az ostorosi élményt (pláne a Pinot után kóstolva).
Orsival közösen előkóstoltuk, és szerinte sem volt annyira rendben a palack... Kis paprikásság, enyhén húzós tanninok mutatkoztak meg. Sűrű, ismét érezni az elképesztő alapanyagbeli koncentráltságot, de valahogy mégis középszerűbb ez most, mint általában, amit megszokhattam tőlük (a pincében anno talán nekem is jobban bejött). Nem baj. Másnak legyen vele szerencséje! 6+

(Összegzésképpen az alábbi borokat javasolnám föltétlenül az Orsolya borok iránt érdeklődőknek: Pinot Noir/2007, Tehéntánc/2007.)

X

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább