x

Ripka Gergely

BEMUTATKOZIK: Aranynap Pincészet és Vendégház

Lelkiismeretes, ízléses vendéglátás Tállyán

Kincskereséssel indul az év, ami azt jelenti, hogy szép lassan egy friss kiadvány előkészítése felé fordulnak a mindennapjaim 2020-ban. A tavalyi Tokaji Márciuson nyílt alkalmam megismerkedni egy pincével, akikről eddig azt hittem csak vendéglátással foglalkoznak. Az Aranynap Vendégházat ismertem ugyanis korábbról, de megleődve tapasztaltam, hogy boraik is megérdemlik a figyelmet és nem csak futólag. Az újévben felkerekedtünk tehát, és a bíztató első kóstolási benyomásnak folytatása is lett hát Tállyán.

El kell mondanom még azért azt is, hogy számomra továbbra is az egyik legellentmondásosabb település a borvidéken Tállya: amellett, hogy épített örökségeit tekintve az egyik kedvencem, gyönyörű formavilágú épületekkel, sajnos ezek állaga és állapota egyre elkeserítőbb képet fest a látogató elé. Tállyán mindig eszembe jut, hogy ez mekkora felelősség. Ezek a patinás épületek mind a történelem kis mozaikkockái, és a mi felelősségünk, hogyan vigyázunk rájuk és miképp őrizzük meg unokáink számára őket. Számos ezirányú hozadéka van a befektetők megjelenésének Tállyán, és reméljük az enyészet nem okoz nagyobb pusztítást a korábbi tehetetlen évtizedek után.

Amellett pedig, hogy igen nagyra tartom a frissen megjelent némely pincék meggyőző munkáját (Szóló, Kaláka, TR stb), mindig elmondom és leírom, hogy egyúttal nagyon fontosnak tekintem a tősgyökeres tállyai családok hagyatékát és érdemeit is, és köreikben is ugyanolyan nyitottsággal keresem a meggyőző borminőséget.

 

Knizner Péter és felesége is helyi család, sok éve foglalkoznak már vendégfogadással Tállya gyönyörű központjában. Emellett néhány hektáron tállyai szőlőt is művelnek. Szétnéztünk kicsit az ízlésesen berendezett vendégházban (mely dícséretes módon egyébként remek együttműködésben dolgozik más hasonló méretű vendégházakkal a településen, megosztva a nagyobb csoportokat). Friss és üde színfoltot jelent a vendégház és a spontán erjedő borok is:

 

Remete Furmint 2019

Friss töltés. Üde gyümölcsök, almával, körtével, olajos magokkal, egyszerűséggel. Friss savak, kis kesernye, birs, sósság, dió, kerek utóíz, de a citrusos lendület is megvan benne, finoman fanyar, érett savakkal. Tetszik így fiatal formájában is, reméljük a palackban sem növi ki ezt a kedves mivoltát. 5+

 

Galyagos Sárgamuskotály 2018

Tiszta gyümölcs, enyhe késői szüretes hangulattal. Ízben moderált, tiszta, sós, erőteljes teste van (kissé elszaladt alkohollal). Ehhez képest aztán a fajtára jellemzően rövid íz, a végén szép, feszes savval. 5

 

Hárslevelű 2017

Erőteljes illat, mentholos jelleggel, ami maradékcukros borokban eléggé el tud harapózni. Ízben húsos, szépen megjelenő édesség, mellette tartást adnak a csiszolt savak is. Telt, nagyon gazdagon gyümölcsös. Kár, hogy az illat kissé elviszi az élmény első felét... Halványabb 5

 

Remete Furmint 2017 (édes)

Almás, fehér húsú gyümölcsös illat, a töppedt szőlő jellegével. Elegáns, de mégis közérthető édes élmény Hegyaljáról. Kellően hosszú is. Finom cukor, szép egyensúly, tiszta jegyekből összerakva, birssel, dióval fűszerezve. Ha lehet mondani egy borra, hogy csajos, rászoktató stílus, akkor ez valami olyasmi. Magabiztos 5

 

Galyagos Furmint 2017 (édes)

Valamivel mélyebb, barackos, intenzív, de nagyon tiszta late harvest illat. Ízben több botritisz érezhető az előzőhöz képest. Szinte szamorodnis/aszús ízhossz. Telt barackosság, krémes, vaníliás jelleg, pazar egyensúly mellett. 0.75-ös palackban ez egy kiváló TokajSweet tétel! Legyen 6

 

Aszú 2017.*

Elég friss töltésből adódóan zárkózott, mézes illat. Pörgetve gazdag és mély fűszeresség bújik elő belőle, déli gyümölcsökkel, körtével, kompótos jegyekkel. A 214-es cukor krémesen, hömpölygően, tömören jelenik meg a barackos, hosszú kortyban. Sűrű íz, de még eléggé imperfekt, azaz kialakulatlan aszújellege van. Viszont csodákra lehet képes a palackban és már most szépen megmutatja, hogy 2017 sokak kedvenc aszús évjárata lehet majd (nekem felettébb meggyőzőek az első benyomások). Időt kér még tőlünk. 7+

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább