x

Ripka Gergely

Ferdinánd Pince – gyorsszemle (2o19)

A kis pincék mélyén szunnyadó szenvedély

A TokajGuide már a grafikusnál, márciusban nyomdába kerül, s ha minden jól megy, március végén bemutatjuk, közzétesszük és elérhetővé válik. Annak aki szeretné elérni. Sok meglepetéssel készülünk (új csillagos borászattal, sok-sok kóstolóval), és persze szünetelen kóstolunk, próbálunk tudósítani, mi is zajlik a borvidéken ma, 2019-ben. 
Mádra, de más hegyaljai településekre is leginkább akkor szeretek ellátogatni, ha valami kis ékszer, csiszolatlan gyémánt finomodásának lehetek tanúja. Nem titkolt szándék a TokajKalauzzal, hogy olyan pincéknek is teret nyújtson, akikről a fősodor zajos sikerei mellett talán kevesebbszer esik szó. Mégis fontos épító kövei a közösségnek, egy-egy település jövéjének, hisz az igazi tradíciók, mélyben gyökerező kötődés a helyi föld és a helyi borok felé náluk egészen másképpen ölt testet: sokkal intenzívebben, sokkal nagyobb szenvedéllyel élik ők a mai Tokaj-Hegyalját. 

 

Az organikusan dolgozó Bikari Ákos Ferdinándnál jópár éve jártunk utoljára: Lotti, a folyton hiperaktív beagle ugyanúgy szeret résztvenni a kóstolókon, pincebejáráson, mint a vendégek. 
Hordóból, tartályból és palackból is kóstolgattunk: 

 

Szent Tamás 2018 (M)

Egy soha nem tapasztalt módon korai év a borász szerint, magas légköri aszállyal, igazi extrém meleg év. Ehhez mérten buja, telt, széles mádi karakter jellemzi az évjárat borait, ahol ismét a savak megőrzése volt a kihívás. 

 

Gyötrik 2018 (M)

Sárgás déli gyümölcsök illata. Ízben elég magas cukor, finom édeskés tónusok szövik át. Még kicsit mocorog a bor, de nagyon ígéretes.

 

Gyötrik Szamorodni 2017 (M)

Jellegzetes, édes hordómintáknál tipik földimogyoró orrban. Lágy savérzet, krémes, hosszú íz, finom szerkezet. Szép lesz ez is.

 

Kishegy Szamorodni 2017 (M)

Kissé magas illó, némi kajszisság jön aztán a szellőzéssel. Citrusos, feszes íz, tartályban fejlődik egyelőre, most is nagyon ígéretes!

 

Padihegy 2016

Kajszi, alma illatát árasztja. Ízben némi fenolosség, kis kesernye, krémes, hordós, vaníliás ízek teszik izgalmassá. 5

 

Padihegy 2015

Hordós, olajos magos jegyek, valahogy szofisztokáltabb a 16-osnál. Édeskés, hordós utóíz, szárító lecsengés előtt citrusos feszességgel. 5

 

Padihegy 2014

Orvosságos jegyekkel indul orrban. Ízben a savra, a feszes citrusokra épít ez a tétel is (vsz ez a dűlő sajátsága is). Némi fenolos, gyantás jegy kíséri az ízt. 4

 

Szent Tamás Késő szüret 2017

Illatban le sem tagadhatná késői szüretes, botritiszes, elegáns late harvest jellegét. A 105-ös cukor mellé 34-es extrakt és 11-es alkohol párosul. Széles, krémes, mádias jelleg. Dió és kesernye mutatkozik a korty végén, egy elegáns érettséggel, szép egyensúllyal. 6+

 

Szent Tamás Aszú 2017.**

Őszibarack, déli gyümölcsök, kajszi prémium aszús jegyei indítják az élményt orrban. Közepes cukortartalmat érezni benne, de kimondottan tetszik, hogy nem a hömpölygésre, a magas cukorra épít. Lecsengésében szinte száraz, feszes citrusosság, gyönyörű szerkezeti gazdagság jellemzi (már a teljes tétel el van adva, aki nem véletlen...). 7+

 

FURMINT FEBRUÁR ALKALMÁBÓL két izgalmas Tokaj Magic kóstolót is ajánlunk figyelmetekbe:

Február 1, Villa Bagatelle, 16.30:
Tokaj Magic/Furmint Február Speciál I.: A természetes édesség titka: EVENT 

Február 22, Villa Bagatelle, 16.30: 
Tokaj Magic/Furmint Február Speciál II.: Bott Pince dűlős furmintcsodák: EVENT

(A férőhelyek száma eléggé limitált.)

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább