x

Ripka Gergely

Disznókő szamorodni-retrospektív

A tokaji körút alkalmával Mészáros Lászlóval kellett egy interjút készítenem (meghökkentő részletek hamarosan a Tokaji Ősz felületein és itt is…). A Disznókőről többnyire aszúik kapcsán beszélünk. Más édes különlegességeket is készítenek. Ugyan a késői szüret csupán 1999-ben vált külön a szamorodnitól, utóbbi nagyon fontos (picit talán mellőzött) példa korunk tokaji szamorodnijai közt. Nem vagyok rá büszke, de a pince édes szamorodnijaival eddig talán nem is találkoztam, vagy ha valahol mégis, akkor nem szenteltem neki kellő figyelmet. Aszú alatti bevezetője mindig az évjáratnak a Disznókő szamorodni. Árban is nagyjából a fele (ötezer körül), és valóban remekül kiegészíti, beharangozza a később megjelenő aszút.

Kissé szerteágazó a paletta az aszú alatti édes tokajiak közt. Rengeteg az elnevezés, még több az önálló stílus. A szamorodni név mellett szinte csak a lengyel piaci érdekeltség szól, mégis az előző rendszert követően is máig fönnmaradt a termékleírások közt. Tudjuk, hogy a szabadabb késői szüretnél mindig alkoholosabb, borszerűbb (ami a Disznókő stílus fontos ismérve amúgy is), hosszabban érleljük és az aszún kívül csakis a szamorodnikat lehet hagyományos tokajis palackba letölteni. Jól van-e ez így? Számos termelőnél látom, hogy a késői szüret mellett/helyett visszatér a szamorodnihoz (Samuel Tinon, Szepsy, Bereczék, Bott Juditék, de kezdettől fogva fontos az Oremus, a Degenfeld és a Disznókő számára is)…hamarosan több interjú kapcsán is körbejárhatja az izgalmas témát az, akinek szívügye az édes paletta jövője, racionalizálása. Mészáros Lászlóval és francia gyakornokukkal az alábbi Disznókő szamorodnikat vizsgálgattuk:

1994.*

Hárslevelű alapú bor (ma már ez nem jellemző a borászatnál). Maradékcukra 60-70 g/l, Alk: 13,5 %. Illatában karamell, narancs, szép érettség, mézzel. Van még mellé virágosság is, és a tercier jegyek mellett sok gyümölcs is: hecsedli, kajszi dzsem. Ízben is megőrizte frissességét. Barack, citrusok, kis oxidáltság érzékelhető, de hibákat nem vét sehol. Meglepő formát mutat. 6+

1999.*

Ez már furmintra épül, noha az évjárat maga sem szűkölködött savakban. Sokkal fiatalosabb a szín, mivel macerációt nem nagyon kapott a feldolgozáskor, kevesebb polifenol került a mustba, ezért is világosabb sokkal mindig, mint egy aszú. Teás, gombás illat. Tompább és az előző után kevésbé gyümölcsös elsőre. Később aztán barack jelenik meg. Van frissesség, citrusok, feszesség, az izmos savak mellett. Csúcson van az íz alapján. Botrányosan fiatalos. 6+

2000: ez sajnos dugós (behűtve egy palack volt).

2002.

Furmint az alapja ennek is. Porosabb és kicsit magasabb illó érződik orrban. Aztán tisztulva dohány, gomba, grillázs, tercier jegyek színezik. Egészen friss az íze, sok citrussal, kortalansággal, a végén kesernye és némi szesz bontja meg a fókuszt. Mégis vibráló, egyenes a lefutása a kortynak máig. 6

2011.*

Furmint ez is. Egészen más hangulati elemek. Kirobbanó fiatalság: grapefruit, trópusi gyümölcsök végtelen hosszú sora, mangó, licsi stb. Letaglózóan energikus illat. Elegáns édes bor. Nem hosszú, de azalatt csupa ropogós, sárga gyümölcsben lehet részünk, hihetetlen izgalmas savérzet mellett. Újabb ékes példája annak, hogy a Disznókő borok soha nem az extrém paraméterekkel, hanem egy okosabb, tudatosabb eleganciával hódítanak. 7

2012. (M)

Szűrés előtti minta került elő a hűtőből. Értelemszerűen ez a bor tehát tartalmaz egy sor díszítőelemet, amit a palackozás, sterilszűrés elvesz később. Így a leírás nem biztos, hogy hasonlít majd a bolti palackokéra. Ananász, banán, kimondottan édeskés trópusi gyümölcsök. Vastagabb a 11-es után, alkoholja és krémessége is dúsabbá, húsosabbá teszik. Rendkívül izgalmas szamorodni, meggyőző komplexitással (tán a sorban a legteltebb bor). Hamarosan forgalomba is kerül, egy új brand alatt.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább