X

DISZNÓKŐ

Ripka Gergely

Friss aszúévjáratok lapzárta előtt

Meglepetések és régi, jól bevált kedvencek

Elnézést, a formálódó friss projektek némileg elvontak a blogposztoktól (nem csak a könyv, részletek természetesen hamarosan, kámingszún…stb), de cserébe nem akármi következik ma… Egy bő hete igen komoly szakmai közönség előtt tarthattam mesterkurzust friss aszús évjáratokat bemutatva a Winelovers Wine Awards első napjának zárásaként. Azt nem mondom, hogy nem izgultam szanaszét magam maser of wine-ok és külföldi szakértők előtt angolul, de az legalább biztos, hogy sikerült nekik egy csodaszép aszúsort gurítani 2019, 2018, 2017, 2016 és 2013 javából. Ezúton is köszönet a borászoknak a felajánlott tételekért: jó hírét viszik a borvidéknek ezek a tételek, az biztos. Ígértem összegzést is nekik a borokról. Íme:

Tovább

Ripka Gergely

*Disznókő 1413 Szamorodni 2019

Tetszetős arany színek a pohárban. Illatában szép, tiszta botritiszkarakter egy remek évből, finom tokaji barackossággal. Ízben a pincére mostanság eléggé jellemző gombakarakter itt is felbukkan, újabb hordó határozott vaníliás jegyeivel. Krémes textúra, sok cukor és igen hosszú korty, melyben a hordó egyértelműen meghatározó egyelőre. Egy kerek ponttal szebb a 2018-asnál! (6)

Tovább

Ripka Gergely

Az édes bor élt és élni fog!

Nemzetközi mélymerülés a maradék cukorban

Izgalmas felkérésnek tettem eleget pár napja a Borkollégiumban. A 3 órás mesterkurzus célja az volt, hogy a világ különféle természetes édesboros technológiáit kóstoljuk össze (az erősítetteket tehát most kihagytuk). Jól tudjuk, hogy ez a piaci szegmens micsoda kihívásokkal küzd eladhatóság és rentábilitás terén, nem csak Tokajban. Mégis megdöbbentő volt azt látni e 21 borral, mennyire sok országban becsülik nagyra a termelők az édesség limitált kincseit mint a természet ritka ajándékát. 

Tovább

Ripka Gergely

*Disznókő Late Harvest 2020

Enyhe illat, fiatal late harvest jegyekkel, érett gyümölcsökkel. Ízben aztán meglepően friss (mintha egy kis CO2 is lenne benne), feszesség, az évjárat gombás díszeivel, majd enyhén kesernyébe hajló utóízzel, sok-sok aszalt gyümölccsel. Fineszből lehetne több egy maradandó élményhez, de nyilván a nehéz év is beleszól a végkifejletbe. (5+)

Tovább

Ripka Gergely

*Disznókő 5 puttonyos tokaji aszú 2013*

Több ízben is kóstoltam már, és most is nagyon rendben volt. - Az évjárat határozott botrtiszjellege most is dominálja az illatot, szép érettséggel, aszalt sárga húsú gyümölcsökkel díszítve. Ízben hosszú, dzsemes, karamellás, finom aszalt gyümölcsökkel. Profi minőségben, részletgazdag módon mutatja be az évjáratot, mostanra kezd igazán kibontakozni (emlékszem még, fiatalon mennyire visszafogott aszú volt). (7)

Tovább

Ripka Gergely

Sárga Borház (*Disznókő) 5 puttonyos tokaji aszú 2018

Tipikus aranyszín. Illatban a gombásság eléggé uralja a bort, nem igazán elegáns, igaz némi őszibarack csinosít rajta kicsit. Magas cukor, mély ízek, tiszta, telt korty, bár 18-ból a megszokott enyhe sav eléggé alárendelődik itt is. Lekváros, mézes, őszibarackos jegyek teszik összetetté a bort, de hamarabb venném meg az azonos márkás szamorodnit ebből az évből! (5+)

Tovább

Ripka Gergely

Sárga Borház (*Disznókő) Édes Szamorodni 2018*

Egy érdekes végkifejlet: a *Disznókő (első) címkés 1413 szamorodnija ugyanebből az évből kevésbé tetszett, mint ez a tétel. Elegáns aranyló szín a pohárban. Mély, szépen érő illatok. Finom tercier buké jellemzi, egy kis gombássággal. Széles, gazdag, hosszú és krémes ízek, valósággal aszúszintű élmény, igen vastag és izgalmasan komplex kortylefutással. Szép és profi szamorodni. Bomba vétel (az ünnepekre is) egy atipikus, meleg tokaji évjáratból.  (7+)

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC20/02: 2oo2 aszúi a klubban

Így kell méltó módon zárni az évet!

Nincs még vége az évnek, nincs vége az édes hedonizmusnak sem! Hagyománnyá vált, hogy az én TokajMagic borklubomban 20 éves visszatekintéssel zárjuk az évet. Ilyenkor együtt ünnepeljük Tokaj nagyságát néhány igazi ritkasággal, miszerint képes évtizedeken át is örömet okozni nagyszerű boraival nekünk fogyasztóknak. Tavaly 2001 helyett 1993-al vigasztalódtunk, ám idén végre ismét volt ok meghajolni egy szép évjárat előtt: 2oo2 került a poharainkba, méghozzá nem is kevés aszún keresztül. Szerettem ezt az évjáratot. El is mesélem a borokkal együtt, hogy mitől volt emlékezetes 2oo2:

Tovább

Ripka Gergely

*Disznókő 1413 Szamorodni 2018

Szép aranyszín csillog a pohárban. Illatban sok gomba, erős botrtiszes karakter, egy kis szúróssággal (ami elég gyakran megjelenik ennél a szamorodninánal). Ízben folytatódik a gombás jelleg, széles, nagyon édes íz, magas cukor, és a gomba némileg ül rajta jelenleg, s ez a pincészetnél mostanában elég gyakori jelenség lett. (5) 

Tovább

Ripka Gergely

25 befolyással bíró szakember a tokaji bor körül (15-11.)

MÉG A TOP10-EN INNENI DERÉKHAD

Így 12 év után sem tudom elképzelni, hogy más körül forogjon az életem, mint Tokaj. S ha sorolnom kéne az okokat, amiért ez így van, akkor elsők közt említeném a rengeteg inspiráló egyéniséget (noha ez is sokat formálódott bennem az idők folyamán). Lehet az ő küldetésüket is sokféleképp értelmezni: a borász időnként kicsit sztár, akiért rajong a közönség, akinek tapsolnak a borbemutatók, brilliáns borvacsorák, díjak és ünnepi beszédek végén. Aztán látjuk a közösségi médiában a posztot a kékszőlőtől piros kezekről, a hajnali munkakezdésről, a hősies küzdésről, és ami ebből fakad: esendőség, időnként hibák, felelősségvállalás stb. De ahogy látni fogjuk bizony nem feltétlen csak termelők alakítják egy borvidék jövőjét. Három év után frissítem a listámat és nagyon érdekes látni a régi és az új nevek tendenciáit ezen a listán.

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 1.)

Egy viszontagságos évjárat egy évtized után

Pollák Tibor barátunk szervezésében idén is volt alkalom belefeledkezni egy kicsit az idő múlásába. Ahogy minden februárban, 2024-ben is 10 éves borokat kóstolgattunk. Ezúttal ismét egy viszontagságos év, 2014 jött tehát a sorban. - Hűvös, esős esztendő, magas savak, sok válogatás a szüret alatt: kiváltképp szárazakban volt feladva a lecke. Semmi kiemelkedőre nem számít ilyenkor az ember, bár az igaz, hogy 2010-ből is voltak négy éve meglepetések (szárazban és édesben egyaránt). A képlet most is pofonegyszerű volt: termelőkkel, barátokkal, ismerősökkel kóstolgattunk tehát saját és nem saját, tokaji és nem tokaji borokat Bodrogkisfaludon, a magunk örömére és egy kicsit azért is, hogy tanuljunk belőlük. Nézzük is meg, milyen meglepetésekben volt részünk 2014-ből vakon:

Tovább