x

Ripka Gergely

Hová tűnt Gergely Vince? [Gergely Vince válaszával frissítve]

Uri borok után kutatva a Szent Tamás-dűlőben

Van egy mádi borász, aki a rendszerváltás után együtt indult sokakkal, lendülettel, kecsegtető eredményekkel, borminőséggel. Az egyik legjobb fekvésű dűlőben birtokol területet, mely ráadásul 20 év leforgása alatt (tőle részben függetlenül is) a borvidék Cote d’Or-jának egyik legjobban csengő terroirjává vált. Szent Tamás és Gergely Vince, akiről ez a poszt szól. De vajon az aktuális mádi események miért nem szólnak róla (is)? Miért kell őt is, borait is műholddal kutatni a tokaji palettán? Mi történhetett, hogy mára ennyire keveset hallunk róla és borairól?

Gergely Vince és az Uri Borok a Szent Tamás-dűlő aszúival szereztek maguknak hírnevet a 90-es évek első felében. Aztán az évtized végére mintha elfogyott volna a lendület és a borász a száraz borok kibontakoztatásában már egyáltalán nem vállalt komolyabb szerepeket. Neve az 1-2 éve komolyabban borozgatók körében meglehet, közel ismeretlennek számít. A 4-5 éve Tokajjal foglalkozók, ha boraival esetleg nem is futhattak össze (rendezvények forgatagában, vinotékákban, éttermek borlapjain), de nevére talán még emlékeznek. Akik régebb óta járják Hegyalját, azoknak is csak egy kicsivel lehetett több esélyük arra, hogy az Uri borokkal közelebbi kapcsolatba kerüljenek.

Életemben először találkoztam pár hete a borásszal. Tény, hogy sajátos figura, sajátos elvekkel (ez a mondjuk a legtöbb borászra ugyanúgy igaz). Azt is éreztem a borokon, hogy nem mondhatók annyira makulátlanoknak és kirobbanóan modernnek, üdének, mint mondjuk más kortárs termelők aszúi (a kontextus végett egy Royal aszú adta meg a ráhangolódást). Nem voltak fiatalok az alábbi aszúk, a kor és némi száraz szamorodnis oxidatív vonás is egyértelműen megmutatkozott bennük; de számomra mindezekkel együtt mégis óriási kérdőjel, hogy egy ilyen szerencsés adottságú területet művelő borászat miért szorult ennyire a háttérbe, a periférián is túlra 20 esztendő múltán…

Royal Tokaji BECSEK 6 puttonyos tokaji aszú 2007.**
Vaníliás, virágos, kenyérhéjas, elegáns pörkölési jegyekkel körbeölelt illat, a kötelező barackkal. Vastag, krémesen olvadó, hosszú és vitális modernaszú, melynek nem extrém magas, de tekintélyes a cukra, citrusos savai pedig hihetetlen lendülettel bírnak. Mézes, propoliszos lecsengés, közepesnél jóval kiterjedetebb hosszúság és intenzitás. Nagyon korrekt munka, ismét a már megszokott kimagasló egyensúlyú dűlős aszústílus a Royaltól. 8

Gergely Vince Szent Tamás 6 puttonyos tokaji aszú 2003.*
Kenyérhéjas, érett, tercier jegyek. Száraz szamorodnis buké, kicsit szigorú és matt, kevés élénkséggel, kevés gyümölccsel. Ízben aztán az egyensúly sem tökéletes: a cukor túlsúlya kissé émelygőssé teszi, a test sincs megtámogatva, s az egész óriási tehetségű alapanyag kissé darabos borrá formálódott. Kenyérhéjas, érlelési jegyei miatt is nehézkes inni, eleganciában lemarad a többiektől e nagy évjárat diszharmonikus bora. Kár. 6+

Gergely Vince Sárga muskotály aszúesszencia 2003.**
A Szent Tamás termése ez a bor is. Fűszeres, keleties hangulatú, sokkal fiatalosabb illat, melyben azért szellőzve szekunder és tercier, sherrys, kenyérhéjas jelleg is föltűnik. Aszalt gyümölcsös jegyek, relatíve magas cukortartalom, de mégis társul mellé üdeség, kedvesség, báj, s az illatos fajtától egész megdöbbentő szerkezet! Nagyon tetszett, hogy a muskotály kedvessége, bája mennyire szépen benne van a hosszú és elegáns ízben (noha a palackban ez a kezdeti állapothoz képest biztos sokat kopott az idővel). Tettrekész savainak sokat köszönhet a bor, többek közt vibráló élénkséget, gördülékenységet, színeket, viszonylagos fiatal érzetet. 7+

Gergely Vince 6 puttonyos tokaji aszú 1994
Mindig sok tanulsággal szolgál egy idős aszút faggatni. Egy éve a 93-as Gergely Vince aszúesszencia csodás élményt nyújtott. Érett, dohányos, avaros, gombás, kenyérhéjas palackbuké, frissesség halvány nyomaival (18 év után). Komoly mélységű íz, jól kivehető kesernye. Szerkezetileg már elmarad az előbbiektől, de élénk savai meglepőek, komolyak, izgalmat, szépséget csempésznek az enyhén lustuló, érett borba. 6

Gergely Vince Aszúesszencia 1998.*
Meglepett, mennyire fiatalos, vaníliás orrban, végre kellő mennyiségű obligát sárgabarackkal (sőt friss palackozás után sokkal jellemzőbb új sportcipős jegy ad neki kortalan kifinomultságot). Ízben teás, mély és drámaian gazdag, szinte örökéletű bort sejtet. Súlyos tétel, tekintélyes cukorral, miközben savai már-már karcolnak szájban, torokban. Hosszú, vitális, mézes édességű íz. Nagy élmény volt kóstolni a viszontagságos évjárat, s egy korábbi, kissé átmeneti korszak aszúborát, mely még messze nem ért útja végére. 7

 

....és a borász válaszol:

Kedves Gergely !

Az írásban több pontatlanság,valótlan állítás van és úgy érzem van ami kimaradt belőle,ha valaki korrekt tájékoztatást akar adni.


Második bekezdéshez.

Az Úri Borok Pincészete a "hírnevet" ( én nem nevezném annak,talán ismertséget )nem a 90-es évek első felében szerezte,hiszen az első bora 1996 -ban került forgalomba,és nem is Szt Tamás borral, hiszen ebben az időben még szőlőterülettel sem rendelkezett a Szt Tamáson.
Az első bor amire felfigyelt a szakma 1993 5 puttonyos aszú volt. Akkor még újdonság volt,hogy muskotályt használtam alapbornak, így az aszú illatok a muskotállyal kiegészülve egy különleges íz- illat világot adtak a bornak. Több hazai versenyen és teszten kiválóan szerepelt. Ma már nem egyedi eset,hogy a muskotályt alapborként használják az aszúhoz.
Az első Szt Tamás bor 2004-ben került forgalomba. 2000 6 puttonyos aszú Szt Tamás néven. Ez a bor amelyik borversenyen indult ott kiválóan szerepelt ( Mádi Borverseny arany, Pannon Bormustra csúcsbor, Challenge International du Vin arany érem,stb )

Harmadik bekezdéshez.

Az,hogy a boraim nem ízlenek,ehhez nincs mit hozzá tennem,ez szubjektív dolog,mindenki azt ír róla amit gondol.
Azonban,ha korrekt lett volna a tájékoztatás akkor minden képen le kellett volna írnod,hogy hol és milyen alkalomból kóstoltad a borokat!!! Ezt nem tetted meg,így én most pótolom.

A Magyar Tudományos Akadémia  borversenyének díjátadó gáláján ahol az általad negatívan minősített borok hozták el az 1-2-3-5-6 helyezést.
Ezek a borok más megmérettetésen is kiválóan szerepeltek,sok arany és ezüst érmet szereztek hazai és nemzetközi versenyen.
Az,hogy a Te ízlés világod ezt nem díjazza azzal én nem tudok mit kezdeni.

Az tény,hogy a hazai borkedvelő közönség jószerivel akkor találkozik velem és a boraimmal,ha felkeres, ez igaz.
A borok magas ára miatt,itthon mérsékelt az igény ezekre a borokra.

A cím béli kérdésedre a válasz : Ott van ahol eddig is,köszöni szépen jól van.Egy családi pincészetnek az az alapvető feladata,hogy a család megéljen belőle,nálunk ez működik,három gyermekünket felneveltük,kitaníttattuk,export piacainkat építgetjük.Köszönjük jól vagyunk.

Ennyit szerettem volna leírni. A Te döntésed,hogy közzéteszed-e a válaszomat a cikk mellett.

Üdvözlettel: Gergely Vince

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább