x

Ripka Gergely

Exczelencziás 2019 - PREMIER!

Újabb kivételes gyöngyszem született a **Bott Pincében

Pár hete, a legutóbbi TokajMagic-eseményen a Határi határait feszegettük. Az eseményen Bodó Judit megosztotta velünk premier előtt a pince száraz csúcsborának, az Exczlencziásnak a friss kiadását is (ez is tisztán a Határiban termett, a remek 2019-es évjáratból). A minap a Figi és Lipike gasztro-szentélyében mutatkozott be a nagyközönség számára e remek bor, mely korlátozottan ezen a napon elérhető volt a szerencsés pesti érdeklődőknek (de érkeztek gyémánt fokozatú gyűjtők Pécstől, Tatán át sok helyről a bor hírlevelére). Lássuk hát, mit tud ez a szuper limitált különlegesség!

Ajánlónak álljon itt Judit gondolatmenete a borról:

“Eljött az idő - vagy inkább letelt. Az Exczellencziás borunkat igyekszünk minimum 3 évi érlelés után forgalomba hozni. Így most a 2019-est hozzuk föl a pincéből. A szűzebbjeinek pár információ:

A név: Exczellencziás - a Csontos dűlőben lévő présház a Zsedényi család tulajdonában volt. Zsedényi Ede oldalági rokon, aki vagyona és rangja ellenére mindig kopott ruhákban járt (róla többet a címkéről lehet leolvasni). Őt hívták a ”kopott Exczellencziásnak".

A bor: minden borászatnak van birtokbora ilyen-olyan filozófia mentén. Mi azt gondoltuk, hogy nekünk ez a bor legyen az, ami az évjáratot a leghűebben tükrözni hivatott. Nem dűlőkről, fajtáról szól. Azt szeretnénk megmutatni, hogy nekünk milyen a tokaji száraz.

Évjáratsunnyogás: természetesen ennek a bornak nem a gyorsivású kategóriában kell versenyeznie. Kiemelkedő évjáratban is csak kiemelkedő hordóra kerülhet ez a megnevezés. Eddigi évjáratok: 2005,  2007, 2012, 2013, 2016, 2017. Az erényei megvillantásához az is hozzájárul, hogy nem adjuk el frissen palackozás után, hanem egy nyugodt, érlelt állapotban szeretnénk a poharakba tölteni. Természetesen ha valakinek jó pincéje, tárolókapacitása van, akkor a potenciál még ott kell, hogy legyen a következő pár évre is.

Készült: 668 palack  (0,75L/pal.) + 99 db Magnum (mindkét kiszerelés sorszámozott).
(10 % kedvezmény járt annak, aki cilinderben érkezik és azt minimum 20 percig viseli az érkezést követően :)”

Ahogy tehát mondani szokás, a jóból nem adnak sokat… Sokszor, sok helyen leírtam már, hogy a birtok stílusa egyet jelent számomra Tokaj legtisztább kifejeződésével. Fiatalon, de éretten is világszínvonalú borok, az egyik legbiztosabb pont a borvidéken minőségben és érlelési potenciál tekintetében is (nem véletlen a két csillag). Ez a bor ékes példája mindennek:

 

Exczelencziás 2019*

Körte, birs, naspolya, virágok, furmintos karakter, hordóvanília, tölgyfa és a hamisítatlan Bottos tisztaság. Mindez még fiatal, fejlődő formában. Telt széles, sima, krémes textúra, de finom savval, még nagyon, de nagyon fiatal szerkezettel. Sok körte és birs érződik a kortyban is. Hosszú, mégsem nem sok. Sima, kedves bor, szép savakat adó finom bogyós gyümölcsökkel a végén. Érezhetően nagyon fiatal a bor, de már most is ránk mosolyog szépsége. 7+

 

Betsek Hárslevelű 2021*

Váratlan érdekesség a pult alól, a borászattól eddig szokatlan mádi termőhelyről (épp csak annyira lepett meg, mint mondjuk egy bényei Szepsy bor). Finom hársas virágok, déli gyümölcs és érett citrusok. Frissítő, virgonc savak, feszes bor az évjárat finom citrusaival, kirobbanó rieslinges jellegével. Eleven, játékos, ropogós, nagyon fiatal bor, zöldalmás utóízekkel. Egyelőre óvatos 6+

 

Előhegy 2021

Nem ez lesz a kezdők kedvence, de nekem is feladja a leckét. Az évjárat felülír mindent. Némileg kusza, rendezetlen illattal indul, naspolya, kis só, visszafogott aromák. Extrém magas sav dominál, sok lime és citrus. Kicsit túlzó a sav… Most halvány 6

 

Csontos 2020*

Eddig a pincében tartották vissza a borok készítői, és mennyire igazuk volt. Hisz csak most lendül formába őkelme. Diszkrét illat, körte, nyári alma és finom parfüm. Csiszolt, szuperkifinomult, nagyon elegáns száraz bor. Sűrű, citrus, gyönyörű savakkal, tömör szerezettel, komplex ízekkel. Nehéz évjárat, de aligha kóstoltam ilyen szép 2020-as bort eddig Hegyaljáról… Ez erős 7

 

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább