x

Ripka Gergely

TokajDry-matuzsálemek

A 15-20 éves checkpoint tanulságai

A rendszeres olvasók tudják, hogy van nekem egy kopott címkés, elásott 2000-es Úrágya furmintom, amit egy éve kezdtem el coravinezni. A Nagy Dűlős Furmint archetípusa mellé került a kartonba 3-4 sokat próbált másik érett TokajDry tétel, melyekkel az a terv, hogy a következő években vakon tesztelve követem nyomon (utolsó) éveiket. A végtelenségig persze nyilván nem lehet játszani ezt a játékot: azt mondják, ha már félig van a palack, akkor nem túl gazdaságos pumpálni a palackba az argont, de ezen a télen is eljött az igazság pillanata. - Lássuk, hogyan is érik az a bizonyos nagy tokaji furmint, ha elvileg minden faktor együtt áll a palackban…!

Demeter Zoltán Szerelmi Hárslevelű 2008** 

Vakon is felismerni hársas jellegét. Gyönyörű, tiszta, barackos, érett sárga húsú gyümölcsös palackbuké, öregség bármi csúnya jele nélkül. Csupa lédús déli gyümölcs, csillagyümölcs, papaya, kis haribo. Ízben széles, tiszta, finom savú, komplex, lédús sárga gyümölcsökkel, halvány cukorral. Nagyon izgalmas, tiszta bor, finom terroir jegyekkel, és csodás palackérettséggel, tiszta hangulattal végig. Vibráló íz, szinte még primer jelleget mutat. Nem kell vele kapkodni. Óriási meglepetés, mert kóstoltam már ebből a borból pár éve teljesen szétesett palackot is… Most meg a sor legszebbje. 7+ (1 éve: erős 7)

 

Szepsy Szent Tamás Furmint 2008*
Tompább, kimért, furmintos, de tiszta illatú ez is, enyhe szúrás kandikál belőle, de oxidációnak itt sincs durva nyoma (ahogy fülledt termálvíznek és guminak sem, pedig olyan palackkal is találkoztam az elmúlt 10 évben, de ez makulátlan most). Némi fűrészporos fahordó komolyít illatán, de nem ül rá. Ízben szép palackérettség, szigorúbb, hordós világ, erős, citrusos savak, sós, feszes, komoly, de érdekes módon még messze nem öreg íz itt sem. Burgundi hangulat, csontszáraz végszó, markáns terroirjegyekkel. Most a csúcson. Jól felismerhető a Szepsy-stílus. Erős 7 (augusztusban szondáztam először, akkor is szép volt.)

 

Bott Határi Furmint 2009*
Nemes, mélyebb, töményebb palackérettség, kevesebb gyümölccsel, finom hordóval, némi citrussal és egy kis friss, izgi zöldfűszeres szúrással, zsályával. Ízben kerek, kövér (a meleg 2009), vastag eleinte, de aztán szép savú, izgalmas, hosszú, szárító íz. Sok citrus, sok sósság, nagyon hosszú és széles ízvilág. Csontszáraz, furmintos utóíz. Gyönyörű terroirjelleg. Ízig vérig tokaji furmintos tétel, remek érettséggel, vibráló, izmos savérzettel. Gyönyörűen fejlődik a palackban, sőt van is még benne tartalék. Erős 7 (1 éve ugyanez a palack: 7+)

 

Demeter Zoltán Lapis Furmint 2008*
Tompább, korosabb jegyek, egyértelműen a sor legérettebb illata, de szellőzve vannak még meglepő sárgabarackos, primer gyümölcsök is benne, rendkívül izgalmas és szép késői szüret karakterrel, amit szalonnásan hordós fás jegyek egészítenek ki. Markáns, mély, érett ízek, széles korty, só, finom savak, meglepően virgonc és eleven és a végén gyönyörű tokaji jelleget villant meg, sok termőhelyi jelleggel és hordóval. Tartja magát szépen és rendkívül rétegzett, tömör szerkezete van még mindig. Ezt hittem a Királyudvarnak. Ez is erős 7 (1 éve dugós volt…de szerencsére kettőt vettem meg belőle néhány éve)

 

Királyudvar Úrágya Furmint 2000. 

A legsötétebb szín. Mély, mézes illat, egyértelmű tercier tónus, viasszal, erős, szalonnás hordóval. Illata alapján már elég előrehaladott állapotban van. Ízben is erős érettség, húsos, komplex kortyközép, nagy test, tüzesség, némi reszelt alma, cukor, nagy komplexitás és szerkezet (nyomai), aztán eléggé üresedő vég. Most még nagyjából egyben van, tovább nem érdemes tartogatni. Nem rossz bor ez, de egyszerűen a csúcsán lassan túl van… Meglepett, hogy ő az… Így is bőven jár az erős 6 (1 éve még: 7+)

 

Óriási meglepetés, hogy a Szerelmi a löszről így ellopta a showt. A hárs felismerhető volt, de furmint-hársnak hittem. Két borra ismertem rá egyértelműen: a Szepsy Szent Tamásra és a Lapisra, a többi megkeveredett a tippek terén. A Királyudvar Úrágya 2000 kétségkívül élő legenda. De az én palackom szavatosságának nincs már sok hátra… El tudom képzelni, hogy valakinek van még 1-1 szerencséebb palackja a gyűjteményben, de szépen lassan, méltósággal megöregszik az a bor is, ahogy az összes… Egy éve azért szebb volt. Most a fiatalok túlragyogták a pohárban.
Nem lehet eléggé aláhúzni a tárolás körülményeinek fontosságát és a tényt, hogy ezek a palackok dugó alatt óriási varianciát mutatnak. Hozzá is tenném nyomban, hogy az én pincém sem tökéletes. Ezek a palackok szerencsésen fejlődnek, nagy megingások nem történtek egy év után (azaz a coravin is működik), de voltak itt tételek, amikből kóstoltam sokkal gyengébb palackokat is.

Egy év múlva találkozunk…

 

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább