x

Ripka Gergely

Gizella: visszatekintés a furcsa 2016-ra

Retrospektív kóstolás a szomszédban

Szilágyi László és a Gizella pince mintha némileg csendesebb éráját élné az elmúlt években. Tény, hogy én is régen jártam Lászlónál. Legutóbbi fontos változás a birtok életében, hogy a borok egy jelentős része újabban a közösségi feldolgozóban készül (Bodrogkisfalud), egy nagyobb volumenben palackozott, amúgy frappáns birtokbor elég sok dűlő alapanyagát felszippantotta, így - legalábbis engem - a frissebb dűlőszelekciók újabban elkerültek. Édesben volt több szép élményem az elmúlt pár évből: egy kétcsillagos 2017-es aszúval, a remek 2017-es és 2018-as szamorodnikkal. 2019 utáni tételt nem nagyon kóstoltam a pincétől, így Furmintfan testvérünk jóvoltából ma egy 2016-os visszatekintés következik a családi pincétől, amolyan miértne-alapon.

 

Élénken emlékszem a 2016-os évre a Gizellánál. Lacival a korábbi tokaji vendégház földszintjén kóstolgattuk az évjáratot 2017 első felében, és ő volt az első, aki beavatott, mennyire nehéz volt a 16-os szüret: a savak csökkenése az érés közben megtorpant és közben lehetett látni az online meteorológiai felületeken, hogy vészesen közelednek a nagy esőzések, így a borász az általánoshoz képest korábbi időben és magasabb savval szüretelt. Ez a borok fiatal kori képén is mély nyomokat hagyott, komoly szárítással. Lássuk hát az érés miképp formája ezeket a savas TokajDry borokat!

 

Barát 2016

Meglepően, sőt ijesztően sötét szín jellemezte szinte mindegyik bort. Erőteljes palackbuké, de a hársas, mézes vonalak mentén, tetszetős érettséggel. A korty vibráló savú, élénk, citrusos és feszes. Nyílegyenes kortylefutás, sósság, hosszú íz, melyet a maradékcukor tesz szerethetővé a magas sav ellenére is. Nincs ez a bor rossz kondiban. Szikár tercier jegyei azt sugallják, hogy még nem öreg, de csúcsán van, szép lassan érdemes meginni az eltett palackokat. 6+

 

Szilvölgy 2016

Furmint és hárslevelű a borász legbecsesebb dűlőjéből. Sötét szín, eleinte szép illat itt is, igaz kicsit visszafogottabb a Barát után. Tompább, érettebb, kevésbé intenzív és mintha előrébb tartana. Sárgás gyümölcsök és a hárslevelű karaktere színezi. Ízben itt is masszív savak fogadnak, citrusokkal, szép mélységgel, löszös, bársonyossággal. A levegőn viszont az érettség kerekedik felül, jönek a reszelt almásabb jegyek és mintha a laza, löszös szerkezet fátyolos szövetét elkezdte volna már szétcincálni az idő. Érdemes kibontani, ha van még! Két évvel ezelőtti TokajMagic-es képe fakulni látszik. (Vannak bennem kérdőjelek a löszborok érlelhetősége kapcsán.) Gyenge 6

 

Bomboly 2016*

Az észak-mádi dűlő furmintja mutatja meglepő módon a legfiatalabb színt (pedig az a sztereotípia él bennem, hogy a hárs szebben állja az idő próbáját). Tűzköves, fémes, szigorú furmintosság orrban, de szép, tiszta, definiált és neutrális furmintkarakter jellemzi összességében. Remek savak, sós terroirjelleg, mégis sokkal elevenebb, frissebb, élénkebb ízek jellemzik. Csontos szerkezet, a bor áll, mint a cövek, nem öreg, arányos ízek, sok szép citrus, tiszta és tipikus TokajDry-jelenség. 6+

 

Szent Tamás 2016*

Hárs ez is. A terroir némileg itt is felülkerekedik. - Igazi mádias, öreg-Szepsys karakter, tercier jegyekkel, trópusi gyümölccsel, miközben elég neutrális és kimért is. Ízben sok sav, szárító íz, hosszú, sós jegyek, de mellette bejön a képbe a hordó is. Hosszú és mindenből sokkal több van benne, így elég eklektikus benyomást kelt. Kétségkívül nagyon komplex, hosszú, vastag, mádias tétel, de tetszik, hogy a savai is integráltabbak a hordó mellett. Izgalmas stílusgyakorlat, ami még messze nem mutat durva kort. Szép. 6+/7

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább