x

Ripka Gergely

*Szepsy Nyúlászó 2007.***

Váratlan fordulat

Az elmúlt napokban több egyboros poszt is aktuális Szepsy borokról szólt. Az édesek terén sosem volt számomra kétséges, hogy halhatatlan tehetségű borászról van szó, aki fontos mai folyamatok elindítója Tokaj szerencsecsillagának újboli felívelése terén. Két modernebb hangulatú száraz bort is bemutattunk pár napja. Senki ne értsen félre: Szepsy István érdeme a száraz tokajiak és a dűlők bemutatása terén is örökérvényűek, ám az első nagy dobások (2000, 2003...) még merőben más stílus mentén boncolgatták a száraz furmint stílusjegyeit és egy hosszú, fordulatos és kiérlelt, többéves munka van Szepsy mögött mostanra.
A 2006-os és 2007-es évjáratok is fordulópontok voltak: 
nagyjából ekkorra érett be a tokaji száraz boros újhullám. Akkorra már láttunk kiváló évjáratot (2003), hűvösebb aszús évjáratot (2002), esősebb évjáratot (2001/4/5) is, kellő tapasztalattal felvértezve a borászokat, akiknek minden évben csak egyetlen sanszuk van villantani. A mádi dűlők legfontosabbjaiból addigra már készült referenciabor egy vagy több évből. A borászok stílusa és az évjárat persze még mindig meghatározta a borokat, de egyértelmű volt, hogy Tokaj dűlőiben valami rejlik az édes borok univerzumán túl is, amire idehaza és külföldön is elkezdtek figyelni. Az addigi borok közül volt egy, ami puhaságával, mélységével és szépségével mindegyik közül a leginkább lenyűgözött. - Egy bor, mely az első nagy Szepsy-kóstoló alkalmával (Bortársaság, Lánchíd) az én kapcsolatomat is végérvényesen megpecsételte Tokajjal, Szepsyvel, Máddal. Ha Szepsyt hallgatja az ember, hirtelen rengeteg ihlet és inspiráció szállja meg a fejünket. Általa a legkönnyebb megérteni, mitől is különleges ez a borvidék. A véletlen úgy hozta, hogy ismét találkoztam ezzel a bizonyos Nagy Furminttal. Nyúlászó 2007. Tavaly szenteste a drágább Szent Tamás 2007-ből csalódás lett (ahogy több más fülledt Szent Tamás évjárattal is korábban). Nézzük a fele annyiba kerülő Nyúlászó mitől lehet több! 

Bizony vannak olyan kóstolók, amikor meginog a hitünk a legnagyobb élő legendákban is, mert a borok bizonytalanok, büdösek, disszonánsak. Sokszor írtuk le mi is, mások is, hogy a furmint körül száraz borban még rengeteg a kérdés. És akkor jön egy bor, egy rég nem látott ismerős, aki legalább a kérdések egy részét meg tudja válaszolni....

 

Nyúlászó 2007.•••

Az alkohol közepes (13.5), de jót tesz neki a hűtés! Szép furmintos érettség (és mindenekelőtt tisztaság jellemzi: semmi büdi, ismétlem semmi termálvíz vagy kéngyanú). Az elegáns hordó mellett sósság, kövesség, tengervíz, halvány füst, gomba, tercier jegyek szép aromatikája. Csak egy komoly, de moderált furmint tud így érni. Elegáns mindenhol a hordó, nem túloz, nem sok, nem kevés.
Ízre krémes, füstös, nagyon hosszú, még mindig sima, nagyon kerek, olyan a korty, akár egy labda. - Gördülékeny, gömbölyded, de mégis nagyon sokszínű, izgalmas, eredeti. Kevés a sav, de valamiért ez a bor mégis egyensúlyos és még épphogy nem lusta vagy nehézkes. Van benne egy mogyoróvajas édes felhang, az utóíz egészen félszáraznak hat, de mégsem lesz tőle cukros érzetű, hanem komplex, sokrétű. Egységes, összesimult egész, tökéletesen tiszta a lecsengés. Nagyon szépen és érthetően, több réteg mentén mesél a meleg, déli kitettségű mádi termőhelyről....ha létezik ásványosság, terroirbor, akkor ennek a bornak elhiszem, hogy megvan ez a jelenség. Korábbi tapasztalatok alapján nem mondtam volna ezt, de ez a palack meggyőzőtt: pár évet még simán lehet tartani. Nemhogy túlkorosságnak nincs semmi nyoma, de órákkal bontás után is tökéletes állapotban van (a 2006-osok közül pl. az Úrágya ezt a próbát nem állná már évek óta). 
Még mindig a csúcson! - Ilyet 10 évesen biztos, hogy csak a legnagyobb száraz fehérborok tudnak. Volt bennem egy olyan flash, hogy a 2000-es Úrágya tudott utoljára valami hasonlót, igaz kevesebb fával. Hiányzik, amikor elfogy. Parádé. Vastaps érte a mesternek! 8+

 

Szent Tamás 2007.

A két bort egy év eltolódással kóstoltam. - Ez tehét 2o16 decemberi jegyzet (úgy volt, hogy máshol kerül közlésre, de aztán nem került ott se...mostanáig). A kultikus dűlős Szepsy furmint negyedik kiadása, a korábbiaknál sokkal forróbb évből (egyúttal jóval puhább borokkal, amiket én fiatalon nagyon szerettem). Eltéveszthetetlen Szepsyfurmintos illat: pici büdi, termálvízzel, tengervízzel, szellőzve túlérett, sárga déli sárga gyümölcsökkel, kávés hordóval. Ízre krémes, alkoholos, zsíros, nehéz, súlyos, hosszú, de leginkább édeskés és meleg. Hiányoznak kissé a savak, s ezt az érzetet a füstölt szalonnás, fás, kókuszos hordós jegyek is lefelé kerekítik. Mégis textúrában és szerekezetben valamit azért idéz a fehér burgundik nagyságából. Kár, hogy az alkohol némileg magas. Érettségi állapota egyébként még nem vészes. Pár évet talán elbír még palackban. Ne igyuk melegen. Gyenge 6 

X

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább