x

A Medvék

Királyudvar Patrícia 2006.**

a muskotály csodája/#1-2 (FRISSÍTVE)

Tudjuk, hogy a tarcali Királyudvar alapvetően édesben erősebb. (Fél)szárazaik közül a Secé a főszerep, a Demi sec már gyakorlatilag félédes, majd a Lapis dűlős töppedt Furmint és Hárslevelű fajtaborok adják az alapokat az Ilona és a Lapis illetve birtokaszúk alatt. Feltűnően kevés szó esik azonban egy borról, mely az Ilonával azonos árszínvonalat képvisel a pincénél, s mely szintén egy szép női nevet, a Patríciát kapta. Az Ilona 1999 óta klasszisnak számít a modern tokaji cuvée-k között (hárslevelű és furmint). Ám érdekes, hogy a pince valamiért készített már több késői szüretelésű Sárgamuskotályt is. Erre a fajtára (édes borok kapcsán) az átlag fogyasztó inkább úgy gondol a Furmint és a Hárs mellett, mint a tokaji borok fűszerére. Nekem is az a tapasztalatom, hogy például aszúkban is elég csupán pár százalék és a játékos muskotályosság szinte átüt mindenen. Valamiért azonban 2005-ben és 2006-ban önállóan is palackba került a Királyudvarnál ez a fajta. A birtoknál korábban munkálkodó Szepsy István szerintem inkább a már említett „fűszerezéses” elv mentén hasznosítja a fajtát (ld. Szepsy Cuvée-k); viszont Demeter Zoltán saját borain végignézve azt látom, hogy szereti helyzetbe hozni például az őszhegyi muskotályát (ld. a 2008-as Anett bora vagy száraz Őszhegy SM, melyek egyébként 2011-ből is készülnek majd). Így az én tippem az lenne, hogy a Patríciát is főként neki köszönhetjük. Nagymamám névnapjára bontottuk ki ezt a kisebb csodát, úgyhogy gondoltam, szánok neki egy rendes posztot, mert minden téren nagyon tetszett. (Illetve ilyen se sűrűn van. - A véletlen úgy hozta, hogy pár nappal később Marci is bontott egy saját palackot ugyanebből a borból...úgyhogy nemsokára frissülni fog a poszt az ő benyomásaival is.)

Érőfélben lévő mély citrom szín, kis késői szüretes aranylással persze. Illatban a muskotályos jegyek nagyon moderáltak, ezt meg kell mondjam. – Így, aki itt tömény rózsavízre és szőlőlére számít, az rossz helyen keresgél. Kicsi érett szőlősség mellett inkább aszús, barackos jegyek, némi sárga virágosság, méz, teafű, majd tropikális gyümölcsösség jellemzi az ízig-vérig klasszikus tokaji jegyekből építkező bor illatát. Varázslatos primer jegyek egyértelmű túlsúlya öt esztendő után is! Szellőzve melegebb füstösség bontakozik ki (termőhely?). A bor egyébként 100 %-ban a nyugat-mádi Danczkából való, mely Anthony Hwang szerint úgy tudom, az egyik legkiválóbb dűlő a Sárga muskotály számára (Alkonyi László térképe szerint pedig egy alacsonyabb besorolás járna neki). Aromatikájában már finoman kezd kibontakozni az érett muskotályra jellemző diszkrét herbális vonal is (anyukám szerint egyenesen kapor), de mondjuk messze nem annyira, mint mondjuk egy Botondban. Ízben elképesztő élénk gyümölcsbomba.
Az egyensúly tökéletes. Erénye szerintem, hogy nem a vastagságról és a töménységről szól (mondjuk alapvetően a muskotályosság továbbra is csak a háttérben mocorog). Vibrálóan színes, hihetetlen 9,5-ös savak ellensúlyozzák a 152-es maradékcukrot. Nem nehéz, de íze hosszú, élénk és fiatalos. A narancsos citrusossággal egyfajta bájos kesernyésség játszik a nyelvünkön, másodpercekkel a lenyelést követően is. Tele van vitalitással így öt év után, sőt másik öt év szerintem még simán van benne. Igazából meglep, hogy mennyire nem olyan a Patrícia, mint egy átlag késői szüretelésű muskotály! Olyan mintha valamelyik erőteljesebb tokaji fajta is adná a nagy testet, a hosszú-hosszú, izgalmas ízt (és ezzel egyértelműen nem a muskotály fajtát akarom degradálni: ékes bizonyíték ez a bor is). Melegedve krémesebb jellegű és koncentráltabb érzetű valamivel, de könnyedsége így is lebilincselővé teszi. Egy szép 5 puttonyos aszúnak szerintem bármikor elmenne, mégis csupa kedvesség és báj. Kivételes édes bor ez, melyet Alana és DZ-Anett klasszis muskotályokkal lehet csak összemérni, s melyet a csúcsa közelében sikerült elcsípni. Igazi ünnepi tétel. 8(+)

(MARCI) Nagy borról lesajnálót írni vagy egy hétköznapit felmagasztalni egyaránt előfordul. Mindenek előtt egy vallomással tartozom. Nem ragadott magával a Patrícia, nem nyűgözött le, egyszerűen jó volt. Elég-e egy bornál, aminek fél literje több, mint tízezer forint, hogy egyszerűen jó legyen? És semmi több? Nem az én feladatom eldönteni. Van az egyszerűen jónál több???
Ülök egy papírcetli fölött és töprengek azon mit írhatnék, ami méltó ehhez a borhoz, ehhez a kategóriához, és nem csak annyi, hogy 'őszibarack' vagy 'ananász'...emlékszem a borra, a számban érzem, emlékszem a helyzetre, pár napja történt csak, hogy úgy éreztem egyszerűen méltatlan egy papírra szavakat firkálnom, a borból egy egész decit arra pazarolnom, hogy kiérezzem a savakat, a cukrot, keressem a gyümölcsöket és a harmóniát...
Egy bükki házban szilveszter másnapján a cserépkályha mellett üldögéltem, amiben lobogott a forró tűz...néha-néha tettem rá egy fenyőt, amit nyáron még meg-meg ingatott a szél...kinn nyirkos-ködös hideg, sötét és bizonytalanság...benn meleg, fény, biztonság, szeretet...pár méterre tőlem a nő akit szeretek...mindenem megvan. És elemezgetek egy bort, ami több mint tízezer forint...vehetnék havonta 8-10 palackkal...és elemzek...kötelességtudat vagy kíváncsiság? A pillanat elveszítése? Aminek ekkora a mondandója? Vagy örökre konzerválása? Miközben tudom, hogy a munkahelyemtől - ahonnan ez a bor is van - fél kilóméterre ott fagyoskodik az a fél tucat csöves, akik mellett minden nap elmegyek...hogy kerülnek ők oda...és hogy kerülék én ide...
Játszok a gondolatokkal, ahogy sokszor játszunk az élettel...pár percig felfüggesztem az örökkévalóságot Értetek kedves olvasók és beleszagolok, belenyalok, pörgetem és koncentrálok...hogy utána nyugodtan beletemetkezhessek és egy életen át elkísérjen az a lobogó láng a kályhában, a köd az éjszakában, a nő a kanapén...ez az őszibarack íz...
Áldozat ez? Nem. Ugyan már, élvezet egy ilyen borról írni, főleg ilyen körülmények között.
Meglepett, hogy a címkén cuvée szerepel úgy tudtam 100% sárgamuskotály. Meglepetésemet fokozta, hogy bár muskotályos nem éppen kirobbanó az illat, sőt ízben sem nőies, inkább határozott és egyenes. Színe szép, közepes mélységű és intenzitású arany, tiszta, vonzó. Illata közepesen élénk és közepesen mély. Nem túlzóan harsány és nem is lusta. Furcsa arany középút. Mandarin, ananász, aszúsodott szőlő, enyhe vegetális mellékággal. Egyszerre üde, élénk és sűrű, mély.
Íze is hasonló árnyalatú. Az őszibarack-kompót mindenen felül kerekedik és rendkívül kellemes. Emellett kis mézesség, ananász és körte. Plusz jó savak (néha túl jónak tűnnek, a 152 grammos cukor mellett...) és végtelen utóíz. Vibrál a bor, kicsit külön mozognak az alkotóelemek. A 11,4-es alkoholt egyáltalán nem érezni, a sav és a cukor harcol egymással, hol ez, hol az tűnik soknak...egyik pillanatban üdítű, frissítő, a másikban sűrű, lusta, nehézkes, altató.
Gyötrődtem a pontozáson, sok értéket a papírcetlire vetettem...és sokat lesatíroztam...egy 8-as maradt...
Nem a Patrícián volt a hangsúly, talán ezért sem ragadott magával, mégis örökre emlékezetessé tett egy pár napot az életemből, hogy érezzem, van hogy a helyzet tökéletes és nem a bor. De a bor, ha egy tökéletes élethelyzethez járul hozzá...lehet tökéletlen?
Kicsit a Csipike című mesében éreztem magam. Bezárkóznak Kukucsival egész télre az Óriásnagy Bükkfa odújába, az éléskamra teli...és csak a tavaszi napra jönnek ki...óh...így átvészelni egy életet...
X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább