x

Ripka Gergely

Sorsfordító borok

Amik formálták ízlésemet

Mindenkinek az életében, aki borokkal foglalkozik bizonyos ideje, voltak sorsfordító tételek, melyek átírtak benne (sok)mindent, s elindították a megismerés különböző ösvényei felé, annak is a sűrűjébe. A kezdetekkor vakmerően (szinte) 10 pontosaknak éreztük őket, ma már lehet, hogy pirulva csak szűk 7-est adnánk nekik, mégis nosztalgikus öröm visszagondolni rájuk. Érdekes, hogy nekem is inkább vörösborok élnek a legélénkebben a fejemben (azóta ez sokat változott, ami itt a bejegyzések alapján is kitűnhet). Kezdetben szerintem mindenki úgy érzi, a barrik vörösbor az igazán nagy bor. Aztán jönnek a komolyabb fehérek, és ahogy Marci mondani szokta: végül minden kétséget kizáróan az aszúra kerül föl a legnagyobb korona. Gondoltam, miért ne osztanánk meg a kedves olvasókkal, nekünk mik voltak az első kedvencek a kezdetekkor.

Talán már többször is említettem, én kóstolótársamnak (akkori évfolyamtársamnak) Marcinak köszönhetően kerültem igazán közel a borok világához (nagyjából 2006-ban). Addig szinte csak a saját otthoni borokat ittam, magamtól 500 Ft-nál többet egy borért nem nagyon adtam volna. De ahogy jöttek sorban a tematikus kóstolók, melyeket Marci szervezett, állított össze, úgy értettem meg szép lassan én is a lényeget. Emlékszem pl. egyik első közös kedvencünkre a Geografico Le Mire Sangiovesere (az évjáratot már nem tudom), melyet a Dekanter Borüzletben vettünk többször is, és azt gondoltam, ennél jobb már nem is lehet egy bor.... Merlot sor végén kóstoltuk 2007-ben, melyben a 2004-es Vylyan selection-je ugyancsak élénken él emlékeimben. Nem sokkal később egy argentín sorban a 2004-es Kaiken Malbec verte ki a biztosítékot (ahogy évekkel azután a Montes borok is követték a Kaiken példáját a jól bevált közkedvelt, dél-amerikai recept szerint), s mondtam hasonlóan nagyokat róla, ajándékoztam is belőle párat. Az első igazán maradandó fehérboros élményt talán egy rizlingsorban Szeremley Hubának köszönhetem, később egy Chardonnay sorban Lőrincz György 2005-ös Ferenchegy Chardonnay-ja kápráztatott el teljesen, pár évvel később 2006-os Áldása ugyancsak nagy élményt nyújtott.
Tokajt csak jóval később értettem meg, pláne az édeseket. Ez volt talán az igazi pálfordulás (hihetetlen, hogy emberek képesek leélni úgy egy teljes életet, hogy fogalmuk nincs Tokaj „édes és száraz nagyságáról”). Balassa István 2006-os Mézes Mály Furmintja viszont azóta is az egyik legkomolyabb etalon, mely a szintén sorsfordító 2006-os Szepsy Urbán mellett is elbűvölt egy 2008-as vegyes, céges kóstolási sorban teljesen (de ugyanebben a sorsfordító sorban kóstoltam először a 2007-es Bussay Olaszrizlinget és Szürkebarátot, melyek ugyancsak új dimenziókat nyitottak meg bennem a fehérborról alkotott képben). Tisztán emlékszem máig arra a vevő által hibásnak ítélt, visszahozott Oremus 3 puttonyos aszú 2000-re, mely több napos pangás után lett elhozva a boltból. Ennyi finom barackot, gyönyörű egyensúlyt és kiváló ihatóságot édes borban még szintén nem éreztem azelőtt. Nem sokkal később jött az első szakmai kóstoló Szepsy Istvánnal (2009 eleje: Nyúlászó 2007, Szent Tamás 2007, 6 puttonyos 2005, Szamorodni 2006, hogy csak egy pár nevet említsek a szép sorból), kicsit több, mint egy évvel később pedig következett (az akkor még kifejezetten Szepsy István nyomdokain haladónak vélt) Demeter Zoltán 2008-as évjáratbemutatója, akkoriban rájöttem végleg, hogy Tokaj tulajdonképpen maga a bormennyország, s ez az a borvidék mellyel elsődlegesen foglalkozni szeretnék (nagy bortudorok is megállapították, hogy érdemesebb egy vagy két régióra koncentrálni, és azokból megismerni minél többet). Ezt erősítette bennem fél évvel előtte Demeter Zoltán 2006-os Szerelmije is. Legvégül azt hiszem, Kolonics Károly borai, először is 2005-ös somlói Olaszrizlingje nyitotta föl a szemem igazán Somló irányába, fél évvel később pedig Takács Lajos 2008-as évjáratbemutatója... Tovább nem is mennék (végtelen lenne a sor), ők voltak a hazai palettából talán a legfontosabbak. A borok megismerésében azonban pont az a szép, hogy az ember szükségszerűen soha nem jut el a teljességhez, mindig akad pótolnivaló bőven, nekem pl. főleg külföldi borok terén.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább