x

Ripka Gergely

TOKAJ - vakteszt/XVI.

Újévi retro buli: kincsvadászat címke nélkül

Olyan sok minden történt az év második felében, hogy a lockdown ihlette vaktesztünk sorozata április óta szünetel! Most megtörjük a csendet és különleges vakkóstolással megyünk tovább. Bár decemberben szoktuk a TokajDry korszak hajnaláról származó oldtimer nagyágyúkat corevinezni (*Királyudvar Úrágya 2000, **Szepsyk, **Bottok, ***Demeter Zoltánok és a többiek), most ez is átcsusszant az új esztendőre. Így ma 2013 vagy annál régebbi évjáratok kerülnek a poharakba, hogy lássuk, hol fejlődnek a “tinédzser” borok a legszebben…

 

**Szepsy Szent Tamás Furmint 2008*
Szép, nemes érettség. Körte, alma és egy kis dió is megjelenik orrban, de egyáltalán nem túlkoros. Kis szalonnás hordó színezi illatát. Ízben megkapóan magas sav, sósság, hosszúság, sok hordó, de még egyben van érezhető korossága ellenére is, szép sóssággal a kissé ugyan üresedő lecsengésben. 6+ (tavaly 7)

Szilágyi Pincészet Furmint Öreg tőkék Alsó-Esztáva 2013
Erős és határozott zöld dió, mellette gyümölcsök, birs, barnuló körte, meglepő primer jegyek díszítik gazdagon, intenzíven, jelezvén, hogy fiatalabb bor. Nem öreg, csak érlelt inkább! Ízben erős savak, száraz szamorodnis kesernyés jegyek, sorjás, bántó szárítás, kifejezetten keserű utóíz. Gyenge 4 (korábban sem szerepelt jobban az újhelyi pince bora).

**Bott Határi Furmint 2011
Mély szalmaszín. Szép tercier jelleg, benne még mindig fehér húsú gyümölcsökkel, körtével, birssel és elég sok reszelt almával. Jellegzetes érett furmintos fajtajegyek. Ízben széles és vastag. Magas alkohol csíp, és nem túl hosszú, kissé gyorsan ér véget. Érezhetően szép az alapanyag, de az illat ennél azért többet ígért. Meleg évjárati karakter és a szesz egyedül maradt sajnos mára, konyakosan szárít a végén. (Ez volt az egyetlen üvegdugós, friss bontás, ám sajnos szellőzve sem lett jobb.) 5

***Demeter Zoltán Szerelmi Hárslevelű 2008*
Komoly, mély érettség, igaz kissé laposodik és vegyül egy kis vegetális vonal is a bukéjába. Egy kis szellőzéssel egészen meg lehet szokni/szép lesz egyébként. Ízben egy kis cukor kerekíti és szélesíti a bort, vastag, öblös íz jellemzi. Hosszú lecsengés, rétegzett, részletgazdag és komplex élmény, mely nem öreg még. Wow, ízben nagyon komoly tétel, minden érettsége ellenére is! 7 (tavaly 7+ (2 éve: erős 7)).

*Királyudvar Úrágya Furmint 2000*
Mély szín. Érett illat. Szalonnás, hordós jegyek, kukoricával, határozott tercier palackbukéval, megkapóan nagy mélységgel. Hosszú, édeskés korty, széles íz. Vastag, nagyon komplex és egybesimult alkotóelemek. Wow, remek állapotban van érettsége ellenére is, varratmentes egész, sima felszínű, nagy bor. Gyenge 7 (tavaly erős 6, 2 éve 7+)

Míves Borház Tokaji Furmint 2013*
Enyhe, visszafogott karakter a sorban, de szép érettséggel és elég fiatalos, egyedi illatjelleggel. Színben is inkább szalma. Virágos, szinte szappanos tobzódás orrban szellőzve. Elsöprő intenzitású savak, vibráló sárga húsú gyümölcsök és életteli hossz. Feszes, elegáns, vitális bor, harapható primer jegyekkel. Szuper egyensúly. Le a kalappal, a sor talán legszebbje (bár volt némi korelőnye). 7+ (tavaly erős 7)

***Demeter Zoltán Lapis Furmint 2008*
Telt, tejszínes, mély illat, nem öreg, de egy kis tercier kukorica vegyül a puha fehér húsú gyümölcsök szinte nugátos krémességébe. Tetszik ez a korjelleg. Ízben sós, tömör, egyensúlyos, szép érettség, csiszolt elegancia. Izgalmas komplexitás, a végén beerősítenek a savak is, komoly terroirkarakterrel. Nagyon szép bor a kora ellenére is! 7+ (tavaly erős 7)

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább