x

Ripka Gergely

Pét-nat-etalon a Mátrából

Hoop Wines Pink Kékfrankos 2020

Már jócskán eltelt pár év, mióta hazánk borbárjaiba, borlapjaira is berobbantak a Petillant naturelle (aka. methode ancestrale aka. degorzsálatlan, opálos/zavaros) pezsgők, de a hype aligha lanyhult. Épp ellenkezőleg, a műfaj ragályos. A friss borfogyasztó (Z) generáció körében erősen terjed az alternatív/natúr boros alapokra helyeződés borízlés terén, én magam inkább a borkritikus pártatlanságával a partvonalról figyelem a történéseket. S noha úton-útfélen kóstolgatom a kénmentestől, a natúron át, a petnatig a mezőnyt idehaza és külföldről egyaránt, az esetlegesség továbbra is tettenérhető, igaz a pozitív, sőt katartikus élmények is örvendetesen sokasodnak. Elköteleződésről mégsem tudok egyelőre beszámolni a magam részéről, de van abban a (BenczePistis) típusreakcióban valami, hogy ha egyszer az ember “beérez” (megért) egy adalékoktól mentes természetes borízt, onnantól óhatatlan, hogy két irányba indul el: (1) külön értelmezési tartományt kap a natúr vs. konvencionális ízvilág vagy (2) véglegesen elköteleződik az előbbi mellett és utóbbi többé nem okoz örömet…

Újhullámok a Mátrán és a világban

A Mátra újabban mindenféle vegyes újhullámos életérzésnek a melegágyává kezd válni: szervezett vagy éppen spontán oldalhajtások mentén egyaránt találunk itt kevés (per 0) beavatkozással dolgozó pincéket, akik a saját ösvényeiket járják, és elmondható, hogy ez a legtöbb bornemzetnél megfigyelhető jelenség napjainkban. A végeredményről (ahogy mindig) a piacok döntenek: a jó bor fogalma relativizálódik...jó termék az, ami eladható. 

A bor talán még soha nem volt ennyire a szabadság eszményképe és kifejeződése, mint napjainkban. - Lehet szabálykövető, de látunk nagyonis radikális szembefordulási trendeket a megszokottal, az ipari megoldásokkal vagy mesterséges adalékanyagokkal, és erős visszanúlásokat az ősi megoldások felé, amikor még azért nem adtak semmit a finom borhoz, mert nem volt mit hozzáadni. 

Számomra egyelőre a legfontosabb kérdés, hogy hol kezdődik a hiteles természetesség (a borász szemébe nézve?) és hol használják ezt üres marketingfogásnak, amibe becsomagolhatják egyébként középszerű/gyenge boraikat a szabályozatlan környezet ködös malasztjának köszönhetően.

 

Ismerős képletek pét-natban

De vissza a Hoophoz! Tavaly már volt egy izgalmas rosé petnat-körünk. Két igazi kísérletet kóstolhattunk (egyébként egyik bor sem natúr módon készült, ahogy a mai sem). Egy éve a Vylyant és az itt is tárgyalt gyöngyöspatai Hoop Wines első két stílusgyakorlatát kóstoltuk össze (Pinot és Kékfrankos). Utóbbi a borbloggerként is sokunk számára ismerős Németi Zoli és jóbarátja Kerekes Zoli mátrai szárnypróbálgatása volt, mely a mostohább 2020-ban már csak (a vélhetően az évjárati nehézségekre toleránsabb, edzettebb) Kékfrankosból készült el… S mintha ezek a mostohább/hűvösebb évjárati jegyek kimondottan jól állnának ennek a műfajnak (vö. 2010):

 

Hoop Wines PINK Kékfrankos 2020

Egész fürtösen préselt, irányított erjesztésű anyag (hát ezért nem a natúr iskola). Halvány pinkes, nem túl HC rosé petnat szín és szediment sem durva állagú. Illatban is nagyon moderált: meggy, cseresznyés joghurt, de végtelenül tisztán, frissen és kellemes, direkt, vonzó formában (lám az irányított erjesztés tisztasága nem áll rosszul a műfajnak). Friss íz, jó sav, csupa gyümölcs, meggy, cseresznye, finom fanyarság, jóleső, üde savak, és pont annyi szedimenthatás a kortyban, ami tiszta élvezetes gyümölcskarakterrel kíséri el a kortyot. A szénsav 2.5 barnal megállt és nem is vágyik az ember többre (arról nem is beszélve, hogy a bontás még sosem volt ilyen egyszerű petnatnál). Azt kell mondjam: a petnat esetében a kevesebb gyakran több. Jól áll a műfajnak az érzékeny kifinomultság, tiszta íz. Ez a petnat ilyen. Tökéletesen csúszik. Szép munka, ami tavaly óta remekül beérett. 6

 

Aki a Pét-Nat-műfajon belül még kalandozna, további hazai ajánlások: TR, Homoky, Szóló (ők mind tállyaiak), Strekov (Felvidék), Pálffy Atti (Köveskál) és biztosan a villányi Vylyannél sem torpant meg a tavalyi tapasztalatokkal a történet.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább