x

Ripka Gergely

••Demeter Zoltán: Tokaj mai árnyalatai 3 borban

Mennyi minden tud történni egy húsz éves pincében

Az eddig is ismeretes volt, hogy a legpontosabb víziói Tokajról ma Demeter Zoltánnak vannak. Száraz bor, főbor, aszúbor. - Erre a háromlábú szerkezetre építené a borvidék szerteágazó termékpiramisát. Persze, ha közelebbről megnézzük, igencsak sokszínű a kép az ő pincéjében is. Akad némi kísérletezőkedv is (ld. narancsbor, pezsgő, korábbi egri vörösek). Ma három olyan formabontó bort mutatnék be tőle, mely remekül felvetíti, mi is zajlik ma egy izgalmas hegyaljai műhely falai között, s meddig lehet eljutni adott bortípusok gondos finomhangolásával.

 

 

Pezsgő 2013

A champagne-i fejlövést követően a borász 2009-ben készített először kísérleti alapon pezsgőalapbort Furmintból, ezt azóta számos évjárat tanulságai követték. Közben épp Demeter Zoltánnak köszönhetően hárult el az akadály a házi pezsgő készítése elől. A szakmát igencsak megosztja a tokaji pezsgő ötlete. Van aki szerint a furmint eleve nem jó pezsgőnek és egy édesboros borvidéken csak összezavarja a képet a buborék, megint mások komoly beruházásokkal készülnek a pezsgőforradalomra. Most meg itt vagyunk 2013-nál.

Virágos, briósos, tiszta szép pezsgőillat, némi friss almával. Ízben feszes, csiszolt, elegáns, de mindenekelőtt tokaji. Nagyon markáns furmintos savai és nagyon tiszta íze van. Azt nem állítanám, hogy az összes tokaji pezsgő levett volna korábban a lábamról. Végülis ez most tetszett, ennek a pezsgőnek tudok hinni... 6

 

Birtokbor 2016.•

A száraz furmintok jelentőségét nyilván nem kell hosszasabban ecsetelnem. A csapból is a tokaji száraz borok folynak úgy 10 éve. Nyakunkon a furmintfebruár, amikor minden erről a műfajról fog szólni. Elmondhatjuk, hogy a dűlők bemutatása végett mindenképp szükség volt a száraz borokra Hegyalján. Aztán az lett a közvélekedés, hogy a mindennapok borai vagy belépő borok szintjén is kellenek jó furmintok. Ezt a szerepet Demeter Zoltán a birtokborral szeretné megvillantani választékában. Első ízben 2007-ben készített néhány gramm maradékcukorral egy nagyon sikeres alap furmintot (több dűlőből). Tehát a sztori lassan 10 éves.

Meglepő, mennyire illatos egy furminthoz képest: friss alma, virág, sőt parfümösség is meg-megvillan orrban. Ízre is csupa primer jegy: gyümölcsök, remek csiszoltság, miközben húsos, ízes, és a cukortól ismét nagyon kerek, jó ivíású, de nagyon elegáns furmint ez. Kellően hosszú utóízében szintén nagyon jön Hegyalja. Impresszív darab ez is. 6+

 

Eszter Bora 2013.•••

És hát a főbor. A bortípus, amit csak Tokajon és azon belül is Demeter Zoltánon kívül csak a Scheller birtok, majd pár éve a Somlói Apátsági Pince kezdett el használni. Talán Hegyalján pont azért nem kaptak rá más pincék, mert a borvidéken kívül is használható a megnevezés. Rejtély, miért inkább a késői szüret, late harvest és a cuvée lett az elfogadottabb terméknév (miközben a főbor elnevezésnek vannak komolyabb hagyományai a régmúltban). A szélmalomharc végkifejlete az lett, hogy ma már Eszter néven kerül forgalomba a pincénél az aszú alatti édes bor.

Egy remek aszús év, remek édes bora. Illatban kandírozott barack, méz, propolisz, aszús villanásokkal. Ízben egyszerre krémes és mégis üde édes bor. Gyönyörű komplexitás és szerekezeti gazdagság. Hihetetlen elegáns, szinte mindvégig könnyed marad a bor a magas cukor és brutális mélység ellenére is. Hiába, a 13-as évjárat savai teszik a dolgukat ilyen extrém beltartalom mellett is. Komplex hosszú, tökéletes. Főborok közül a 8-as kiadás borított utoljára ekkorát. 9

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább