x

Balla Márton

Hűvös este hűvös borai

Az újborok legnagyobb hátránya, hogy akkor robbannak be a frissességükkel amikor már épp senki sem vágyik rájuk. Egy csípős őszi estén ki akar friss, jól behűtött, élénk rozét kortyolgatni? Hát például én...
Egész napos fagyoskodásból hazaérve (egy új rozéval az anyósülésen), csontig átfagyva, valahogy mégis hűvös, könnyed borra vágytam.

Az Etyeki Kúria rozéi sosem jöttek be, de ez a szín nagyon megfogott...világos pink, olyan amiről azonnal tudni: most kell meginni, mert a téglás árnyalat amit egy-két hónap múlva kap már nem fog jól állni neki...igen, meginni, nem kóstolni, mert nem lehet abbahagyni. Baromira elcsépelt közhelyek: csajozós bor (én édesanyámmal ittam...), tutti-frutti-málna-eper...(persze, de ilyen harmóniában?) Nemrég kóstoltam a Vylyan '11-es rozéját, annak volt még ilyen színe, de őrület ez az etyeki beltartalom...a Vylyan is kivételes volt, de az etyeki tényleg mindent visz...ez a pink (szándékosan nem rózsaszínt írok, ez legalább annyira csicsás-plázás-melírozott szőkenős szín mint maga a pink szó...) szín lilás árnyalattal vadító...illata telt és üde, áradó és vonzó...eper és málna hangsúlyos, pont amilyen nálunk egy "gáz" rozé szokott lenni...íze totális közhely...pici szénsav, kellemes, élénk, rendezett savak (tényleg ki tudja mi a frászt jelent az hogy "cizellált"???), telt ízek, sok piros gyümölccsel, eper-málna-ribizli hármas és melegítő, de teljesen helyén lévő alkohollal (14%!!!)...ezt most Etyek tudja vagy a pinot noir (minek fele azonnal préselt, fele 48 órát ázott a héján)? Kérdezi a sálas ficsúr...új megtanulandó szólás: Ne kérdezd! Igyad...!!! 6pont

"Hagyj holnap a leves utánra is!" felszólítás után muszáj volt "néznem" még valamit...Juhászék olaszrizlingjei mindig is közel álltak a szívemhez. Tiszták, egyszerűek, egyenesek, rendkívül olcsók és jók...ezt a palackot egy Tescoban vettem akciósan 1100Ft körül, de normál ára sem több 1500Ft-nál...az etyeki rozé 1600-1700Ft körül is jó vétel, de ennyire azért nem...
Nagy a stílusbeli szórás Juhászéknál, vagy az olaszrizlingjeiknél...vagy egyszerűen hagyják érvényesülni az évjáratot. 2003 óta követve, a nagyon könnyed stílustól (2009) a nagyon fás, érlelt stílusig (2008) majdnem mindennel találkoztam. 2003-2006-2007 nagyjából ugyanazt a letisztult olaszos irányt képviselte.
Halvány, világos szín, azonnal kiülő buborékokkal. Ránézésre is sok...túl sok frissesség? :) Illata annyira olaszrizlinges, hogy olyan nincs is. Elsőre zárkózott, aztán enyhén krémes, virágos, mandulás...
A korty elején lehetetlenül sok a szénsav, nem kell filozofálgatni rajta, nyelni kell, ez marad az egyetlen "hibája". Perfekt savak, tiszta, végtelen mandulás utóíz. Előtte krémesség, kesernye, őszibarack, mangó és más déli gyümölcsök, feszes savakkal...jaj de jó...6pont (úgy látszik a 6 pontos borokat szeretem...)

Mivel tökéletlen emberek vagyunk, sokszor nem a tökéletes okozza a legnagyobb örömet. Tudnunk kell hogy ez most és itt nem tökéletes, de a lehető legnagyobb öröm közvetítője! Na ez már nem is annyira emberi...és amikor eléd kerül a tökéletes, lehet hogy azt felismerni nem a legnagyobb öröm lesz, de a legnagyobb eredmény. Mindennek megvan a maga helye. Talán erről szól ez az egész...

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább