x

Ripka Gergely

**Bott Pince a THE-Borklubban

Bodó Judit fontos üzenetei számunkra, mindenki számára...

Ülök Patakon a koliszobámban a szokásos havi THE-Borklub után, csordultig tele örömmel, élménnyel. Megint mindenki imádta, habzsolta Judit történeteit és igazából fogalmam sincs, hogyan csinálja, de valahogy a lényéből fakad. Bevallom, én is imádok vele kóstolót tartani, egyrészt, mert ő képes lekötni egész este a hallgatóságot önmagától is, másrészt, mert tudom, hogy mennyi értéket közvetít minden szavával, mondatával, történetével. Ami ugyanúgy üzenet lehet a fiatal szőlész-borász hallgatónak, a pataki polgárnak, a könyvtárosnak vagy egy rektornak egyaránt. És a legszebb, hogy erre a produkcióra képes bármilyen közönség előtt: TokajMagicen, hazai pályán, díjátadón és egy egyetemi borklubban úgyszintén. És én mérhetetlenül hálás vagyok neki ezért. Agyaltam sokat, hogy egyboros posztokat írjak a palackok alján megmaradt morzsákról, innen a koliszobámból, de úgy döntöttem, annyira szép volt ez az este, hogy Bodó Judit ismét megérdemel egy önálló nagyposztot (akkor is, ha sokszor szerepelt mostanában így a blogon, akkor is, ha ezek a borok is voltak már). Fogadjátok szeretettel a kóstolt szárazakat:

3 Grácia Száraz 2020

Császárkörte, fehér húsú almatermésűek enyhén nyúzott illata (bevallom ennek a bornak az illatáért sosem rajongtam eddig), kis üdeség, kedvesség az, ami hiányzik. Ízben aztán mindenképp fiatalos, friss, tiszta ízek. Szépen áthoz mindhárom borász stílusából erényeket: a Nobilistól sós mélyéget, Kikelettől löszös csiszoltságot, a Bottól hosszú, eleven, vitális ízeket. Sok gyümölcs, főként érett, lédús citrusok, birs és körte ízben is. Remek formában van most, 20-as száraz bor létére. Igazi mindennapok bora, láthatóan örömmel elkészítve. 5+

 

Kulcsár Hárslevelű 2020

Finom parfüm, (szinte traminis) virágok, rózsa (!), déli gyümölcsök, zöldalma, naspolya, de mégsem harsog, inkább halkan üzenget. Fiatalos és még fejlődő illat. Halvány kis édességgel indul a korty, zamatos, hosszú és kimondottan sós ízekkel. Néhány hónap alatt rengeteget fejlődött a palackban. Finom tiszta, laza és könnyed. Gyümölcsök és sok-sok elegancia, hársas kedvesség, báj. Könnyedsége az erénye ennek a bornak. - Öröm inni. 6

 

Határi Furmint 2020*

Finom sárga húsú gyümölcsök, szépen megjelenik benne az északias terroir és a gondosan válogatott gyümölcs tiszta birses furmintkaraktere, kis zsályás zöldfűszerrel, halvány puskaporral. Tiszta korty, sok fűszer, aztán krémesen széles kortylefutás, pici füstösséggel, zsályás fűszerességgel. Dússág, nagyobb térhatás a Kurlcsár után kóstolva. Komplex, mély és nagyon tartalmas bor, ahhoz képest, hogy 20-as csodaszép. 6+

 

Csontos 2019**

Gyönyörű érettségű, nemes, emelkedett illat, egészen más a 2020-as dűlősök mellett kóstolva. Olyan mint valami parfüm, egy illatkoncentrátum, benne szuperérett körte, sárga gyümölcsök, golden alma, birs, minden, amire egy furmint képes lehet. El lehet benne veszni. Ízben széles, vastag, komplex, mérhetetlenül sűrű, mégis itatja magát. Sós, körtés, hosszú, végtelen száraz bor. Annyira szép. Szuper tartalmas és mégis jó inni, telt, de mégsem telít. Finom szövetű selyem. És mindeneklőtt nagy élmény a fogyasztása, ami bemutatja, micsoda csodákra képes ez a fajta Hegyalján száraz borban is. Hálás vagyok ezért a borért a készítőinek, boldoggá teszi a fogyasztóját. 7+

 

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább