x

Ripka Gergely

Tokaj és a pezsgő esete napjainkban

Történelmi múlt és a jelen kor lehetőségei buborékokon át

**Demeter Zoltánról köztudomású, hogy a pezsgő műfajának meghatározó élharcosa itthon. Az általa jegyzett Borászok 12 Pontjának köszönhető, hogy 2013 óta 30 milliós kaució nélkül a kisebb pincék maguk is készíthetnek pezsgőt, nem kell bérüzembe vonulniuk az alapborral. Így aki elég bevállalós, az maga is palackozhat hagyományos pezsgőt. Tokaj-Hegyalján ezzel a lehetőséggel eddig talán két kisebb borászat élt, de a Dereszla komoly fejlesztések mentén szintén maga készíti a pezsgőjét, sőt mostmár a közösségi infrastruktúra adta lehetőséggel a borvidéken bárkinek elkészítik borából a pezsgőjét (ezzel kikerülve a sufni adta esetelegességeket). A Törley és Garamvári korszak után a pezsgő-őrület felfutása bő 10 éve robbant nálunk Szentesi József kézműves pezsgőivel, utána Somlón Kreinbacherék újabb fejezetett nyitottak minőségben. De vajon hol van a pezsgő helye egy édes borról elhíresült borvidéken?

Miközben manapság tényleg rendkívül vegyes a kép a magyar (és benne a tokaji) pezsgők minősége terén, a műfaj borvidéki történelme mutat érdekességeket. A borkombinát pezsgőkísérletei talán kevésbé jelentősek, de Vay Miklós báró 1829-ben már lajstromba vett pincéjében golopi pezsgőt. Ez az írott adat tavaly pottyant ki a történelem könyvekből, ami tavaly Demeter Zoltán számára is fontos üzenetté vált a múltból. Azóta sokszor szóba került ez köztünk, én el is mondtam, hogy szép és jó dolog, hogy van múltja a tokaji pezsgőnek, csak azt nem látom, hol van a jelene és a kettő között mi történt. Egyelőre ugyanis nem derült ki, hogy a kampániai (azaz elvileg champagne-i) inspirációk mentén készült említett golopi pezsgő aztán befutott-e mondjuk akkora karriert, mint a ma közismert tokaji bortípusok (szamorodni, aszú stb).

A pezsgő téma a tokaji közvéleményt is megosztani látszik. De lássuk a tényeket! Az világos, hogy a furmintból lehet kiváló száraz bort készíteni. Lehet jó pezsgőt is készíteni belőle. Egyik sem könnyű, mindkettővel a történet elején tartunk, de mindkettő lehetséges (igaz borkatalógusunkban is jóval kevesebb csillaggal, mint az édesek esetében). Mégis eszembe jutnak egy másik elismert, hiteles hegyaljai borász szavai (6-7 éve) egy soha el nem készült interjúból, hogy “lassan többet beszélünk Tokajban a pezsgőről, mint az aszúról” - és mintha szívemből szólna; és ilyenkor én sem igazán értem a hype-ot. Van ennél sokkal fontosabb dolgunk is Tokaj körül.

Az általam vallott TokajDry, TokajSweet, Tokaji Aszú hármas lépcsőben Demeter Zoltán is az I-es halmazba teszi a pezsgőt (persze mégis más műfaj), de ott tartunk, hogy árban immár a szamorodni és az aszú közé lépett az alább is taglalt 2015-ös kiadással. A borász vélekedése a témáról az, hogy a napjainkban nehezebben eladható aszút valahogy el kell tartani: van aki kívülről jött tőkével, befeketetővel, másik vállalkozással tartja el, míg van aki száraz borokkal és pezsgővel.  

Igazságot tenni nehéz. Felettébb kedvelem a pezsgő műfaját, de Tokajban magam is úgy érzem, hogy még rengeteg az alapozni való az említett három alappillérrel...és akkor az ember megkóstolja ezeket a tokaji pezsgőket:

 

**Demeter Zoltán Hárs Pezsgő  

Fiatalos szín, apró bubik. Illatban kenyérélesztő, kenyérhéj, friss és virágos, egyedi fajtakarakterrel. Ízben finom, apró buborékok, tiszta savak, feszesség, szép dosage (ami hidegen jobban, enyhülve kevésbé erősen érződik). Tiszta, fiatalos, lendületes, közérthető pezsgő, sok élénk citrusossággal, szép arányokkal. 6 

 

**Demeter Zoltán Rosé Pezsgő

Szép halvány pinkes szín. Illatban visszafogott, de nyomokban egy kis piros bogyós gyümölcsösséggel hízeleg: ribizli, málna és fűszerek. Ízben finom, roppanó buborékok, csontszáraz íz, szomjoltó savak, fanyar gyümölcsök, és a cabernet franc finom paprikás fűszerességével búcsúzik, tiszta lecsengéssel. Tökéletes, közérthető párja a hársnak minőségben. 6

 

**Demeter Zoltán Tokaji Pezsgő 2015*

Az MT pezsgő és Tokaj ragyogó találkozása egy borban: mindkettőből a legszebb vonásokkal. Már megjelenésében is apró buborékok, illatban is friss, citrusos, zöldalmás, barackos, fehér virágos, nagyszerű, kristálytiszta palackos éréssel. Ízben apró, olvadó buborékok, teljesen belesimulnak a kortyba. Friss savak, csupa feszes elegancia, csiszolt, precíz, óramű pontos (akár egy német rajnai). A tokaji termőhely, a helyi fajta és a pezsgő műfaja egyszerre ragyognak felénk. Csupa frissesség, üdeség, szárító, de nem túl szikár pezsgős jegyekkel. Élmény lesz figyelni, ahogy palackban is fejlődik majd. A tokaji pince talán eddigi legjobbja, de országos viszonylatban is az élvonalba tehető pezsgő. 7

 

*****

AJÁNLÓ: a TokajGuide friss, idei kiadása terveink szerint áprilisban jelenik meg (az online kóstoló részletei pár nap múlva érkeznek). Egész márciusban 20 %-os előrendelési kedvezmény van, így 5000 Ft helyett 4000 Ft-ért lehet előjegyezni a könyvre (+Bp-en kívül postaköltség). Rendelni ezeken az elérhetőségeken lehet: hello@tokajmagic.hu vagy +36 20 244 60 97! Köszönjük a támogatást! 

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább