x

Ripka Gergely

Tokaji szobrok és menhirek nyomában

Coravén-krónikák I. - TokajDry

Röviddel ezelőtt számoltam be róla, hogy régóta érlelgetett palackjaim esetében a dilemmákat egy frissen beszerzett coravineszköz oszlatja el hamarosan. Némi gyakorlás, tesztüzem és tutorial videók bújása után immár pro coravin userekként bele is vágtunk Dórimmal, hogy végre lepleket rángassunk le érett palackokról a nappaliban. A krónika első körében öt nagynevű száraz tétel került a poharakba vakon. A *Királyudvar legendás 2000-es dűlős furmint prototípusát bizonyára nem kell külön bemutatni. A *Bott pincével és **Demeter Zoltánnal amiatt is bajban voltam, mert a 2011-es, 2012-es tételek közt már üvegdugóba ütközne a coravin tűje, így maradt ez a pár parafás bor a kalapban. Lássuk hát az első tapasztalatokat. 

 

  1. **Demeter Zoltán Veres Furmint 2008
    Fiatalos, de már mélyülő szalmaszín. Vajas, kukoricás, palackérett jelleg, nugátos, körtés, fehér húsú gyümölcsös jegyek. Egy kis cékla, földes, zöldséges, viaszos jelleg teszi kuszává (főleg száraz próbában), és sajnos a levegő sem tesz neki jót oxidáltság tekintetében. Vastag, húsos, erőteljes savú (ez árulja el kilétét vakon), szárító, érett. Hidegen a sorjás, erős és magukra maradt savak teszik rusztikussá a korty végét. Pedig komplex, sós bor, de melegen pedig a reszelt almás, zöldséges érettség győz. Összességében nem igazán érik szépen, kár tartogatni. 5

  2. *Királyudvar Úrágya 2000**
    Mélyebb barnuló szín. Bútorfa, tölgy, antik bútor, szalonna, vajas kukorica, mély, érett, de még nem fáradt illat, csipet fűszerrel. Avitt stílus, de tartja magát szépen. Vastag, hosszú, nagyon telt, és egyensúlyos, komoly bor. Bár érett, de még messze nem széthulló. Van cukor, van sav, van test, van egy felismerhető krémes textúra, de még fehér húsú gyümölcsöket is tartogat. Emelkedett szerkezet és stílus. Példás balansz jellemzi. Megingathatatlan bor. 7+

  3. **Demeter Zoltán Lapis Furmint 2008
    Erősen dugós. Kár, mert mögötte lenne sokminden (Tűzkő. Fiatalos korty, élénk, feszes, sós, ásványos, az évjárat hűvös savai valósággal zenélnek benne. Van egy másik palack is eltéve szerencsére, majd a következő körben...)

  4. **Demeter Zoltán Szerelmi Hárslevelű 2008*
    Meglepően élénk, friss fehér húsú gyümölcsös jelleg és fűszeresség orrban. A sor leginkább fiatalos tagja. A korty is nagyon fiatalos benyomást kelt, eddig nem tapasztalt sauvignonos reflexek, élénk, frissítő sav, virágokkal, liliommal és a Vereshez hasonló viasszal. Összességében szépen érik, van még benne vibrálás, szépség, primer ízek (igaz tavaly egy másik palackkal nem voltunk ilyen szerencsések a TokajMagic kóstolón). Ez most szép, el lehet tenni is egy rövid időre még, de soká ezt sem tartogatnám. Erős 7

  5. *Bott Határi Furmint 2009.**
    Elsőre bizony elég fedett, poros, szúrós illat. Neutrális, visszafogott, szinte fiatal, fejlődő buké még mindig, egy kis bútorfa itt is érezhető. Gazdag furmintosság, enyhe cukor ad ölelő kerekséget, hosszú és ereje teljében van, semmi érettség, gyönyörű nagy potenciál, ásványos, sós lecsengés. Nincs kérdés: a sor legszebbje, vidám haribos gyümölcsök játékával. 7+ 

 

Amelyekkel érdemes, azokkal jövőre folytatjuk, s hamarosan édes borok is terítékre kerülnek majd...

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább