x

Ripka Gergely

BEMUTATKOZIK: Hajdók Pince (helyszíni szemle)

Tolcsva kézműves megközelítése

Hajdók Ákos tavaly a TokajGuide-turné lengyel lába előtt keresett meg Budapesten, hogy kávézzunk egyet és mutatna nekem egy bort Tolcsváról. A Bodrogszentesen élő srác felmenői nagyjából 300 éve érkeztek a Bodrogközbe, azóta foglalkoznak borral. A nagyszülők még Sárospatakon tanultak, édesapja pedig nagy borrajongó volt (a művelt alkoholista blog követője), így merült fel testvérével, hogy mi lenne, ha örökségüket hegyaljai szőlő vásárlásába forgatnák. Amúgy sem riadtak vissza a kihívástól, de Alkonyi László egyik tolcsvai előadását hallgatva dőlt el minden. Az elfeledett Vidlám-dűlőbe szerettek bele. Vörös kövek, délkeleti fekvés, magas hegygerinc a Petrács és az Előhegy fölött, az erdő alatt. Az első borok pedig olyan stílusban és oly autentikus módon mutatják be Tolcsvát, ahogy ezidáig senki. A vakmerő családi vállalkozás első borai mutatkoznak be a Tovább gomb után:

Vidlám Furmint 2018

Tulajdonképpen a Vár-hegy, Petrács és Gilányi-dűlők találkozásánál találjuk a kis aldűlőt, festői fekvésben (holnap megosztok róla egy fotót itt). Ezt a bort mutatta nekem a borász tavaly ilyenkor, jól esett újrakóstolni. Tiszta, neutrális furmintosság orrban, kevés színnel, de hibáktól mentesen. Ízben a meleg év 8 grammos cukra színezi szépen a kortyot, finom zamatokat, hosszú, húsos ízt adva a bor texturájához. Széles íz mellett is finom arányok és jó érlelhetőség jellemzik a bort. Elemelkedik a borvidéki átlagoktól… 6

 

Vidlám Furmint 2017

Egy szebb év, még több cukorral: 14 g/l, immár spontán erjedéssel. Illatban markáns hordó keretezi az egyébként nagyon tiszta jegyekkel rendelkező bort. Édeskés zamatok, széles, vastag, hordós korty, amiben a fának még illene finomodnia az idővel. Meglátjuk, hogy így lesz-e… (sajnos csak 800 palack készült belőle). Most 5+

 

Hajdók Főbor 2019.*

Ez nem forgalmi tétel. Visszafogott, de kedves birsesség, körtésség jellemzi orrban. Koncentrált, vastag, krémes, édes, fiatal tétel, sok-sok finom gyümölccsel. Egyensúlyos, elegáns és szép tokajiság jellemzik. 6+

 

Hajdók Tokaji Aszú 2017.**

Szép és nagyon jól definiált aszújelleg: szuper tiszta, makulátlan, akár egy kristály. Benne a barack és az aszalt sárga húsú gyümölcsök dominálnak, mégis a leginkább azt érezni rajta, hogy prémium alapanyagból egy nagyon féltőn készített bor öltött benne testet. Ízben mélység, koncentráció, hosszúság, tiszta és gazdag aszús jelleg, bőven meghaladja a 4, de talán még az 5 puttonyos kategóriát is (sajnos nem tudjuk a végleges cukrát a bornak és vélhetően kereskedelmi forgalomba sem fog kerülni). 8

 

PROGRAMAJÁNLÓ:

TOKAJMAGIC - Homonna//RÁNY (2012-2018): június 11, 18.00 (Borganika). Esemény és további részletek itt.

Jelentkezni lehet: hello@tokajmagic.hu
+36 20244 6097

(Még pár hely van, de limitáltan.) 

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább