x

Ripka Gergely

25 befolyással bíró szakember a tokaji bor körül (10-6.)

Élboly

Két rész van hátra. Ebben az évvégi összeállításban nem is borokra, hanem olyan Hegyaljához kötődő karakterekre szeretnék fókuszálni, akikkel sokszor akár napi kapcsolatban vagyunk, tettvágyuk miatt mégis különlegesek, ami figyelmet érdemel. Kiváltságosak, mert felelősség és lehetőség van a kezükben, hogy egy kicsit történelmet is írjanak Tokaj (30 éve tartó) megújításával. A cím talán azt sejteti, hogy ez egy szigorú rangsor akar lenni, de fontos megjegyezni, hogy egy személyben én alkottam meg, empirikus matematikai adatok nélkül (hogy is lenne erre képlet?). Pusztán annak megfelelően lett összeírva, amit én ma, 3 TokajKalauz megírása után/közben, tíz évnyi kóstolás és beszélgetés múltán érzékelek a tokaji közösségen, s a borvidék rezgésein át. Egyfelől helyzetkép, másfelől és egy kicsit tiszteletadás is ez a lista azok felé, akik valóban nem csak mondják, hanem teszik is a dolgukat, hatással vannak környezetükre, a benne élőkre, alkotókra és munkásságuk látványos vagy kevésbé látványos módon előbbre viszi egyik legfontosabb borvidékünket. Persze ez a lista lehetne 50-es vagy akár talán 100-as is, lehetne ilyenebb is, meg olyanabb is.... Mindenkitől ezúton is elnézést, aki nem került rá, és netán úgy érzi, hogy rajta lenne a helye, biztos így van és bocsánat (ez a lista természetesen nem jelenti azt, hogy őket nem ismerem el). Mindenkinek további kitartó munkát kívánok az újévre is!

 

10. Pásztor Péter, Közösségi Infrastruktúra
Az elmúlt évek slágertémája volt a borvidéki közösségi infrastruktúra állami fejlesztése, három helyszínen megálmodva, s megvalósítva: Hercegkút, Bodrogkisfalud és Tállya. Ezek szerteágazó szakmai felügyeletét és szervezését Pásztor Péter látja el az indulás óta (korábban a Tokaji Takarékszövetkezet igazgatója volt, de saját kis családi pincét is jegyez Abaújszántón). A közösségi feldolgozók és palackozóterek, modern szőlőtermesztési eszközök számos kisebb birtokosnak jelentenek egyrészt lehetőséget (pl. bubis borok készítésére vagy épp szőlőtelepítésre), másrészről financiális segítséget, hisz egy sor drága eszközigény és munkafolyamat a pincéjük falain kívül is kiváltható így. Bízunk benne, hogy ezek a lehetőségek amellett, hogy munkahelyeket teremtenek a helyieknek, sok régi és jövőbeli borászcsalád számára nyújtanak valós támogatást, hogy a borvidéken maradjanak, s olyan borokat készíthessenek, melyek Tokaj hírét erősítik. Nem szabad azonban azt sem elfelejteni, hogy a közösségi infrastrukúra új önköltség-modellel igen komoly piaci változásokat, akár átrendeződések lehetőségét rejti magába hosszabb távon valamennyi borvidéki szereplő számára, legyen az kicsi vagy nagy, régebbi vagy új borászat, ami számos piacszervezési hatástanulmánynak adhat témát.

 

 

9. Mészáros László, birtokigazgató
A 37-es úton szinte először felbukkanó komolyabb borászat, a *Disznókő Szőlőbirtok dunántúli születésű birtokigazgatója a 90-es évek második felétől van jelen az AXA csoport által alapított, 100 hektár fölötti borászatban, mely az édesborok megújulásában elévülhetetlen érdemeket szerzett (ld. 1993, 1999 szamorodnijai, aszúi). Mészáros László viszont napjainkban sem tétlenkedik: az aszú komoly szakmai visszhangot kiváltó új termékleírása is például nagyban köthető hozzá. A Disznókő az egyik leginnovatívabb és leginkább újító nagybirtokok egyike Hegyalján mind a mai napig, mely az aszút mint borkategóriát a kezdetek óta mélyen kutatja szőlészeti és borászati szempontból, illetve egyértelműen a borvidék fókusztermékeként reprezentálja azt.

 

 

8. Demeter Ervin, kormánybiztos
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottjaként dolgozó Demeter Ervin állami oldalról is jelentős kapcsolódási pont a borvidék számára (pár napja épp a negyedik Jótékonysági Borárverést szervezték meg). Emellett Mádon birtokot jegyez DemeterVin néven, mely olyan kultikus dűlőkről készít referenciaborokat, mint az Úrágya vagy a Király. Feleségével, Kulcsár Edittel együtt a legnagyobb hegyközséget jelentő mádi történések és így a Mádi Kör jelentős közösségi motorjai, meghatározó szószólói.

 

 

7. Goreczky Gergely, Grand Tokaj - igazgató
Bizonyára nem újdonság sok olvasó számára, hogy a Tokaj Kereskedőház megújuláson ment keresztül az elmúlt évtizedben. Ennek eddigi leglátványosabb eredménye a névváltozás, de néhány éve Goreczky Gergely személyében az első olyan vezérigazgató lépett a utolsó állami borászat élére, aki nem borász, hanem gazdasági szakember. Kisebb szünet után jelenleg is ő tölti be a komoly felelősséggel járó tisztséget. Közel tíz év után is látható azonban, hogy egy ekkora mammutszereplő mozgatása a borvidéken sokkal kiszámíthatatlanabb folyamat, összehasonlítva mondjuk egy magánborászattal. Emellett ő a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának Tolcsva-Erdőhorváti borászati küldötte és az igazgató választmány meghívott tagja is. De a legnagyobb felelősség az igazgatói szerepkör, hisz a Grand Tokajjal szemben a legapróbb borvidéki szereplőnek is egyéni elvárásai vannak. Sokan várják tehát az átütő stratégiát az állami borászattól, mely a borvidéki közösség valamennyi tagjának javára válik, s bízunk benne, hogy a jelenlegi vezetéssel a Grand Tokaj képes lesz ellátni az integrátori és állami borászati feladatokkal járó komoly kihívásokat.

 

 

6. Tatárka József, polgármester
Meglepő lehet a listában egy polgármester megjelenése. De bizony sokféleképpen lehet valakinek a munkája hatással környezetére. Egy elismert, Tokajban élő borász borász szokta mondani, hogy "a borvidék fővárosa jelenleg sajnos nem maga Tokaj"... Mád a borvidék ötödét adja szőlőterületekben, ezzel a legnagyobb hegyközség, s kétségkívül az egyik legjelentősebb település a 27 közül (többek közt olyan történelmileg és mai termesztési megfontolások alapján is nagy presztízsű terroirokkal, mint a Szent Tamás, a Király vagy a Betsek). A települési szintű lehetőségek talán itt szárnyalnak leglátványosabban. - A TokajGuide-ban Mád neve alatt találjuk a legtöbb elismert pincét és attraktív turisztikai desztincáiót is. Tatárka József (miközben Szepsy lányt vett feleségül) évek hosszú sora óta vezeti a fejlődő, és idegenforgalmi szempontból is egyedülállóan komplex lehetőségeket nyújtó települést, s fontos katalizátora azoknak a borászati, befektetői fejlesztéseknek is, melyek az elmúlt tíz évben a borvidék leginkább felkapott turisztikai célponjává tették Mádot (többek közt a települést leginkább mozgásba hozó Szent Tamás Kft. 2009-es születésénél is bábáskodott). 

 

Egy hét múlva jövünk a az utolsó 5 névvel itt, a táncolón. Check back!
25-21-ig itt20-16-ig itt és 15-11-ig itt olvashatók el a korábbi portrék.

 

PROGRAMAJÁNLÓ:

Január 16: TOKAJMAGIC - Balassa Mézes Mály @ Borganika. 
Kezdés: 18.00
Ár: 16. 500.- (mely 6 száraz bort, 3 ételfogást és egyéb meglepetéseket tartalmaz).

További részletekkel, kóstolósor az esemény linkkel hamarosan!

Jelentkezés: HELLO@TOKAJMAGIC.HU
+
36 20 244 6097

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább