x

Ripka Gergely

SANZONTOKAJ x 3

Az első szamorodni és aszú pesti premierje

Rácz Erika az egyik legkeményebb borászhölgy, akit ismerek. Komlóskai születésű, de az üzleti és versenyszférában szerzett élettapasztalatok bizony keményen megedzették. Férjével ketten óriási lendülettel ugrottak fejest a saját pince felépítésébe, mely egyébként idén is épül. A patikatiszta garázsban zajlik a technológia döntő része, s a kicsiny pincéből kikerülő acélos, kristálytiszta borok egy nagyon eltökélt és célratörő stílust villantanak meg: ilyen a száraz tokaji, ha mai, modern, kortárs szemlélettel és kellő maximalizmussal készül. Korábban egy fordítás már készült a pincénél (2016), de számomra akkor járatódik be teljesen minden tokaji pince, ha már klasszikus édeset is tud mutatni. Valahogy anélkül olyan befejezetlen minden tokaji történet. Erika eddig szerényen kivárt a megfelelő alapanyaggal, s végül 2016-ból egy kis kooperációs aszút, 2017-ből pedig egy szamorodnit is elhozott erre a pesti kóstolóra, a VANBORIS-ba. Utóbbit már a Bor, Mámor, Bényén a szerencsésebbek kóstolhatták, előbbi viszont tényleg most kerül először a poharakba.

Sanzon Furmint Selection 2017.*

Rány-dűlő leválogatott termése, mely a dűlős bornál későbbi szüretet jelent, ami a borász bevallása szerint az egyik legnehezebb műfaj: eltalálni a száraz és félszáraz határt egy elegáns végeredménnyel a palackban. Illatban marcona, rideg, szigorú furmintosság, kemény olajos magok, még keményebb kövek, körte, citrusok. Ízben remek savak, szikár a korty első fele, de aztán simogatóbb, kerekebb tapintása lesz a második felében. Gyönyörű hordóhasználat, mely a citrusoknak és a gyümölcsöknek is teret enged ízben, elegáns és finom lecsengés, remek egyensúlyú korttyal. Komplex, hosszú és egyszerre édeskés végszó. 6+

 

Sanzon Szamorodni 2017.*

Barack, körte, de eléggé visszafogott, enyhe illat, amibe egy kis illógyanú is vegyül, mely szerencsére szépen eloszlik aztán. Mély és nagyon sűrű a korty, benne markánsan érezhető a cukor édessége, kevesebb a sav, de hosszú, súlyos és tartalmas a korty. Még nagyon fiatal, sőt még annál is jobban. Kissé bezárt, tömör ízeinek még idő kell, mire kicsit kinyílik a palackban és a pohárban. Sok érett és aszalt fehér és sárga gyümölccsel búcsúzik a korty. Nagy ígéret, mely már most is álomszép. Erős 7

 

Sanzon Tokaji Aszú 2016. (M)

Az alapbor a mádi Kakasokból származik, az aszúszem a Rányból. Illatban gyönyörű tisztaság, modern fiatalaszús jegyek, csodaszép, koncentrált formában, érett, friss őszibarackkal. Ízben a 10.5-ös savaké a főszerep: mérhetetlen lendülettel hasítanak, masszívan tartják a fókuszt, lemossák a magas cukrot, és végtelenné teszik a gazdag, friss gyümölcsös, kajszis, még javában fejlődő kortyot. Egyelőre nagyon fiatal ez is, az idei szüret után lesz letöltve, addig hordóban pihen. Óriási bor lesz belőle...

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább