x

Ripka Gergely

LOIRE-LAMOUR/III: Coulée de Serrant

Vol. 3: Nicolas Joly-nál látogatóban

Mondanom se kell, mindenki nagy várakozásokkal érkezett meg a csapatból a legendás Joly borászatához. Nicolas Joly a Rudolf Steiner-féle biodinamikus tanok legfontosabb továbbörökítője napjainkban. Mi több igen sok szempontból tovább is fejlesztette a néhol a spiritualitással és kevésbé egzakt tudományosan leírható biodinamikus elméleteket, melyet számtalan könyv formájában kiadott az elmúlt évtizedekben (közülük Az Ég és Föld szülte bor 2006 óta a Borbarátnak köszönhetően magyarul is elérhető). A Coulée de Serrant 1976-ban került a Joly családhoz, 1980-tól teljesen biodinamikusan működik, 1984 óta Demeter védjegyet élveznek és 3 apellációból készülnek boraik. A birtokközpont két épületből áll: az egyik monostor volt, ma Joly él ott, a birtok kastélyszerű nagyobb élülete pedig maga a birtokközpont, ahol Virginie Joly minket is fogadott.

Igaz elsőre itt is volt egy kis félreértés, kik vagyunk, kinél foglaltunk, eleinte csak egy franciául beszélő kolléganő fogadott minket (ezt csak azért mondom el, mert ha valaki esetleg francia bortúrát szervez, ne lepődjön meg semmin: ami emailben esetleg le is van egyeztetve, az egy elfoglalt birtoknál simán felülíródhat, és bizony aranyat érhet, ha valaki pár szót tud franciául a csapatban, köszi Judit ezúton is). 

Miután kiderült, hogy szakmai csapat vagyunk és Virginie-val meg van beszélve a találkozó, akkor kaptunk egy tömörített angol előadást tőle, aztán kislányával körbevittek minket a pincében is. Az egész birtokközpont számomra legszembetűnőbb jellemzője az volt, mennyire hermetikusan el van zárva a környéktől. Valamilyen tájelemmel minden irányból védett a terület: dombhát, kőfal, ciprusfák, völgyszerű elhelyezkedés, amivel nyilván a biodinamikus rendszer teljesen védve van a külső behatásoktól. Néhény remek bort azért megkóstoltunk itt is:

 

Les Vieux Clos 2013.*

Savenniéres, 30 éves tőkék, 5 parcellából (agyag), 3-5 szüretben szedve. Körtés, likőrös, tömény, enyhén fás bukéval indul. Sűrű, széles, tömény korty, nagyszerű savakkal feszítik a mély és buja ízt. Így egy percre sem lusta, sokkal inkább feszes, citrusos, csontos szerkezetű, ízében is sok fajtajelleges körtével. Kifinomult, szép, ásványos, csiszolt bor. Nagyon erős belépő szint. 7

 

Clos de la Bergerie 2013

Érett, kicsit oxidált, levegő illat (az összes bor napokkal korábbi bontású volt, de hangsúlyozták is, hogy ezeknek a boroknak a dekantálása nagyon fontos). Érett ízek, itt is felbukkan némi oxidáció, ami már átbillen a szépségen. Mégis utóízében elképesztően hosszú, kortalan, mély, magas alkohollal. Egyedi koncentráció, sajátos stílus, elképesztően széles bor (kár az oxiért). 6

 

Coulée de Serrant 2017.*

Hét hektáros, palás terület, 45-60 éves tőkék, a pince csúcsbora. Körtés, leírhatatanul mély illat (itt is némi oxidáció gyanújával). Sós, nagyon komoly, hosszú korty. Ásványos jegyek, különleges koncentráció és intenzív kortylefutás, némi csípős alkoholos jeggyel. Egyedi karakter, egyszerre széles és magas bor. Cizellált savak, fanyar jegyek, nagyon fiatal és zabolátlan tétel egyelőre, pár év jót fog neki tenni. 7+

 

Coulée de Serrant 2007.**

Füstös palackbukéja nagyon határozottan emlékeztet érett száraz furmintokra (Szepsy Nyulászó 2007). Kövesség, ásványosság, kenyér, fűszerek díszítik orrban (és egy húslevesre emlékeztető mély, koncentrált jelleg). Érett íz, de csodaszép, kikezdhetetlen, varratmentes, hosszú. Kész, megállapodott bor, amilyen vad volt a fiatal kiadás, annyira megnyugodott a 10 évvel idősebb formája. Mennyire jót tett neki az idő. - Egységes, sós jelleg. Gyönyörű, felejthetetlen ízek. 8

 

Elköszönés után a parkolóban teljesen véletlenül futottunk aztán össze a nagy Nicolas Jolyval. Leírhatatlan élmény. – Alázatosan, közvetlenül, természetességgel és elképesztő szuggesztív attitüddel fordult hozzánk is, mikor aláírattuk vele a borokat és könyveket. Egy rögtönzött pár perces monológban mondta el, éppen mi jár a fejében és annyi értékes és szép gondolat volt abban a pár percben is, hogy az egész napra elkísért minket. Felejthetetlen volt.

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább