x

Ripka Gergely

•Bott Pincénél jártunk újra...végre

Mindig előre menekülve

Judit és Józsi is nagyban palackoztak érkezésemkor (épp a lapszűrőn engedték át az egyik száraz tételt). Ők az a fajta borászházaspár, akik mindig előrefelé menekülnek. A Fülekyt kéz a kézben hátrahagyva megállás nélkül dolgoznak, mennek előre és mindezt töretlen jókedvvel és szakmai alázattal teszik úgy, hogy közben három energikus fiú gyermek várja őket haza, és még farsangot is szerveznek a borászoknak és a helyieknek, erősítve a közösséget. Szinte megállás nélkül építkeznek, különösen az elmúlt években: éppen csak befejezték a Csontos Présházat, erre ahelyett, hogy fellélegeznének, gondoltak egy merészet és nem kisebb fába vágták a fejszéjüket, mint a keresztúri kerámiagyár birtokba vétele és romjaiból történő teljes felújítása. Rejtély, honnan merítenek energiákat minderre, napi 24 órában.

Jártam a helyszínen: egészen bizarr méretű vállalkozás ez Juditék léptékeiben mérve. - Hatalmas ingatlan, ugyancsak nem kicsi épületek együttesével, melyek teljesen leromlott állapotban vannak jelenleg. Nos itt lesz majd egyszer, hamarosan a Bott Birtokközpont: pincével, szállással, nem akármilyen ételekkel és sok-sok Bodós eseménnyel, melyet már most nagyon-nagyon várunk. Hogy mindezek mellett a borok természetesek, tiszták és mindig nagyon termőhelyközeliek, teljesen mellőzve minden rossz mellékízt, sok éves érés után is, ez óriási bravúr. A tokajguide-ban ezt a sok bor alapján egy fürttel süvegeltük meg.

 

Határi 2016 (M)

Közvetlen palackozás előtti állapotban. 80 % Hárslevelű, a maradék furmint. Krétás, visszafogott illat, némi virággal és friss kukoricássággal (engem is meglepett, de semmiképp nem a forró évjáratú, palackérett furmintok tolakodó kukoricásságára gondoljunk). Ízre meglepően visszafogottak a savak, sokkal moderáltabb a Gizella borok után. Juditék kivárták az őszi eső utáni gyümölcsöt, ami aztán biztos, hogy egész más végeredményt ad, mint a korábbi szüret. Könnyed, elegáns, szinte légies, mégis nagyon izgalmas bor.

 

Kulcsár Hárs 2016

Hagymás, virágos, vegetális, megint kukoricás illat. Lágyabb, sokkal édeskésebb íz a Határi után. Van egy puhaság benne, ami a Kulcsárnál már nem először tapasztalható.

 

Csontos 2016

Krétás, nagyon komoly és szinte kész illat. Szélesebb, erőteljesebb savú, hihetetlen rétegzett és lendületes bor, messze ez a legnagyobb ígéret a friss borok közül. Nagyon várjuk...

 

Határi 2015.•

Mennyire más műfaj egy meleg év borait kóstolni a 16-osok után! Sárga színekkel operál az illata, melyben már elegáns tercier jegyek dominálnak. Hosszú, zamatgazdag, édeskés, vaníliás korty. Lédús gyümölcsök, gyönyörű idomok. 6+

 

Határi Hárslevelű 2015.•

Csodás, tiszta illat, sárga gyümölcsök. Hosszú íz, tökéletes arányok, nagyon jó inni (pedig nagy teste és alkoholja is tekintélyes), sárga gyümölcsei nagyon finomak. Remekül érik. 7

 

Szamorodni 2013.••

Kajszis, gombás illat. Ízre hosszú, lédúsan gyümölcsös, hihetetlen komplex, eszméletlen savai adnak a bornak felejthetetlen egyensúlyt. Ez az évjárat legendás lesz, ezt már sokszor megjósoltam Tokaj kapcsán, de újra és újra izgalmas lesz a 13-as borokat kóstolgatni. 7+

 

Aszú 2013.•••

Fiatal illat. Szép botritiszes jegyek mutatkoznak orrban, őszibarackkal, kajszilekvárral, dzsemességgel. Hihetetlen hosszú, krémes textúra, elegáns fahasználat, csodásan hömpölygő édes ízekkel kényeztet. Nincs rajta sok magyaráznivaló, egész egyszerűen korunkban ilyennek kell lennie egy finom aszúnak. 9

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább