x

Ripka Gergely

Próféták, hegyek: Séta Bukolyiékkal a Nagy-Egeden

A legmagasabb egri minőség a legmagasabb szőlőhegyünkön

Egy nappal a Kakasban tartott Demeter Zoltán-Gervai János-féle kóstoló előtt (poszt is lesz) különleges élményben volt részem. A gróf fölvitt a hegy tetejére. Biztos vagyok benne, hogy sokan az olvasók közül jól ismerik a Nagy-Eged-hegy potenciálját és újkori történetét is. Vagy legalábbis hallottak róla. A legjobb egri Grand Cru, gazdagon mészköves talajjal. Déli oldalának Mária-szobor fölött parcellái (=Nagy Eged-hegy) kiváló borok készítésére predesztinálják ezt az európai viszonylatban mérve is speciális termőhelyet. Már megjelenésével is emblematikus pontja Egernek. A legmagassabban telepített magyar szőlők mind Bukolyi László munkájának köszönhetők: „Pár éve feljöttünk ide a feleségemmel megnézni egy egri tüzijátékot.  Inkább megmosolyogtató volt innen, fentről nézve a dió méretű színes buborékok látványa…”

Most a szőlő helyett egy 30 éves, magárahagyott birs ültetvény is jobban leköti Bukolyi Lászlót, mint a szőlő. „Micsoda érték, és hagyták a gazdái elvadulni az egészet. Az egriek jártak ki leszedni. Nem rég tisztogattuk ki. Ma tettük le a kerítés oszlopait.” A Nagy-Eged tetejéről nézve az az ültetvény is szinte pontszerűnek tűnik, pedig csupán a hegy alatti főút túloldalán találjuk.
Felbecsülhetetlen érték van a Bukolyi család birtokában, mely a viszonylag még ma is fiatalnak számító telepítések korosodásával nyilván hatványozódik majd. Annyira köves és meleg a talaj, hogy a körülöttünk található tőkéken minimális zöldmunkára van szükség: mintha a növény semmiféle plusz energiát nem pazarolna extra lombozat és gyümölcs fejlesztésére. Önmagát korlátozza a szőlő, vagyis inkább a termőhely korlátozza a növényt. Mediterrán szőlők hangulata jut eszembe.
A 20-35 %-os meredekség, nehéz bejárhatóság miatt kemény és precíz munkát igényelt a telepítés ebbe a köves talajba. Persze művelni sem lesz soha sétagalopp. A 70-es évek után elhagyott szőlőterület a bozótharc után 2001-ben kapott a Gróf Buttler jóvoltából újra szőlőtőkéket, akkor 20 hektáron, ami két év munkájába került. A 2003-as és 2004-es telepítésekkel jelentősen bővült a termőterület cabernet franc, cabernet sauvignon, syrah, kadarka, kékfrankos és viognier fajták soraival. Bukolyi László megjelenésével és munkásságával a hegy szőlői és presztízse jelentősen felértékelődtek és később számos ma is ismert egri borászat próbálkozott több-kevesebb sikerrel a hegy meghódításával. Persze egy ilyen különös termőhely nem adja meg magát akármikor, akárkinek…
Azt is tudjuk, hogy a Gróf Buttler sztori a lehető legkacifántosabb módon alakult befektető és borász/tulajdonos között. Bukolyi László távozásával szakemberek jöttek-mentek a Buttlernél, a stílus sokat változott, de a Nagy-Eged képességei, egyénisége egyre kevésbé kerülnek előtérbe. Persze a gazdasági szempontok, a rentábilitás a borászatban is sokat számítanak, de mi van, ha tényleg léteznek olyan különleges termőhelyek, amiket egyszerűen csak a legmagabb minőséggel lehet igazán bemutatni? Milyen kevesen értették és értik meg ezt ma is. Egy dolog mégis valószínűsíthető: Eger eddigi legjobb borait Bukolyi László készítette el, 2005-2006 táján. Az Egedről.
A területek a mai napig a család tulajdonát képezik (több újabb, üres parcellával együtt) és nyugodtan kimondhatjuk, hogy ezzel a befektetéssel nem jöttek ki rosszul a történetből. A Buttler bérli és használja a területeket. Azt egyelőre nem lehet tudni, készül-e a közeljövőben Bukolyi bor az Eged területeiről. A családi birtok munkálatai teljes egészében az ifjú Bukolyi Marcellre hárultak, akire az önálló borászat megalapozása vár. Ha valaki azt kérdezi, miért nem készít már bort Bukolyi László, a válasz igen egyszerű, logikus, amolyan Bukolyi Lászlós: ha az ember egyszer már megismerte a tökéleteset, utána már a középszerű és a jó is komolytalan kihívást jelentenek csupán.

Néhány tény, számadat a Nagy-Egedről:
Magasság: 537 m
Átlaghőmérséklet a vegetációs időszakban: 17 fok
Napsütéses órák száma évente: 2100
Alapkőzet: szürke, triászkori nummuliteses mészkő
(40 millió éve a hegyet tenger borította)
Korai tavasz, kevés eső (540-550 mm).

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább