x

Ripka Gergely

Első Michelin-csillagos éttermünk: a Costes

Amire már régóta vártunk

A Ráday utcai Costes kapta meg először a magyar éttermek közt világszerte legnívósabb Michelin csillagot. A márciusban megjelenő Michelin Guideban a köztudottan az egyik legnagyobb tekintélynek örvendő vendéglátói elismerést 55 európai étteremnek ítélték oda. Mindeddig csak a prágai Four Seasons Allegro étterme kapott csillagot itt, Közép-Európában. Csillagot ugyan nem, de Bib Gourmand minősítést kapott idén a szintén esélyeseknek tartott 21, Arcade Bistro, Bock Bisztró, Kistücsök és Csalogány 26 magyar éttermek is, melyet pedig a jó ár/érték arányúnak ítélt helyek kapnak meg minden évben.

A Ráday utcai Costes kapta meg először a magyar éttermek közt a világszerte nagyra becsült Michelin csillagot. A márciusban megjelenő Michelin Guideban a köztudottan az egyik legnagyobb tekintélynek örvendő vendéglátói elismerést 55 európai étteremnek ítélték oda. Mindeddig csak a prágai Four Seasons Allegro étterme kapott csillagot itt, Közép-Európában. Csillagot ugyan nem, de Bib Gourmand minősítést kapott a szintén esélyeseknek tartott 21, Arcade Bistro, Bock Bisztró, Kistücsök és Csalogány 26 magyar éttermek is, melyet pedig a jó ár/érték arányúnak ítélt helyek kapnak meg minden évben.

Az ellenőrök által megszemlézett 250 európai éterem közül két csillagot 5 étterem kapott, három csillagot pedig mindössze egyetlen Londoni étteremnek ítéltek oda az 1900 óta minden évben megjelenő könyv idei kiadásában, melyből több-százmilliót adnak el minden esztendőben.
Végre mi is részesültünk a nagy presztizsű kitüntetésből. A Costest vezető Gerendai Károly március 15-én vette át a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét is. Az étteremvezetőt meglepte, hogy már az idei Michelin Guide-ban helyet, sőt csillagot kapott. Elmondása szerint tudott a januárban (teljes inkognitóban) idelátogató Michelin-ellenőrökről, akik fölfedték kilétüket a Coteses vacsora után, és elbeszélgettek vele az étterem múltjáró, jelenéről. A csillag(ok) odaítélését sosem jelentik be előre, és gondos vizsgálatok, évente többszöri látogatások előzik meg!
Annál is inkább érdekes, hogy csillagot kapott a hely, hiszen Miguel Viera séf helyét nemrégiben vette csak át az argentín Nicolas Delgado. A csillag egy életre szóló elismerést jelent, de csak akkor, ha a színvonalban nem történik semmiféle visszaesés (ezt az ellenőrök bármikor ellenőrizhetik, s a díjat akár másnap visszavonhatják). A minőség hosszú távú megtartása tehát alapvető szempont.
Mi is gratulálunk a Costes csapatának! Nem kis dolog ez, mely mögött nem kevés munka áll. Reméljük, ez a szép elismerés pozitív irányba mozdítja majd el a hazai vendéglátást.

(A nem csupán gumiabroncsokkal foglalkozó Michelin-fivérek által éves szinten kiadott ismertetőben kezdetben az országutakat koptató kamionosaknak, autósoknak próbáltak támpontokat adni, hol, merre, mennyiért lehetett jókat enni a megpihenő sofőröknek. A 20-es évektől már igen szigorú kritériumok szerint értékelni is kezdték az éttermeket a Michelin Guide-ban, mely azóta is a világ elsőszámú fokmércéje a remek éttermeknek. A csillagok az alábbiak szerint pottyanak le egyik vagy másik étteremhez:

1 csillag: a "a kellemes úti kitérőt jelentő, kiváló fogásokkal büszkélkedő" étterem.

2 csillag: olyan éttermek, amelyek miatt érdemes hosszabb kitérőket is tenni.

3 csillag: olyan éttermek kapják, amelyek meglátogatása külön utazást is megér.)

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább