x

Ripka Gergely

Furmint Február van!

the great furmint-affair

Az év második hónapja ismét sokat próbált autochton fajtánkról szól. A Vinoportos Kézdy Dániel csapata által hirdetett, Furmint Február kezdeményezés példaértékűnek mondható, s a hazai boros rendezvények közt egészen egyedülállónak is, hisz egy konkrét fajtáé a főszerep, mely köré valóban sok izgalmas program szerveződik idén is. Persze mind közül a Nagy Furmint Február kóstoló lesz a legjelesebb, s az év első felének valószínűleg legérdekesebbje is, annyi izgalmas kiállítóval, hogy az már eleve lehetetlenné is teszi, hogy az ember minden izgalmas Furmintot alaposan kielemezhessen. Ott lesznek tehát nagyon sokan az élborászatok közül (s nem csak Somlóról és Tokajról...lesz például osztrák is, de én a jövőben nagyon kíváncsi lennék a szlovén példákra is). Érdemes tahát előre szelektálni, megfontoltan érkezni.

A rendezvény részletei alább olvashatók:

Nagy Furmint Február kóstoló
2012. február 9. – Budapest, Vajdahunyadvár

2012-ben immár harmadszorra fordul elő, hogy ugyanabban az időben sokan koncentráltan figyelünk a furmintra. Az egész hónapban tartó rendezvénysorozat számtalan kóstolót, borvacsorát, furmint csomagot és furminttal teli poharat tartogat, a csúcskóstolónak azonban idén is a Nagy Furmint Február kóstoló ígérkezik. Itt több mint ötven pincészet száraz furmintjaira számíthatunk, nem is szólva az extra tételekről. Így, aki alaposan körbe akarja kóstolni a furmint témáját, annak szívesen ajánljuk figyelmébe a Vinoport.hu által szervezett kóstolót:

A Furmint Február filozófiája

Egyre többen, többször és hangosabban mondják – emberek és borok egyaránt –, hogy a furmint egy kiemelkedő szőlőfajta. A képet tovább szépíti a tény, hogy szinte kizárólag a miénk. Úgy gondoljuk, hogy ezt az üzenetet érdemes lenne minél több emberhez eljuttatni, ez pedig legjobban akkor sikerülhet, ha összefogunk, és ezért a célért együtt iszunk furmintot februárban.

A Nagy Furmint Február kóstoló gasztronómiai háttere

Hogy a borok mellé harapnivalók is kerüljenek, idén is több gasztronómiai meghívott egészíti ki a pincészetek sorát. A Bükki Sajtok készítője, Sándor Tamás sajtmester két év kísérletezés után a helyszínen mutatja be Malmos névre hallgató hegyvidéki tehénsajtját. A kerekegyházi Rendek Tanyáról őshonos mangalica sertések szalonnája érkezik.

Szántó Tibor kézműves csokoládékészítő Pelle Furmint Párlattal gazdagított bonbont készít, amelynek alapját Ecuador Esmeraldas tartományából érkező csokoládé adja. Emellett csatlakozik még hozzájuk a Zila Kávéház és Étterem, akik Furmintos Csokoládé Mousse-t, Tokaji Desszertkockát és sós kocsonyát hoznak a Vajdahunyadvárba, valamint a tállyai Oroszlános Borvendéglő konyhája is.

A pincészetek, melyek egyetértenek a fenti elképzelésekkel, és megtisztelnek minket azzal, hogy bemutatják furmintjaikat a kóstolón:

Árpád Hegy Pince, Szerencs
Árvay János Családi Pincészete, Rátka
AZ Nektár, Sátoraljaújhely
Babits Pincészet, Tolcsva
Balassa István, Tokaj
Bardon Borászat, Erdőbénye
Barta Pince, Mád
Béres Szőlőbirtok és Pincészet, Erdőbénye
Bodrog Borműhely, Bodrogkisfalud
Bott Pince, Bodrogkisfalud
Breitenbach Kézműves Pince, Bodrogkisfalud
Chateau Dereszla, Bodrogkeresztúr
Demetervin, Mád
Demeter Zoltán, Tokaj
Dénes Hegybirtok, Ság-hegy
Disznókő Szőlőbirtok, Mezőzombor
Dobogó Pincészet, Tokaj
Dorogi Testvérek Pincészete, Tarcal
Fekete Béla, Somló
Ferdinánd Pincészet, Mád
Füleky Pince, Bodrogkeresztúr
Gizella Pincészet, Tokaj
Gróf Degenfeld Szőlőbirtok, Tarcal
Györgykovács Kispincészet, Somló
Heidi Schröck, Ausztria, Rust
Hímesudvar, Tokaj
Karádi és Berger, Erdőbénye
Kardos Szőlőbirtok, Mád
Kerkaborum, Zala
Királyudvar, Tarcal
Kolonics Károly Családi Pincészete, Somló
Kovács Nimród Winery, Eger
Kreinbacher Birtok, Somló
Lenkey Család Szőlészete és Pincészete, Mád
Losonci Bálint, Gyöngyöspata
Majoros Birtok, Tarcal
Orosz Gábor, Mád
Patricius Borház, Tokaj
Pálffy Pince, Köveskál
Royal Tokaji Pincészet, Mád
Spigelberg Borpince, Somló
Szarka Pince, Mád
Szent Benedek Pincészet, Tokaj
Szent Tamás Szőlőbirtok és Pincészet, Mád
Szepsy Pince, Mád
Szirmay Kúria, Tállya
Tokaj Hétszőlő Szőlőbirtok, Tokaj
Tokaj Kereskedőház, Tolcsva
Tokaj Kikelet, Tarcal
Tokaj Oremus Szőlőbirtok és Pincészet, Tolcsva
Tokaj Pendits, Abaújszántó
Tokaj Zöld Birtok, Tokaj
Tornai Pincészet, Somló

Helyszín: Magyar Mezőgazdasági Múzeum (1146 Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár)
www.mezogazdasagimuzeum.hu
Időpont: 2012. február 9. 16:00-21:00

Jegyár: 6900 forint

Jegyvásárlás
Jegyét átutalással vásárolhatja meg, ehhez írjon az info@vinoport.hu e-mail címre!

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább