x

Ripka Gergely

2014: már a polcokon

De mi kerül a szőlőből a testünkbe?

Közeleg ismét Márton nap. Már itt vannak és egyre csak jönni fognak 2014 első szüreteiből az újborok. A bor még mindig egy olyan kivételezett élelmiszer, melynek pontos összetételét a csomgolás alapján sem tudjuk meg. A szőlőben használt felszívódó és egyéb vegyszereknek ugyan szigorú várakozási idő előtt szabad csak a gyümölcsre kerülni, de máig nem tudja senki, hogy milyen mértékben halmozódnak fel ezek a szerek a különféle érési fázisú gyümölcsben (most nyilván a legkorábbi szüret boriat kóstolhatjuk). Elvileg az emberre veszélytelennek ítélték meg ezeket a szereket (részben azok, akik a kemikáliák forgalmazásából élnek), de (együttes) hatásukról semmit nem tudunk. Senki nem tudja, pontosan milyen szinten módosítja a gyümölcs összetételét évi nyolc permetezés felszívódó permetszerrel?

Az olyan években, mint amilyen 2014 is volt fokozottabban töpreng el az ember, hogy az ideihez hasonló, gyakorlatilag egész éves lisztharmatnyomás kiváltotta folyamatos védekezés mellett melyik bort érdemes a saját és szeretteink poharába tölteni. Pár hete Takács Lajossal diskurálva Bodrogkisfaludon (új lakhelyén) elmondta, hogy neki már megvan a napi bora 14-ből is, de egy átlag borivó, aki nem nézi végig a határban, hogy miként és mivel is fújják folyamatosan az év során a bor alapanyagát, annak biztos eszébe sem jut, hogy egyik vagy másik évjáratban, egyik vagy másik termelőnél micsoda méreteket ölthet a kemikáliák koncentrációja. A 2014-es olyan év, amikor érdemes kicsit mögé nézni ennek a rendszernek és a tömegtermékek piacának. (Illetve mindenki eldönti maga, hogy mennyire akarja kitenni a szervezetét különféle, biztonságosnak megítélt vegyi anyagoknak.)
A bor, amint a legtöbb élelmiszer, továbbra is bizalmi termék, az élet pedig továbbra is rövid: érdemes olyan bort választani, aminek az eredetét, kezelését, hátterét minél jobban ismerjük. Van már bőséggel olyan borász, aki ugyan nem bejegyzetten bio, de alapvetően gyógynövény és egyéb természetes kivonattal kezeli a szőlőt (csalán, narancsolaj, algakivonat stb). Ha a borászokkal beszélgetünk, meglátogatjuk őket, hamar kiderül, hogy vannak termelők, akik hektáros fekvéseket „engedtek el” a lisztharmat hatására (2010-ben is), mindezt pontosan azért, mert olyan bort nem akarnak inni onnan, aminek gyümölcse amellett, hogy vegyes minőségű alapanyagból készült még vegyszerekkel is terhelt. Pedig nekik ez élet-halál kérdése, a kész, palackos borból tartják el családjukat, de számukra kulturális kérdés, hogy a bor a tiszta gyümölcsről, a minél érintetlenebb termőhelyről szól. (Talán más lapra tartozik, de szélmalomharcuk ezért is keserves, mert bionűvelés is csak ott tud megvalósulni, ahol az a napi gondolkodás szerves része: ha az egyik szomszéd a tavaszi metszés óta nem volt kinn a területén, a másik a két évvel korábbi metszés óta nem bukkant föl, így szigetszerűen megvédeni a szőlőt agresszív felszívódó hatóanyagok nélkül nem kis kihívás.)
(Ehhez némi támpontot nyújthat a holnapi Mitiszol? címre keresztelt rendezvény az Akváriumban, ahol csupa természethű borász borai mellett hasonló elven készült párlatokat, szörpöket és egyéb finomságokat kóstolhat akár az egész család.)

http://mitiszol.hu/

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább