x

Ripka Gergely

Gróf Degenfeld: friss lendület, friss tételek

Tovább Tarcal mentén... Ahogy Tarcalra beérünk Mád/Mezőzombor irányából, a Terézia kápolna alatt Monarchiabeli időket idéző kert és szemet gyönyörködtető kastélyszálló rejlik a fák takarásában. A Degenfeldek még a háború előttig is fontos szereplői voltak a hegyaljai színtérnek. A rendszerváltozás után a Terézia kertbe visszatérve aztán Degenfeld Lindner Mária 1995-ben kezdte el újra felépíteni a hajdani grófi birtokot a területek visszavásárlásával, telepítésekkel, új, modern garvitációs feldolgozóval (Salamin Ferenc munkája). A két barát Prácser Miklós (birtokigazgató) és Varkoly István (szőlész) kezdte el a szakmai munka megalapozását, hogy aztán tavalyelőttől egy új, fiatal csapat töltse fel új lendülettel a Gróf Degenfeld stílusát. A Stumpf Miklós, birtokigazgatóval készített interjút követően, az új borásszal, Újvári Viviennel jártuk be a pincét és kóstoltunk friss és kevésbé friss tételeket. A fiatal borászlány olyan helyeken töltötte gyakorlati éveit, mint a Villa Sandahl, Kalifornia, Új-Zéland, majd Ausztrália. Volt tehát miből meríteni. Részben már az ő munkáit is meg tudtuk kóstolni:

Zomborka Furmint 2013

Október 4-5-ei szüret. Kicsit szúrós, kicsit fülledt illat. Savai nyersek, és kissé kesze-kusza, rendezetlen benyomást kelt a kompozíció. Vannak üresjáratok is a kortyban, de tűzköves ásványossága tetszett. A végén némi tompaságot érezni, de ahogy nyílik, érezni lehet benne a tehetség csíráit is. 5

Furmint 2013 (félszáraz)

Maradékcukra: 15,4 g/l. Füstös, tűzköves illat. Ízre gyümis, félszáraz, egyszerű korty. Jól iható bor, de a végén kicsit odacsíp a szesz. Ezektől az alapfurmintoktól én még mindig több feszességet, élénkséget, csiszoltságot, fókuszt várok az alapborok polcán (is). És tudom, hogy a Furmint képes is erre, akár a Rajnai, a GV és a Chardonnay. 4+

Muscat blanc 2013

Azt gondolnám, kedvezett az évjárat ennek a lágyulásra hajlamos fajtának. Tiszta, virágos illat, a muskotály legfajtajellegesebb villanásai. Friss savak, üde, gyümis, kerekíti a cukor szépen. Relatíve ez a bor sem egy bonyolult képlet. De amiért a Degenfeld muskotályt oly sokan megszerették, azt a stílust minden évben megbízhatóan hozza ez a tétel. Most is. 5

Hárslevelű 2013 (félédes)

Maradékcukor: 37 g/l. Zárkózott, poros hangulatú illat. Édeskés, mégis szépen bedolgozott cukrossággal, egységes képpel. Csupa gyümölcs, sima, csajos, jó italú, de totálisan egyszerű bor a félédes műfaj hívei számára. 4+

Kövérszőlő 2013

Visszafogott, licsis illat, banánnal és más déli gyümölcsökkel. Édes, krémes és meglepően fókuszált, hosszú íz. Mindeközben azért jól érthető, behízelgő, sok-sok habzsolnivaló gyümölccsel. Meglepően tetszetős Kövérszőlő. 5(+)

Fortissimo 2013

A késői szüret család könnyedebb, egyszerűbb édes cuvée bora a Degenfeld Fortissimo (a bonyolultabb vége az Andante Furmint). Mindig vannak benne alternatív fajták is. Furmint, Hárslevelű, Kövérszőlő, Zéta. Trópusi gyümölcsös, barackos, és még intenzívebben ananászos illat. Jó telt, krémes, hosszú íz. Dúsabb, húsosabb az előzőek után. Megnyerően tolja feljebb a sor ívét. 5+

Persze Tokajban mindig van feljebb. Az aszúk gyakorlatilag minden termőhelyen képesek a legkomolyabb minőségre. Ez a Gróf Degenfeldnél sincs másképp. A látogatásom előtti napon a borászat csapata lekóstolta az összes eddig készült 6 puttonyosát és aszúesszenciáját. Sajnos maradt a palackok alján pár jól kiszellőzött korty. Holnap tehát izgalmas időutazás következik…

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább