x

Ripka Gergely

Orsolyák Attila pincéjében jártam

ezúttal jegyzetekkel

Orsolyák Attila érdekes ember. Az igazat mondja, nem csak a valódit. Senki ne várjon tőle romantikus tündérmeséket a borok születéséről. Ő a kőkemény rögvalóság viszontagságai mellett fogott bele saját birtok kiépítésébe méghozzá akkor, amikor már rengeteg tehetséges borász lepte el Tokaj színtereit. A Furmint Februáron nagy hatással voltak rám az Istenhegy Kisbirtok név alatt készült borai. Akkor elhatároztam, hogy (pláne mivel a boraikról akkor nem tudtam megemlékezni) legközelebbi tokaji látogatásom alkalmával fölkeresem Orsolyák Attilát.

Így is lett: vele egyeztettem először időpontot. Bodrogkeresztúron bérel pincét a teljesen önerőből, ténylegesen hordóról-hordóra építkező, lelkes borász, aki olyan fába vágta a fejszéjét, amely ugyan kemény, de lehetett látni számos biztató példát a múltban a fölemelkedésre ilyen volumenben. Tokaj egy útvesztő annak, aki nem ott nőtt föl, nem szembesült egész életén át a fölmerülő ellentmondásokkal, problémákkal (komoly külföldi tőkével is nagyon nehéz itt életben maradni, úgyhogy minden elismerést megérdemel az, aki hirtelen mégis belevág szerelemből). De ő szépen elindult a maga útján.

A rátkai Istenhegyről szüretelt In Medias Res 2007-ből az első bor volt, amit a pince készített, s Albert Gazda egy véletlen találkozásnak köszönhetően rögtön be is pontozta masszívan. Attila kétlaki életmóddal tavalyig tudta ellátni a birtokot. Az első, Rátka melletti Istenhegy-dűlő után olyan különleges helyen sikerült területhez jutnia, mint a mádi Szent Tamás egyik nyúlványa (Rátkán szükség van a jó arcokra, mert több hegyaljai településsel ellentétben - és sajnos még többhöz hasonlóan - még semmiféle közösségi munka nem indult meg; pedig a rátkai dűlőkből meglepetések várnak még ránk).
Tavaly óta borvidéki lakos lett hősünk, s közben a Szent Tamás száraz-potenciálja is kezd egyre szebben kibontakozni a pince (egyébként igen jó minőségű) hordóiban. A történet 2011-re érett be: megszületett két igen biztató minőséggel, egyedi karakterrel büszkélkedő száraz bor.

A hordóminták után ezeket kóstolgattuk a pince árnyékában, gólyák kelepelése mellett:

Szent Tamás 2012 (M)
Nagyon friss illat. Sűrű középen, majd szétveti az energia ezt a bort, de ugyanakkor még kissé rendezetlen is. A kuszaságot még a hordóban lesz ideje átformálni. Tehetsége, tisztasága már most élményt nyújt. Maradékcukor és alkohol is érezhető benne, de beérik ez még a palackozásra…!

Szent Tamás Hárslevelű 2011
Illatban púder, virágpor, méz, elsőre kissé szúrós formát öltve, gyógyfüvekkel: oregánóval, borsikafűvel. Ízben a fahatás nem csekély, de amint említettem: igényes hordóból jön. Krémesen olvad, végén egyszerre sós és vaníliás, amit a fanyarkás savak ellenpontoznak citrusos gyümölcsökkel. 6+

Szent Tamás Hárs-Furmint 2011.*
A két fajta 7:3 arányban osztozik a boron. Illatában elsőre (Bottos) gumicukor, virágok, kis aszpirin, aztán friss nyári gyümölcsök: sárga dinnye, birs, mindez csodás tisztasággal megint. Ízben aztán csontos, szikár savakba ütközünk. Valósággal robbannak és röpítik a kortyot. Cserekben sem szűkölködik! Mégis hihetetlen hosszú lendület és ív párosul az extrém savérzet mellé! Nyilván tolerancia kérdése is, hogy valakinek ez egyensúlyos-e. Étel mellett szerintem még komolyabb lehet az élmény. Hűsítően mentás ízmaradék teszi még színesebbé a bort. 7(+)

Késői Szüret 2012 (M)
Illatában megint a Bott Juditéknál megismert édes-hordómintás jegyek jelennek meg: banán, felezett őszibarack. Tiszta, mézes, haraphatóan gazdag íz, benne ismét számottevő barackossággal. Mégis könnyed, lesimult, jól iható édes bor, mely a krémességtől, az érintésnyi hordótól csak szebbnek tűnik.

X

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább