x

Ripka Gergely

Aszút, de milyen pohárból?! (Vol. I.)

Nagy pohárteszt Tokaj csodája mellé

Közeleg december, az aszú hónapja. - Karácsony, ünnepek, meghitt téli esték a kandalló mellett, amikor a bejgli, a libamáj, a diós, gyömbéres, fahéjas, narancsos, mandarinos, almás, körtés, birsalmasajtos esték mellé olyan remekül tud csúszni egy korty édesség…! Máskor is, de ilyenkor különösen szinte kötelező (kéne, hogy legyen) aszúval ünnepelni, mert az aszúval igazán méltó módon lehet... Idén arra is koccinthatunk aszúval, hogy 450 éve említették Garai Máté örökösödési levelében először az aszúszőlőbort. Noha korántsem biztos, hogy valóban a legrégebbi írott adat, de az bizonyos, hogy az a szőlő a Tokaji-hegy déli oldaláról, a Hétszőlőből származhatott. Így a Wineglass Communication és Tóth Adrienn korábbi #koccintsaszúval-kampányának eredményeképp ma egy igazi klasszikussal, a Hétszőlő 2017-es 5 puttonyosával keressük, melyik pohárból a legfinomabb a tokaji aszú. Zalto, Riedelek, Schott-Zwiesel vagy a Spiegelau mellett mit tud egy fesztiválos pohár? Kiderül minden mai posztunkból!

Kell a bornak is a szellőzés: erős gombásság ül rajta elsőre és noha nem egy harsány vagy ultraprémium aszúbor, talán pont emiatt ideális tesztalany is:

 

Fesztiválpohár (Stölzle)

Mindannyian találkoztunk már vele, kisebb és nagyobb (akár budavári) borfesztiválokon bejáratott darab. Gyakran használom én is ezt a poharat (pl. TokajMagic kóstolások reggelén előkóstolva a palackokat).
Gombás, fehércsokis, mély illat. Egy kis dió és nugát és fa: szétbontja az aromakomponenseket. Elég erősen a diót dobja ki a pohárból érdekes módon. De aztán a levegőn kedvesebbé válik. Egy nap után a gomba eltűnik és több gyümölcsöt mutat, sokkal szebb, finom körtével, parfümösséggel, de elsőre nem a szep profilját villantja meg a bornak.

Ízben is gombásság érvényesül először (mindkét nap). Szép magas cukor, hosszú, majdnem hömpölygős íz, krémes tapintás és gazdag barackosság, barackmagos kesernyével (hisz a nyelv hátuljára érkezik a bor). Finom hordó, de ízben nem tolakszik. Sav csak a végén lép be. A bor: 6+/7

Pohár: 2

 

Riedel Sauvignon blanc

Valamilyen rendezvényről maradt nálam, (a kehely ugyanaz, de) nem a Vinum sorozat pohara, valamilyen gasztros használatú, rövidebb szárú sorozat. Nem nagyon használom, de most annál nagyobb meglepetést okozott! Jóval elegánsabb, kedvesbb aromatikát mutat. Visszafogottabb, diszkrétebb illat. Vanília, finom, friss gyümölcsözön, elegánsabb hordó, parfümösen kedves (egész más). Az egyik legszebb gyümölcsillatot ez mutatja. Másnap is szépen koncentrálja az illatot, vonzó arcát mutatja meg a bornak, érett és tiszta gyümölcsökkel.

Ízben is szebben bomlik ki, optimális helyre érkezik a nyelven. Azonnal élénk, eleven gyümölcsök bontakoznak ki. A sav és a cukor remekül tud érvényesülni szájban. Valahogy frissebb, vibrálóbb benne a bor (gombát nem érezni). Remekül érezhető benne a bor sziporkázó szerkezete. 7 (ez a végső pontom a borra, innen nem is pontozom tovább)

Pohár: 4.5

 

Spiegelau Fehér

Gyönyörű, klasszikus forma. Nyílt szájú, hosszú szárú és kissé nehéz pohár, így szinte soha nem használom. Ebben a legvisszafogottabb a bor, az orr közelebb van a borhoz, de kevésbé koncentráltan mutatja meg a bort a nyílt kehely. Hasonlít a Riedel diszkrét aromaprofiljához, finom gyümölcsökkel, körtébel, barackkal, kevesebb gombával (és mindennel). Kicsit elveszik benne az egész bor. Másnap sem mutat igazán sokat a borból. Kell a pohár szűkülése a maradandó élményhez, ami itt nincs meg!

Gombás ízek azonnal, szép savak, klasszikus aszús jegyeket mutat. Szép vanília jön a végén, hosszú lecsengés. Nem igazán való ez a pohár ehhez a borhoz, nem tudja megmutatni egyben a bor szépségét, szétesnek benne az illat- és ízjegyek is, kohézió nélkül, de könnyedebb is benne a bor. 

Pohár: 3

 

Schott Zwiesel Vina Vörös/Universal

Mindennapi kóstolásra szánt univerzális forma a nálunk is közismert márkától (nekem a legrégebb óta, tizenéve használt poharam). Távol van az orr a bortól és így távolabbi az illat is, kevesebb kifejezőkészséggel. Érdekes, mennyire kandírozottabb sárga gyümölcsöket, narancsot, kajszilekvárosságot hoz ki a borból, de egészen visszafogottan, levegőn a fa, a vanília uralja el a bor illatát itt. Nem előnyére mutatja be a bort. Egy nap után több szépséget mutat benne az aszú, de így is halkabb a sorban, az előzőhöz hasonlóan elveszik benne a bor.

Szájban szépen működik, kandírozott, koncentrált barackosság, eleven sav. Hosszú, telt gyümölcsösség, szép krémeség, kis kesernye, testű: szájban tehát sokkal szebben kibontja a bor erényeit, mint illatban…

Pohár: 3

 

Gabriel Glass

Bizarr, idegen, szúrós fémesség. Nem is igazán értem, mi történik a pohárban a borral, de ebben a pohárban teljesen más arcát mutatja, mintha nem is ugyanaz a bor lenne. Egy csúnyább, kandírozott gyümölcsös, tompa szúrósság, punnyadtság érződik, almával, ami a többi pohárban sehol nem jelent meg. Egy biztos: ez a pohár nem való aszúhoz, nem érvényesül, elveszik benne a bor másnap is, egész halvány birssel, körtével.

Szájban is előjön a fémesség, bizarr ízek, nem szép, nem működik együtt a borral…

Pohár: 1

 

Zalto Universal

Tisztábban megmutat mindent. Ebből a pohárból bármit élmény kóstolni, annyira átadja magát a bornak. Hagyja érvényesülni a friss gyümölcsöket, sárgákat is, fehéreket is, kandírozottakat is. Klasszikus és megnyerő aszúkarakter érződik benne, a bor szebbik énjét mutatná meg. Gyönyörű barackillat első és második napon is, ugyanúgy!

Ízben is krémesen adja át a pohár a bort: érezni, ahogy lágyan szétterül, eloszlik és megnyílik a bor puha szerkezete. Gyönyörű, élmény, emelkedett hangulata van az egész kóstolásnak ebből a pohárból. Hosszan jönnek a gyümölcsök, jön a sav, a cukor nem dominál, a kandírozott gyümölcsök és a remek szerkezet minden eleme megnyílik ebből a pohárból. Olyan tiszta őszibarackosság jön benne, mint semmilyen más pohárból! Az igazi műkedvelők pohara! (Noha az igazi műkedvelők a fehérboros Zaltot még jobban szeretik…)

Pohár: 5

 

Riedel Furmint

Száraz borhoz fejlesztették ki, aztán többen megszerettük édes tokajihoz is. Vakteszteken mindig ezt használom itthon. Koncentrálja ez is az illatot: fókuszt ad az aromáknak. Ismét több gombát dob ki, kevesebb gyümölcsöt, de ebben a legintenzívebb minden alkotója az illatnak, felhangosít mindent, mindenből több érződik és szúrósabban (illót is kitolja). Mélység és komplexitás mutatkozik benne és egy tömörebb illatszerkezet. Miután egy napot szellőzött a bor, itt sem érződik a gomba, ellenben trópusi gyümölcsök és mély, átható primer aromák annál inkább. Másnap működik igazán szépen az illat ebből a pohárból!

Szájban is a gombát adja rögtön, eleven, hegyes savak, kevesebb gyümölcs, több kesernye (nyelv hátsó részére érkezünk itt is), krémesség, hordó és cukor. Szerkezetet lehet benne is kóstolni szépen! Energikusabb ebben a pohárban ez a bor. Olyan profi kóstolóknak ajánlom, akik mindent érezni akarnak egy őszinte pohárból.

Pohár: 4


Összegzés: Kell a szűkülés az aszúnak szánt pohár esetében, de ezen a téren ne essünk túlzásba! Ha nagyon hátul landol a bor a nyelvünkön, akkor keserű és gombás ízeket fogunk inkább érezni. Legjobbak az ovális és enyhén csonkakúpos, nem öblös formák, nem túl szűk szájjal, amik már érkezéskor eloszlatják a nyelv minden pontjára a bort kóstoláskor és az illatokat is összefogják, koncentrálják. Az én szemályes ajánlásom a Zalto Universal, ami az aromákat is hagyja kibomlani, és ízben is szétteríti a bort szájban a vékony, metszett falának köszönhetően, de a Riedel Sauvignonos poharak is tökéletesek aszúhoz. Kezdődhet az otthoni kóstolgatás, élményszerzés!
(Megjegyzés: nincs egyik pohárcégnél vagy kereskedőnél se partnerkapcsolatom.)

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább