x

Ripka Gergely

Juliet Victor: csúcsminőség született aszúban!

A birtok első aszújának premierje a klasszis 2017-ből

2017 mádi viszonylatban mindenképp, de véleményem szerint egész Hegyalján legendás évjárattá emelkedik. Száraz borban is lehetett érezni az elmúlt évek kóstolásai során a rendkívüli potenciált, mely érlelésre is méltónak tűnik, de azoknál az édes boroknál, ahol kiváló aszúszemekre volt szükség, a csoda minőség mellett szép mennyiséget könyvelhettek el a borászok. Már most fiatalon szépek, krémesek, gazdagok ezek az aszúk, de úgy vélem, hogy még 2013-nál is szebb érlelhetőséggel és szerkezettel bírnak a nagy aszús évjáratok sorában. A Váradi József által elindított Juliet Victor jelenségről már két TokajKalauzban és számtalan posztban okfejtettem, most az első aszújuk debütálása alkalmából hívták meg a borsajtót. Vincze Zsolt, aki családi összefonódások révén sok időt töltött mindig id. Szepsy István mellett, le sem tagadhatja az inspirációk forrását: a legtöbb JV borban azonnal érzékelhető a Szepsy-hangulat, de ami fontosabb, a minőség is. Lássuk, hogy sikerült legelső aszújuk bemutatkozása!

A borászat 2016-os első évjáratában (Szepsyékhez hasonló módon a JV is) "csak" szamorodnit készített, vagyis külön aszúzásra nem került sor. Így a ragyogó és sikeres, első "nagy édes" borkülönlegességet 2017-ben követte a hasonlóan szépséges második szamorodni (ugyancsak Szepsy-minőséget idéző formákkal), hogy most végre a nagyérdemű megismerhesse az első aszúborukat is.

Épp múlt hét közepén tették közzé a rangos Decanter World Wine Awards érmeit és pontjait, ahol menetrendszerint szállították a tokaji borok a platinákat, aranyakat (külön meg kell említeni a Patricius 2017-es 6 puttonyos tokaji aszújának egészen elképesztő 98 pontját). Rengeteg a munka még Hegyalja körül, de ezeknek a visszaigazolásoknak is tudnunk kell örülni. Az alábbi bor, megkapó címkéje (Anton Molnár festőművész műve) mellett immár az igen figyelemreméltó 97 pontos, DWWA-platina plecsnit is viselheti a palackon. És, hogy milyen a bor...?

 

Juliet Victor 6 puttonyos tokaji aszú 2017***

Világos arany szín, fiatalos megjelenés. Intenzív sárgabarack, mély és nagyon fiatalos érett, buja, sárga gyümölcsösség jellemzi illatát. - Nemes, éterien tiszta és szuper definiált aszújegyek. Magas cukorral robban az íz. Súlya és mélysége, rengeteg rétege és részelete van, ami egységbe van foglalva. Aszalt kajszi valósággal olvad a szájban, végtelenül dzsemes, enyhén marmelade-os, véget nem érően hosszú a korty. Így fiatalon egyelőre nem annyira krémes, mint inkább finom lekváros textúra jellemzi. Az extrém cukor mellé a savak csak a korty legvégén lépnek be, mégis egyensúlyos és csodás balansz jellemzi a bor szerkezetét (bármi megingás vagy bizonytalanság nélkül). Gyönyörű, pontos mádi aszústílus, mely már most kényeztet tiszta, gyümölcsös ízeivel, de még sok éve is van hátra a palackban (ha valakinek van rá türelme). Nem kérdés a 3 csillagos minőség...! 9

(2017 aszúi egész biztosan sokáig piacon lesznek még, így aki jeles alkalom végett eltenne ebből az évből, annak TokajDry, TokajSweet és tokaji aszú kategórián belül is számtalan ideális opcióa adódik: ehhez érdemes jobb oldalt vagy a TokajKalauz friss számában borkatalógusunkat böngészni hasonlóan nagy borok felkutatásához.)

X

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább