X

SHIRAZ

Ripka Gergely

Pálos Miklós Rokka Shiraz 2008.*

Szilva és piroshúsú gyümölcsök jönnek elő az illatban. Mély, meggypiros szín. A kortyban is az élénk gyümölcsösség a legjellemzőbb. Pálos Miklós bora inkább az újvilágias, lényegretörőbb Shiraz stílust kivánja megjeleníteni borában. Ezeknek a boroknak a közvetlensége sokszor meggyőzőbb tud lenni, mint a gigászi testű egri vagy villányi Syrah-k, melyek mindenáron a rhone-völgyi mintákat kívánják utolérni.
Egy nagyon jól iható, kedvesen gyümölcsös vörösbor egy tehetséges szekszárdi borásztól.

Tovább

Ripka Gergely

Gróf Buttler Nagy-Eged Syrah 2005.**

Syrah-k közt egy nagyágyú, melyet hazai viszonylatban mindig a legnagyobbak közt emlegetnek. Eger egyik legnagyobb ígérete kétségtelenül Bukolyi úr elképesztő méretű telepítései az Eged-hegyen, melyet az elmúlt évek során vitt véghez a borvidék legmagasabb, meszes dombjának csúcsi, legjobb adottságú sávjain. Hál’ Istennek helyet kapott ott a Syrah is. Az egri pincészet amúgyis nagyon kedveli ezt a fajtát (trilógia formájában is forgalomba került, mely tanulmány a terroir és bor tengerszint feletti magassággal való kapcsolatának változásait próbálja nyomon követni), és a 2005-ös verzió kétségtelenül nagyon meggyőzőre sikerült.
Fűszeres-fekete ribiszkés, szedres illat, mely igen sokrétű és idővel egyre többet mutat magából. Az íz rendkívül széles spektrumú, áradó, jó savakkal és hosszú lecsengéssel, kitűnő egyensúllyal.

Tovább

Ripka Gergely

Pfneiszl Tangó Cuvée 2007

Syrah, merlot és cabernet sauvignon tánca. Erőteljes, szinte szúró illattal indít, ami késöbb borsos, szedres, kissé animális illattá szépül a szellözéssel. Az illatot tehát a syrah fajta vezeti. A szánkban merlot-san gyümölcsösség terül szét. Végül cseresznyés, szilvás cabernet-es villanások uralják az ízt. Egyszerü, gyümölcsös, légisen könnyed vörösbor.

Tovább

Ripka Gergely

Vylyan Syrah 2006.**

A Syrah fajta önmagában is az elmúlt évtizedek egyik izgalmas tanulmánya hazánkban. A Vylyan prémiumsorozatának kétségtelenül a syrah az egyik legelegánsabb tagja, mely annak ellenére, hogy szintén a fajtakísérlet egyik ékes eredménye, hazai viszonylatban máris a legjobbak közt tartható nyilván, és rengeteg szépet és jót ígér még a jövő évjárataira vonatkozóan. Kéreti magát a pohárban, akár a legtöbb syrah. Elképesztően lassan nyílik az illat. A sötét színű italból percekig szinte semmi konkrétum nem olvasható ki. Aztán a feszült várakozás meghozza gyümölcsét, méghozzá kellemes bogyósok képében, de szépen előbújnak a jellemző borsos, fűszeres aromák is. Minden ízében rendkívül tömör bor, melyet a kiváló egyensúly határoz meg. Elképesztő komplexitás és férfiasan elegáns harmónia egy robosztus borban, mely a megfelelő ételpartner mellett nyújthat csak igazán kiemelkedő kulináris örömöket. Még jópár évet pihenhet az otthoni gyűjteményben, ha teljes szélességében élvezni akarjuk.

Tovább

Ripka Gergely

Pfneiszl Shiraz Starlings Favourite 2005.

Starlings Favorite (seregélyek kedvence) – áll a címkén, utalva rá, hogy az alapanyagot már az ég madarai is kedvelték. Egy igazi könnyed, áradóan gyümölcsös Shiraz, mely valóban, ahogy neve is mutatja, talán egy egész kicsit tényleg közelebb áll az újvilági stílushoz, mint a rhone-völgyi fajtatársakhoz, de a helyzet nem teljesen egyértelmű. A macsó Shiraz mindig lényegretörőbb, temperamentumosabb, gyümölcsösebb, fűszeresebb, karakánabb, mindenből kicsit több, mint az elegáns, tartózkodó gentleman Syrah; könnyebb inni, hamarabb nyílik, és hamarabb megkedvelteti magát, kevesebb idő kell neki, bár a szellőztetést (írásmódtól függetlenül) mindig meghálálja a fajta. Az igazán kifinomult soproni borok amúgyis szinte mindig jobban szeretik kéretni magukat, mint például egy villányi bor. A címke biztosan nem hazudik...ám a végeredményt kóstolva már nem csak a seregélyek szeretik.

Tovább

Ripka Gergely

Feind Shiraz Rosé 2008

A fajtára és a rozékra jellemző jó kedvű, szamócás-málnás-fűszeres illatözön egyből derűt és mosolyt visz a társaságba. Az aromákra szépen rímelő gyümölcsös ízben ismét feltűnik az erdei szamóca édeskés fanyarsága és a primőrborok frissessége. Mindenképp a különleges magyar rozék táborát erősíti.

Tovább

Ripka Gergely

Syrah és Grenache

Fejtágító borok/#2

A következő érdekesebb előadás a két Rhone-völgyi csillagról szólt. Bár egyiküket nálunk is kedvelik a szőlészek-borászok, s terjedőben van hazánkban, ezek a fajták mégis forróbb klímán mutatják meg igazi arcukat. Ha tömören akarnám megfogalmazni lényegüket (mondjuk a többi világ fajtával szemben), akkor azt mondanám, hogy boraik nem származási helyük talajáról, hanem inkább klímájukról árulkodnak, méghozzá a gazdag, érett gyümölcsösség révén. Hat teljesen eltérő karakterű bort kóstolhattunk vakon. Volt, ahol könnyű volt az elméleti oktatást követően egyértelmű tippeket adni a fajtákat illetően, de bizony nem egyszer felsültem a tippeléssel, és kiderült, hogy igen messze állok az új- és óvilág valamint a fajták elkülönítésében is a kívánatos szinttől. Ám aki azt gondolja, hogy ez egyszerű muzsika, az is téved.

Tovább

Balla Márton

Seidelberg Shiraz, 2006

A Stellenbosch-tól északra elterülő kevésbé ismert dél-afrikai Paarl vidékéről származik. Sokan nem szeretik ezt a stílust, és már-már szitokszóként használják az 'újvilági' kifejezést. Pedig észre kellene már venni hogy ez nem rosszabb csak más...új...(igaz a karcsú vanilia-szörp készítmények rátettek erre az előítéletre egy-két lapáttal...)
Közepesen mély (értsd dél-afrikai vonalon) szín fekete árnyalatokkal. Illata meleg, egyszerre gyümölcsös, borsos és vaniliás. Íze nagyon mély, a korty rendkívül tartalmas és hosszú. Ittam már komolyabb shirazt innen, de ez is lehengerelt. Minden kortyból árad a forróság. Nagyon itatja magát a 14,5-es szesz ellenére, ami csöppet sem lóg ki. Mint egy torta, amiből nem elég egy-két szelet...miért lenne ez baj? Az óvilági középkategória legfőbb hibája sokszor, hogy nincs elég tartalom a jó ihatóság mellé...
És fontos hogy ez Paarl és nem a Rhone-völgy...ez shiraz és nem syrah...és miért is kellene, hogy másként legyen?
Tovább

Balla Márton

Magnum White

Borjour Magnum 2010

Úgy indultam el a Borjour-ra, hogy főként fehéreket fogok kóstolni, pillanatnyi érdeklődésemet és ízlésemet kielégítve. Aztán egyszer csak megkívántam egy vöröset, majd a másikat és még vagy harmincat…mégis a fehérek nyertek. Viszonylag keveset járok ehhez hasonló kóstolókra, borfesztiválokra. Egyrészt szeretek a borral kettesben maradni (vagy hármasban, négyesben), mert így ismerem meg igazán és nem csak egy futó találkozás, ami akárcsak az embereknél, itt is mindkét fél erényeit és hibáit eltakarva a feledés homályába vész.

Tovább

Ripka Gergely

Hogyan támogatható Tokajért végzett munkánk?

Patreon oldalam továbbra is él!

Ezen a felületen továbbra is támogatható mindennapi missziónk Tokajért: a TokajMagic események, az AszúGlass és hasonló erőfeszítések, a bárki számára bárhol hozzáférhető TancoloMedve borblog és adatbázis, illetve a 2023-ban már 3 nyelven megjelenő, nemzetközileg is díjazott, szabad és független TokajGuide, mely magas színvonalon, objektív mércék szerint mutatja be Hegyalja minőségeit ithon és külföldön egyaránt. Három csomag közül választhat, aki segítené a munkát: szamorodni, aszú és eszencia, melyek mindegyikéhez járnak bónusz ajándékok, de akár éves kóstolóbérlet is! A legkisebb támogatást is hálás szívvel köszönöm!

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJI matuzsálemek 4.0

Sokadszorra, de ezúttal nem vakon

Ez meg jól elmaradt az évvégi forgatagban. Régi olvasóim közül a szemfülesebbeknek feltűnhetett, hogy szokásos decemberi coravines roncsderbink TokajDry-matuzsálemekkel elfelejtődött, de kapóra jön most, mikor a csecsemőgondozás közepette úgyis ki vagyok szomjazva teljesen egy kis borra. Vártam Dórimra, hogy legyen mód vakon coravinezni, de az altatások, szoptatások állandó körforgása közepette ez a megfelelő pillanat csak nem akart eljönni, így kiszolgáltam magamat, és jól van ez az apasors így is. Lássuk az érettségi vizsgákat:

Tovább

Ripka Gergely

Az idei legszebb aszúélményeim

Micsoda év volt...!

Szélsebes vágtával robogott el ez az év. A blogra jutott talán most a legkevesebb idő. De éppen ősszel volt 15 éve, hogy A Bor a munkám is lett (2008). Azt sejtettem, hogy tartalmas esztendő lesz 2023 (tele váratlan történésekkel), de idén úgy tűnik tényleg összeálltak a csillagok. És hogy mely tokaji borok voltak idén a legszebbek...?

Tovább

Ripka Gergely

Ferenc pápa áldását adta a magyar borra

Tokaji Eszencián keresztül

A karácsonyi ünnepi időszak részeként december 27-én, Szent János napján a borszentelési szokásokat felelevenítve Ferenc pápa audiencia keretein belül apostoli áldását adta a Tokajira és általában a magyar borra.

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: 20/03 ft. AszúGlass

Évadzáró poszt

Megjelent az AszúGlass és én alighanem még soha ilyen büszke nem voltam semmilyen szakmai projektemre. El sem tudom hinni, mennyire szeretik és vonzónak látják ezt a poharat. Pontosan ezt a hatást igyekeztem becélozni, és látom, ahogy az emberek tekintetét megigézi, ahogy nézik az üres majd aszúval töltött kelyhet, aztán megfogják és nem akarják elengedni, és birtokolni akarják. Pedig féltem, hogy nem értik majd: kézzel készült pohár, drága lesz, mindenki tart majd tőle (mi van ha eltörik?), de láthatóan a pohár eleganciájával és teljesítményével kivívta magának a sikert és a szakma megbecsülését egyaránt. Elképesztő napokon vagyok túl: december 8-án és 9-én Tarcalon, 10-én, az AszúDay-en Tokaj városában, majd december 11-én, 12-én és 14-én Budapesten mutattam be az új poharat. Múlt hétfőn a sommelier-szakma előtt, kedden pedig szokásos évi TM20-as kóstolónkon, ahol ezúttal tehát 2003***** kerül a poharakba.

Tovább