X

SCHIEBER

Ripka Gergely

Schieber Patina Merlot 2019*

Hogy a pezsgő után is legyen mivel ünnepelni, jöjjön egyik kedvenc idei vörösborom! Bíbor és rubin szín játszik a pohárban. Egészen újszerű stílus a hazai vörösök mezőnyében. Modern, kirobbanóan gyümölcsös, kávés jegyek, sok-sok hordófűszerrel. Finom üdítő sav, egészen frissítő ízek, fiatalos stílus, mégis tartalmas bor sok húsos gyümölccsel. Remek tannin, izgalmas fűszerek, (intelligensen) vaníliás hordó. Végre egy igazán eleven vörösbor! Tetszett nagyon a sok harapható, jóleső gyümölcsével ő is. (7)

Tovább

Ripka Gergely

Schieber Pincészet Tabu Merlot 2017

Az elmúlt évek egyik nagy kedvence lett számomra, mely vakkóstolókon mindig szépen teljesít. Sajátos illat, finom kávé, édes fűszer, moderált, visszafogott buké, vegetális zöngékkel. Szárító, fűszeres, tompa íz. Kávé, fűrészpor, elég egyedi világ, de összességében szép, hosszú, komplex merlot.

Tovább

Ripka Gergely

Schieber L’Aura Cuvée 2018*

Koncentrált, édeskés buké. Édes fűszer, fekete ribizli, fekete csersznye, újvilágiasan tobzódó illat. Erős sav, lendületes, mozgékonyabb korty. Érett alapanyag. Ízben is szilvalekvár, cassisosság, mélység. Erőteljes, hosszú bor. Érlelhető még.

Tovább

Ripka Gergely

Schieber Solutio 2017*

Szép sötét húsú gyümölcsök, meggyes-mákos pités illat. Összetett, dzsúzos, széles, komplex íz. Jó tannin, dús korty. Megkapó gyümölcsök és finom sav, izgalmas fűszeres ornamentika betölt mindent. Schieberéktől már nem ez az első kellemes meglepetés mostanában. Így akik a modernebb, nemzetközibb hangszínű vörösöket keresik, ahol sok a friss gyümölcs (hozzám hasonló módon), tegyenek próbát náluk...!

Tovább

Ripka Gergely

Schieber Tabu Merlot 2017

Füstös, kávés, erőteljes illat. Termérdek gyümölcs, széles íz, gazdag korty, sok füst és pörkölt fa érezhető a borban. Vastag, összetett, izgalmas korty. Szépen érett vörös, melynek egyénisége is van. Egyszerre mediterrán is, újvilágias is stílusban, édes és egyúttal izgalmasan szárító utóízzel. Ez a pince úgy tűnik, (nálam) nem tud hibázni.

Tovább

Ripka Gergely

Schieber Tabu Kékfrankos 2016*

Meggyes süti, fűszerek, némi poros fedettség, szép, egyedi és izgalmas illat. Finom savak, szép hordó, érett tannin, sok gyümölcs, édes mellékzönge, izgalmas és élvezetes bor, modern hangszereléssel. Nagyon tetszett.

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább