X

PANNONHALMA

Ripka Gergely

Pannonhalmi Infusio 2020

Ez érdekes, mert évek óta nagyon meggyőz mindig, de most egy kicsit egy dimenziósnak tűnt. Színe is, illata is koncentrációt mutat, de leginkább hordóvanília terén, gyümölcsből alig. Konyakos buké. Ízben nagy test, durva alkohol (15%), sok tannin és alapvetően kevés élvezet. Olyan vörösbor, amiből egy pohárka is bőven elég. 

Tovább

Ripka Gergely

Pannonhalmi Hemina Vörös 2020

Közepesen mély rubinszín, sőt szinte halvány. Intenzív illatában erős hordós pörkölési jegyek, grafit, füstölt-fűszeres sonka, fekete ribizli, bors, fiatalos jelleg (bordói stílus). Ízben hordóvanília, édes fűszerek, étcsokoládé, kissé émelyítő hordósság. Közepes test, finom tannin, szép széles korty, finom likőrös, húsos teltség, gyógynövények és kellő hossz (alkohollal). El bírnék viselni kicsivel több eleganciát frissebb gyümölcsökkel és lendülettel az édes tónus mellé, így egy kicsit újvilágias élmény (bár kétségtelenül profi munka), ami azért nehezen fogy el egy este alatt. (6+)

Tovább

Ripka Gergely

Pécsinger Pincészet Olaszrizling 2020

Sárgadinnye, kissé zöldséges, puha gyümölcsös, őszibarackos karakter orrban. Ízben finom, érett savak, szép hosszú, cizellált bor, tetszetős részletek. Kecses, törékeny szépség, igaz, kissé ellaposodó olaszrizlinges karakterrel végén. Mégis tetszik és külön öröm, hogy új szereplők bukkannak föl Pannonhalma környékén!

Tovább

Ripka Gergely

Pannonhalmi Főapátság Infusio 2018

Sötét színek, illatban is sok fűszer, főként borssal. Ízben széles, moderált tannin, sok gyógynövény, édes fűszerek, lágyabb, selymesebb, simább korty, tele élettel, élénkséggel, jóleső savval.

Tovább

Ripka Gergely

Hangyál Pincészet Pannonhalmi Örömtánc 2020

Pinot blanc Pannonhalmáról. Szép illat, érett almatermésűekkel. A kortyban remek savak adnak tartást a bornak. Sok élő gyümölcs, szép szerkezet és rétegzettség. Érett fehér húsú gyümölcsök, itt is főként alma. Első tétel, amit a pincétől kóstolok, de több, mint ígéretes!

Tovább

Ripka Gergely

Cseri Pincészet Chanson 2017

Egy kissé nehezen érthető sanzon Pannonhalmáról, merlot-val és cabernet franc-nal. Illatban zavaros, fakéreg, vegetális jegyek, mák és sok fűszer. Íze édeskés, disszonáns, kesze-kusza szerkezettel, fűszerekkel és finom szárítással a végén. 

Tovább

Ripka Gergely

Babarczi Szőlőbirtok és Pincészet Merlot 2018

Élénk, fiatalos rubinszín. Bőr, szilva, szép, zavartalan illat, kis fakéreggel. Étcsoki, édesfűszer, kerek, ölelő merlot-struktúra. Szép szárítás, finom arányok, hibáktól mentesen, élénk savérzettel, sok lédús cseresznyével, meggyel, kicsit egyszerű vörösbor, de hibátlanul elkészítve.

Tovább

Ripka Gergely

Pannonhalmi Apátásgi Infusio 2017

Modern vörösborillat. Cassis, sötét gyümölcsök, éretten, komplexen. Édeskésen tör előre a korty, sötét gyümölcsös ízek követik. Hosszú bor, húsos gyümölcs, dzsúzos, lekváros textúrával. Koncentrált és kissé újvilágias hangolás. Az Infusioval hosszú ideje úgy vagyok, hogy mindig élmény, de csak ritkán felejthetetlen.

Tovább

Ripka Gergely

Pécsinger Pannonhalmi Olaszrizling 2019

Öröm látni, hogy vannak új belépők is ezen a borvidéken. Szép, puha, elegáns, emelkedett buké. Gazdag és még primer íz, ásványos, hosszú, izgalmas, fehér húsú gyümölcsös, érett őszibarackos ízvilág. Szárító savasság a korty végén. Szép és érlelhető bornak éreztem vakon.

Tovább

Ripka Gergely

A Vad fehér

Cseri Pince Sauvignon blanc 2015

Itt a tavasz a nyakunkon, közeleg a spárgaszezon, előkerül a fűnyíró, takarítjuk a teraszt: csupa sauvignon-csalogató program. Ehhez ajánlunk ma tehát egy ideális hazai kísérőt. Merthogy a fajtáról sokmindent unalomig ismételünk (bodza, vágott fű, csalán, Loire, Új-Zéland, csavarzár, reduktív stb), de az ritkán kerül szóba, hogy mennyire jól érzi magát Magyarországon is. Egyáltalán nem nehéz itthon jó(árú) sauvignonba botlani, persze ne a forró déli végeken keressük, de Mátrában, Etyeken, a Balaton partján, s Pannonhalmán is gyakorta meg tud lepni ez a Loire-völgyében elterjedt francia fehér szőlőfajta. Legyünk persze büszkék a saját fajtáinkra, de a világfajtákban pont az a jó, hogy olyanok, akár egy távcső: rajtuk keresztül a világ távoli borvidékeit is megcsodálhatjuk a poharunkban, és magunkat is el tudjuk benne helyezni. A sauvignon és a rajnai különösen is szórakoztató fajták számomra ebből a szempontból.

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa 2017

Keserédes, felemás élmények

A múltkori furmintfannál kóstolt Alionok margójára annyi információt ehhez a poszthoz azért muszáj átkötnöm, hogy a kóstoló alapvetően *Balassa István 2017-es tételeiről szólt. Legalábbis így indult, így futott neki a társaság: nagy évjárat, tehetséges tokaji borász műhelyéből. Aztán hogy, hogy nem, az élet átírta a forgatókönyvet és lelkiismeretes házigazdánk éppen azért kapott borhűtőjébe hirtelen a biztos sikerrel kecsegtető spanyol sztárok után, mert a Balassa szárazak bizony váratlanul nagy csalódást keltettek a poharakban. Ki kell mondani: egyöntetűen és mindenki…sokat várt a dűlős furmintoktól, és aztán igen keveset kapott gyümölcsből, szépségből, szerkezetből. Úgy határoztam, hogy ezt megírni tán nincs is értelme, ahogy azt is kár lenne fejtegetni, hogy a tárolás közben történt-e valami a palackokkal, vagy más palackok is így viselkednek-e. Ha egyszer tudok, utánajárok. Addig is….

Tovább

Ripka Gergely

Az Alión-sztori

8 érdekesség és 3 évjárat a spanyol legendával

Furmintfan-szomszéd jóvoltából februárban volt módom egyszerre három ALIONt is megkóstolni a legendás Vega Sicilia “művektől”. Az ikonikus spanyol borászat elmúlt évtizedekben elért sikereiről, érdemeiről, az *Oremus hegyaljai szerepéről ebben a posztban most kevesebb szó fog esni, de mivel olyan sokat emlegetjük referenciaként a sztárpincészet csúcsborait (a Pintiával, az Unico-val együtt), így a mai írásban pár érdekes adalékot szeretnék megosztani az Alion kapcsán, hogy aztán 3 szép évjárat jegyzetei meséljenek a sokat idézett minőségről. Tudtad például, hogy….

Tovább

Ripka Gergely

10 years challenge: 2014 (Vol. 2.)

Egy viszontagságos év édesei 10 év után

A pénteki száraz sor után még volt idő, kedv és persze hűtött palack néhány különlegesség erejéig. Nem csak tokajiak, külföldi borok is kerültek a pohárba. Lássuk, édesben mennyire sikerült szóra bírni a nehéz 2014-et...:

Tovább