X

404 - az oldal nem található

Sajnáljuk de ezen a címen nincs semmi...

Ripka Gergely

Nagy 2007-es tokajiak nyomában

Viszonyítási pontok #9

A pénteki érkezést, friss tételek kóstolásával egybekötött pinceszemlét követően, másnap várt ránk a tulajdonképpeni „Ne csak írja...” munka dandárja: maga a metszés. Jó hangulatban telt a Csontos-dűlő friss levegőjén töltött idő, és azt hiszem, mindenki gazdagabb lett egy szakma-közeli élménnyel. S mindezt megsüvegelendő - ha már bor-őrült írástudók jöttek itt össze - Juditék izgalmas vakkóstolóval készültek, melyre vinni is lehetett féltve őrzött gyöngyszemeket; a megkötés mindössze annyi volt, hogy a bor tokaji legyen és 2007-es. Nem titok, szeretem ezt az extrém forró évjáratot, fontos szerepet is kapott tokaj-rajongásomban. Szárazban is, édesben is, sőt aszúkban is kiemelkedő esztendőnek mondható, dús és telt borokkal. Ha az alkohol nem szállt egekig, és a savak nem égtek el, akkor komoly minőség elérésére volt sansz, ám az érlelhetőség kérdését máig nehéz lenne megválaszolni. Februárban a 2005-ös és 2006-os Furmintok már sokat bizonyítottak; most a 7-eseken volt a sor, hogy a szigorú asztaltársaságot levegyék lábukról. Én egy száraz tétellel adóztam a közös tanulságok oltárán, s izgatottan vártam, mi sül ki az egészből. Vendégként hovatovább Demeter Zoltán, Dorogi István és Berecz Stéphanie csatlakozott borokkal a hónuk alatt (Berecz Zsolt pedig remek halászlével), izgalmas tanulságokat megfogalmazva a borok kortyolása közben.

Tovább

Ripka Gergely

Ne csak írja, tudja meg…/Vol. #2: Bott minták – 2011

Tokaji hétvége #3/2

A tegnap fölvezetett, hétvégi „Ne csak írja, metssze is meg” családias borblogger összejövetelen annyi inger ért Bottéknál, hogy kis túlzással hónapokra elegendő bejegyzési témát nyújtanak, de túlzott aggodalomra semmi ok: csak egy hétig fog tartani, amíg minden megint kisebb birtokméretű hegyaljai egyéniségekről szól majd minálunk. Ahogy említettem, első nap este a már pár hónapja megízlelt 2011-es tételeket nézhettem végig újra (akkor úgysem írtam róluk így külön-külön), ezúttal több másik dűlős tétellel kiegészülve, melyek sorsa hamarosan megpecsételődik majd a palackozással: vagy önálló tételként kerülnek letöltésre, vagy házasítva jutnak szerephez. Íme a mostani ígéreteik:

Tovább

Ripka Gergely

Ne csak írja, tudja meg…/Vol. #1.

Tokaji hétvége #3/1

Nem hinném, hogy létezik hasonlóan jópofa kis boros kezdeményezés itthon, mint Botték „Ne csak írja…” meghívás-sorozata, ahova elcsábítanak annyi léhűtő szakírót bloggert, amennyit hajlékukban fogadni képesek; megdolgoztatják őket, majd leitatják kóstoltatnak is nekik különlegességeket; ám ha mindez nem volna elég, mindezt ráadásul tematika szerint, okulásunkra teszik! (A Vylyannek volt dűlőtúrával egybekötött borbemutatója talán nem rég, ami hasonlóan példás, kimozdító erejű dolog lehetett.) Köztudottan nagyon jó csapatépítő erővel bír egy borvidéki látogatás, kirándulás, vagy pláne a munka a szabadlevegőn (hamar megtanultuk ezt Marcival az egyetemi gyakorlatokon…igyekeztem is most nem szégyent vallani a szőlőben). Mindenkinek csakis ajánlani tudom, hogy kopogtasson be alkalmasint egy-egy (tokaji) borászhoz tenyészidőszakban, akad-e valami teendő a szőlőben… Hanem ez a(z eléggé el nem ítélhető módon) zártkörű kis összejövetel azért ennél különlegesebb volt. - Megvannak a sajátos előnyei is annak, ha egy komoly kis családi pince gondol egyet: így a bensőséges, családias keretek eleve adottak. Most az a megtiszteltetés ért, hogy engem is meghívtak. Hegyalja pedig továbbra is várja az egész világból az egyedülálló bor(ászati)élményekre szomjazókat. Vince helyett irány Tokaj. Alap.

Tovább

Ripka Gergely

KÉKFRANKOS NAP/Terra Hungarica

terra hungarica programajánló

“A legelterjedtebb vörösbort adó szőlőfajtánk. Magyarországon kívül egy-két szomszédos országban is termesztik. Minden vonatkozásban a legmegbízhatóbb fajták egyike. Szeptember végén, október elején 18 mustfokkal szüretelhető. Nem rothad, és így termése sokáig a tőkén hagyható. Október végén gyakran már a 20 mustfokot is meghaladja. Színanyagban gazdag, kissé fanyar, bora hosszabb érlelést igényel.” Csepregi P. – Zilai J.: Szőlőfajta-ismeret és használat, Bp. 1989

Ha ennél többet szeretnél tudni a Kékfrankosról, akkor gyere el a Gerbeaud Házba április 21-én és ismerkedj meg a Kárpát-medence legizgalmasabb kékszőlőfajtájának termőhelyeivel, a belőle kifejező borokat készítő borászokkal, és tudj meg többet az autentikus borokról. Kísérőként kóstolhatsz más kárpát-medencei fajtákból készült borokat (Kadarka, Rubintos, Magyar Frankos, Zweigelt, St Laurent/Szentlőrinc), valamint magyar kézműves sajtokat is.

Paraméterek: 10 borvidék, 17 kiállító, 60 bor, legfeljebb 250 vendég.

A kiállítók:

Tovább

Ripka Gergely

(Új)PannonBormustra idén is

a tavalyi színvonalnak megfelelően

Tavaly sem titkoltam, hogy a 2011-ben igen jelentős paradigmaváltáson átesett, új szervezésű Pannon Bormustra a hazai szervezésű versenyek "képlékeny" mezőnyéhez képest igen komoly színvonal felé vette az irányt. A Szigetes Gerendai Károly és az in vino consulting által egyengetett változások lényegét tulajdonképpen az adta, hogy a zsűri döntő többsége külföldi szakértőkből állt össze, valamint a díjra esélyes borok minőségét random, forgalmi kontrollpalackokkal utólag is ellenőrizték. Mindezek azt gondolom, elengedhetetlen paraméterek egy valóban feddhetetlen presztízsű és nívós díj alapjaihoz. A változásoknak köszönhetően számos olyan borászunk bora is szerepelt és nyert 2011-ben, akik a korábbi években egyáltalán nem küldtek mintát a bormustrára és hasonló versenyekre, ám az új rendszerrel, új koncepcióval már tudtak azonosulni.
Idén Kató András és dr. Mészáros Gabriella mellé Romsics László kapcsolódik be hazai részről, de a többi helyre idén is sikerült komoly külföldi ítészeket bevonni a mustrába (a két dőlt betűs ítész tavaly is bírált):

Alder Yarrow (Vinography)
Isabelle Legeron MW
John Szabo MS

Jamie Goode (Sunday Times)
Tara Q Thomas (Wine & Spirits Magazine)
Wojciech Bonkowski (Polish Wine Guide)

Úgyhogy, kedves borászok: április 20-ig lehet beküldeni az ígéretes palackokat! Összesen 320 tétel nevezésére adott a lehetőség. A verseny május 9-11 között zajlik le és május 12-én elvileg már ki is osztják a díjakat.
Mi pedig idén is várjuk az eredményeket (annál is inkább, mivel a díjátadó ebben az évben már a nagyközönség számára is nyitva áll, természetesen az aranyérmes tételek kóstolásával egybekötve).

Tovább