X

404 - az oldal nem található

Sajnáljuk de ezen a címen nincs semmi...

Rólam

Nagy László

Én csak egy egyszerű csepűrágó vagyok ebben a történetben. Egyszerű (kultúr)mérnökember. A szőlőhegyhez, s így a borokhoz való vonzalmam inkább genetikailag kódolt, ahogy Bussay doktor mondaná. Sokkal inkább szeretnék hangulatokról írni, hogy mit érez az ember kint a szőlőben vagy a jó boroknál mi lehet még jobb, ha embereket hoz össze, ha valós közösséget épít. Nem mondanám magam kritikusnak, még csak értőnek sem, sokkal inkább borérzőnek. Klasszikussal élve, én felelek azért, hogy az üzlet adminisztratív része harmonikusan menjen. Derékhegyről indultunk, így ismertem meg Balla Marcit és kezdett kóstolókról írni nálunk, aztán később Ripka Gergő is. 2009 őszén úgy gondoltam, hogy megértek már ezek az írások egy külön oldalhoz, ez lett a Táncoló Medve. Mi meg a 3Medve. Kezdődhet a tánc…

Tovább

Rólam

Ripka Gergely

Nem szeretem mikor valaki kijelenti, hogy „ez a bor nem jó, sza*r” stb...még akkor sem ha netán van valóság alapja. Egyrészt mert talán a létező legszubjektívebb dologban foglal állást, mellyel más érdeklődőben ébreszt előítéleteket. Másrészt abba a borba esetleg valaki beletett apait-anyait, szívét–lelkét. – Bár van, akinek, ez se nagyon számít... Harmadrészt pedig személy szerint én a jó borokat keresem, nem a rosszakat. Ezekről szeretek beszélni is, írni is. Minek írnék negatív dolgokról, rossz élményekől? - sok esetben más is megtarthatná magának; hasznosabb lenne, mert így a lényegről, a jóról, az önálló véleményformálásról tereli el a figyelmet a laikus fejében, amire egyikünk sem kapott fölhatalmazást! 
Mitől lesz jó egy borblog? Hát az biztos, hogy nem a szőrszálhasogató leírásoktól, nem is a nagyképű kommentektől, nem a szakbarbárhoz méltóan szűkmarkú pontozási rendszertől vagy az erőltetett humorú nickektől. A mi célunk természetesen nem a tökéletes borblog létrehozása volt, nem is az óriási népszerűség megszerzése. Kicsit érzékenyebben, kicsit több áhitattal próbáltunk valami őszinte dolgot létrehozni, ami a szép borok adta élmények megéléséről, csodákat rejtő pincékről, lenyűgöző tájakról, valós értékeket képviselő borászokról szól. Nem csupán a hozzáértő réteg számára.... Sőt.

2006 nem csak a borkészítés kapcsán volt kiemelkedő év számomra. Ekkor kezdtem el ismerkedni a minőségi borokkal is. Balla Marcitól akkoriban kaptam gyógyíthatatlan fertőzést, amikor a kertészetin, harmadév őszi félévében terepgyakorlatokon pukkantottuk szép sorban a dugókat az egyetemi busz hátuljában. Akkor jöttek az első haveri kóstolások is, mindenféle témákban: kékfrankosok, merlot-ok, cabernet-ek stb, és persze rögtön óriási szakértőknek hittük magunkat... A helyszín Gürtler Laci barátunknál vagy az Emmaus Kápolnában, a Gellérthegyen vagy Bükkszentkereszten Marciéknál volt, ahol anno egy aszfalton landoló, ihatatlan édes merlot-val intettünk végső búcsút a pancsolmányoknak (ez azóta már legenda). Aztán ezeken a kóstolásokon az ivászat helyett egyre inkább a megismerés varázsa, a tanulás fontossága vette át a főszerepet, és elsőszámú fórummá vált számunkra, ahol megvitattuk meglátásainkat. Majd végül 2 év múlva szerencsét próbáltam, és ha már a fertőző, inspiráló embereknél tartunk, itt kell nevesítenem Csorba Gábor kollégámat, akinek szárnyai alatt az egyik legnagyobb hazai borkereskedésnél volt szerencsém saját szárnyakat bontogatni. Rengeteget tanultam mellette nem csupán a hazai borokról, nemzetközi trendekről, stílusokról, hanem a kereskedelem fogásairól, a vásárlókkal való kommunikáció nüansznyi, ám annál jelentőségteljesebb gesztusai terén is. Hihetetlen sokat jelentett, hogy egy rövid, de annál inspirálóbb fél évig mellette tanulhattam. Ám nem sokkal utána a Csocsós, bazilikai üzlet bezárt.pár éves intermezzo után a sors aztán végülis úgy hozta, hogy ismét a Bortársasághoz szegődtem 2012-től. Most úgy érzem, ennél dinamikusabb, izgalmasabb boros munkahely nem nagyon van itthon.

Marcival kezdtük ezt a blogot is, mégis szakítás lett a vége, a borkészítésben keresi ma a számításait a Balaton északi dombjain. Sajnálom, hogy már nem ír itt. Közben megújult ez az oldal is, és 2014 elején napvilágot látott az itt fölhalmozott jegyzetekkel egy kalauz, Tokajról. Mikor a tiszteletpéldányomat a kezembe fogtam, úgy éreztem, ez eddig a legjobb dolog, amit valaha csináltam. Biztos, hogy nem ez lesz az egyetlen kiadása...

Szeretek borokról mesélni. Izgalmas kihívás emberekhez megfelelő borokat, borokhoz megfelelő embereket keresni, s ha kicsit is azt látom, hogy a két oldal helyzetét ezzel valamelyest előrébb vittem, akkor a sajátom is jó irányba tart.

Tovább

Rólunk

a Medvék

József Attila Medvetánc című verse ihlette honlapunk címét. Bornapló, hirdeti az alcím, de borokon kívül szó esik ételekről (a borok függvényében), tájakról, szép címkékről, borvidékek jelenéről, hogyan továbbjáról, olyan borászokról, akik emberileg is nagy hatással voltak ránk, meg egyszerűen csak pénteki kóstolások hangulatáról.

Nagy László/tancolomedve@gmail.com

"Én csak egy egyszerű csepűrágó vagyok ebben a történetben. Egyszerű (kultúr)mérnökember. A szőlőhegyhez, s így a borokhoz való vonzalmam inkább genetikailag kódolt, ahogy Bussay doktor mondaná." Bővebben »

Írások: Kóstolás | 1 bor 1 gondolat | Harapás

Ripka Gergely/tancolomedve@gmail.com

"Nem szeretem mikor valaki kijelenti, hogy „ez a bor nem jó, sza*r” stb...még akkor sem ha netán van valóság alapja. Egyrészt mert talán a létező legszubjektív dologban foglal állást, mellyel más érdeklődőben ébreszt előítéleteket (nem szép dolog)..." Bővebben »

Írások: Kóstolás | 1 bor 1 gondolat | Harapás

Honlap, grafika, fejlesztés:

Nagy Ádám: ÖbölGraf

Tovább

Ripka Gergely

Ráspi Étteremben jártam

amit michelin csillag esélyesnek mondanak

Amióta nem kell lemenni Fertőrákosra, hogy egy jót egyen valaki Ráspi ételkülönlegességeiből, azóta mintha még ez a város is élhetőbbé vált volna. Már korábban levezettem Horváth Ráspi József borászati érdemeit. De röviddel a budapesti Ráspi februári nyitása után párommal ellátogattunk a Király utcai új étterembe is, hogy kicsit belekóstoljunk a tutiba.

Tovább

Balla Márton

Oly távol és mégis közel...

két burgundi stílusú fehér, távol Burgundiától

Árvay Hétfürtös Furmint, 2006

Riebeek Cellars „Few Good Men” Chardonnay, 2008

Tovább