X

FURMINT

Ripka Gergely

**Bott Pince Exczlencziás 2019*

Szép szalmasárga szín. Illatában nemes, elegáns, kifinomult és tiszta primer furmintosság: körtével, birsalmával, finoman vaníliás érleltséggel (de dolgozza be a bor érezhetően már). Valósággal ragyog ez a pohárban: stílus és elegancia. Ízben császárkörte, dús, jólesően krémes hordó, széles test (alkohollal), gazdag és hosszú, selymes textúra. Finom terrorjegyeket szép hordó keretezi. Nemes, nagy formátumú és emlékezetes bor, mely még most is roppant fiatal (egyelőre marad az egy csillag is).

Tovább

Ripka Gergely

Eskol Pince Tokaji Furmint 2021

Új szereplő első évjárata Abaújszántóról (zömmel tállyai szőlőből és a közösségi feldolgozóban elkészítve). Tiszta illatában direkt, populáris, primer aromák: körte, üde zöldalma és más fehér húsú gyümölcsök, főként almatermésűek. Valósággal tapintható a technológiai tisztaság. Ízben intenzív savak, zöldalma, finoman kerekítő maradékcukor, harapható, roppanó, ress gyümölcsök. A végén tiszta savak mossák le a kortyot. Kellő hossz, tele érett gyümölccsel, lendülettel. Korrekt, makulátlan, intelligensen elkészített alapfurmint. A magam részéről én ilyeneket várok a közösségi infrastruktúrából, ehhez hasonló ügys induló borászatok első szárny-próbálgatásai gyanánt. (Lesz miről írni a friss kiadványban idén...)

Tovább

Ripka Gergely

Rózsa Pince Együtt Furmint 2020

Tiszta, finom, marcipános illat. Egyensúlyos ízek, simaság, kerek bor (másodtöltésű hordóval keretbe foglalva). Kissé magas az alkohol, de hozzáad, nem elvesz a borból. Rózsáékra egyre inkább érdemes odafigyelni a tősgyökeres tállyaiak közt. (6)

Tovább

Ripka Gergely

**Bott Csontos Furmint 2021**

Méltó furmint Hegyaljáról a feltámadás ünnepéhez (sajátos szimbolikának is értelmezhető). Gyönyörű zöldes déli gyümölcsök, intenzív illata jelenik meg orrban. Élénk, virgonc savak 21-ből, de közben mégis mély, vastag korty, kifejező hordóval, kellő tartalommal. Nagy anyag, kis cukorral, végtelen hosszúsággal, még fiatal köntösben. Ritka, kivételes termőhelyi minőség a palackban. Csodás száraz tokaji példa, mely bármilyen mezőnyben megállná a helyét a világban! (7+) 

Tovább

Ripka Gergely

Áts Pincészet Szent Tamás Furmint 2021

Kifejezett fahordó, kókuszos jelleg, alatta azért finom gyümölcsöt is kapunk. Telt korty, krémes ízek, hosszúság, gazdagság! Profi és szép hordós jellegű furmint (ilyet ritkán mondok hordós fehérre), naspolyás lecsegéssel. Ugyanígy tetszett nyáron is, pedig Áts Károlyt inkább az édes borok miatt szoktuk ünnepelni, a 21-es szárazai nagyon is ígéretesek. (6+)

Tovább

Ripka Gergely

Sanzon Rány Furmint 2020*

Csiszolt, elegáns, penge és neutrális furmintillatok a borászat kristálytiszta stílusával most is. Cizellált savak a hűvös évből, élénk, eleven, cirusos korty, de közben hosszú, és mély is tud lenni a bor. Remekül tartja magát (igaz egy éve azért még nagyobb lendület volt benne), minden nagyon szépen összesimult benne mostanra. A kis bényei borászat továbbra is az egyik legelegánsabb száraz stílussal örvendezteti meg a terroirborok rajongóit. (6+)

Tovább

Ripka Gergely

DemeterVin Mád Max 2021*

Úrágya és Király furmintja. Finom érlelés, koncentrált buké, sok almatermésű jeggyel színezve. Komplex, vastag íz, sósság, hosszúság, melyet jóleső kis édes zamat gömbölyít. Szép sav ad neki pazar egyensúlyt és nagy szerkezetet. Több, mint megnyerő száraz tokaji. (7)

Tovább

Ripka Gergely

Hétszőlő - helyszíni szemle

Tokaji-hegy, déli oldal, nyugati szinteken

Sok kedves meghívást kapok termelőktől folyamatosan, igyekszem eleget tenni annyinak, amennyinek csak tudok. Makai Gergővel is már tavaly óta toljuk a látogatás dátumát. Múlt héten végre összejött ez is. Kovács Tibor visszavonulása után fiatalos, új energiákat lehet érezni a Rákóczi Pincében. 2017-ben már a borvidék első hivatalosan organikus aszúja is elkészült a francia alapítású tokaji pincében, és ha az ember a Hétszőlő dűlőiben sétál, olyan érzése támad, mintha nyugat-európai borvidékeken járna: látványos, gyönyörű, méltóságteljes bio birtok, mely méltó a tokaji aszúbor első említéséhez (1671). A címkéken is történtek újítások, de egyetértettünk a fiatal birtokigazgatóval abban, hogy azért az is pozitív, hogy az 5 puttonyosnál megmaradt a hagyományos (franciás) címeres címke. És hát igen: az is világossá vált ismét, hogy ez a birtok történelmileg is és ma is az aszúborok egyik legizgalmasabb bölcsője. Lássuk, mely friss tételek tettek erről tanúbizonyságot ottjártamkor!

Tovább

Ripka Gergely

*Balassa Szent Tamás Furmint 2021*

A borász jellegzetes kukoricás szárazboros védjegye itt is megjelenik, finom zöldes húsú gyümölcsökkel kiegészülve illatban. Húsos, széles íz, nagyon finom savak 2021-ből. Hosszú és rendkívül telt ízélmény, tele friss gyümölcsökkel, a dűlő gyönyörű hosszúsággal és elegáns hordóval. Most is szép, de pár év pihenő jót fog még neki tenni. (7)

Tovább

Ripka Gergely

Kolonics Pince 2021 - gyorsszemle

Somlói kitérő egy régi ismerősnél// Vol. I.

Régen volt már Somló, pedig úgy vagyok vele, hogy ha igazán jó, akkor nagyon kedvelem. De azt hiszem, ezzel minden hazai borrajongó így van: Somló valahol mindenkinek a szíve csücske, aki kicsit is érzékeny a terroirra. Kolonics Károly pedig az elsők közt volt a hegyről, akinek a boraival dolgoztam 10 éves kereskedői pályám alatt. Sok szép emléket őrzök korai borairól (2003, 2007, 2008). Az elmúlt tíz évben kissé lecsúszott a radarképemről, de úgy hallom, eredménnyel csiszolja tovább a termelő a márka ismertségét és a borok jól szerepelnek sok helyen itt meg ott. Most három 2021-es tételükkel vakon tettem próbát egy vegyes sorban, melynek kivonataként jönnek a jegyzetek, hullámzó pontozással. Előtte röviden nézzük, mizu a Somlón!

Tovább

Ripka Gergely

**Bott Pince: 2022 vs 2021

Helyszíni évjáratbemutató Bodrogkeresztúron

A borászatot nem kell bemutatni itt már senkinek, alighanem a dűlőiket sem: a két csillagos Bott Pince borai úgy fest, kikezdhetetlen példái a szépen érlelhető tokajiaknak! Menetrend szerinti évjárat-bemutatójuk mindig ősszel esedékes, az egyik ilyenre én is meghívást kaptam, és az ilyesmiért bizony megéri külön is Hegyaljára utazni, mert az ember tapasztal, tanul, van kontextus, amiben a borok mélységei, erényei szépen kirajzolódnak. De nem csak én vállaltam be a kilométereket: kellemes lengyel társaságban ismerkedtünk a 2022-es évjárattal, és hab a tortán, hogy került a klasszis 2021-es évből is egy-két érdekesség a pohárba. Lássuk nyomába ér-e ez a forróbb, aszályosabb évjárat a 2021-es csodáknak…!

Tovább

Ripka Gergely

TR - gyorsszemle

10 éves jubileum 21 borral ünnepelve!

Az egyik legjobb dolog, ami Tállyával (és tulajdonképpen Máddal is) történt az elmúlt 10 évben az az, hogy elindult a TR Művek. Az érdekes az, hogy már az indulásuk utáni évben az első TokajGuide-ba is bekerültek. Mivel felületesek voltak a tállyai ismereteim akkor, emlékszem, Homoky Dorkára bíztam, hogy a tollat végigvezesse Tállya izgalmas borászatain (így lett ő a guide első és egyedüli vendégszerzője egyébként), és egy külön fejezetben ő már bemutatta a 3 szemtelenül fiatal pesti kötődésű alapítót és borászatukat a spirál kötésű 2014-es kiadásban. Azóta tulajdonosból kettő maradt, Szamosújvári Pál és Mátyásfalvi János, Pali felesége, Kada Anikó az érző lelke lett a TR brandnek, Uliczki Dénes pedig a motorja. Mind jóbarátok, tele életörömmel, optimizmussal, lelkesedéssel, amik nélkül lehetetlen ma Hegyalján talpon maradni. 

Tovább

Ripka Gergely

Pajzos Tokaj - gyorsszemle

Új kapitánnyal a fedélzeten

Tavaly lett 30 éves a Pajzos. Ennek kapcsán több izgalmas tematikus kóstolásról tettünk említést, részletes jegyzeteket hasábjainkon. Talán kevesen tudják, de a francia tőkével alapított nagyborászatot bátran nevezhetjük a borvidék legnagyobb birtokának, hisz a két dűlőben (Pajzos és Megyer) összesen nagyjából 200 hektár képezi a cég tulajdonát (igaz ennek csak egy része terem), évente 350000 palackos produkcióval. Ebből adódóan amolyan állatorvosi lóként is tekinthetünk erre a birtokra: ami itt történik, az kicsit igaz a borvidék egészére is sok esetben. Lemérhető sokminden a borok árazásában, a termékportfólió súlypontjain, benne immár a pezsgő megjelenésével stb. Fontos változás tavaly óta, hogy birtokigazgatói poszton új kapitány vette át a kormánykereket Kolozsváry-Kiss Árpád személyében, aki Laurent Comas után sok tekintetben átkalibrálta a birtok napi szintű működését az első céges átvilágításai óta. Most nézzük meg közelebbről aktuális választékukat!

Tovább

Ripka Gergely

Dobogó Furmint: 2023-2003

20 tokaji évjárat portréja szárazban

Mindig értékelem, ha egy pince szép csendben, különösebb hivalkodások nélkül teszi a dolgát, és közben hű az elveihez is. Hegyaljáról több példát is lehetne hozni azokból, akik így dolgoznak. A Dobógó például soha nem akarta túldobogni az elmúlt évtizedekben a borvidék (elég tompa) alapzaját. Korai aszúikért rajongtam, és keveset beszélünk róla, de a TokajDry műfajban is a pionírok közt voltak. A Dobogó Furmint ugyanis 2003 óta minden évben elkészül! És soha nem akar több lenni, mint ami: egy korrekt árú alap száraz tokaji bor, ami megéri az árát. A legutóbbi hasonló vertikális napján (2018 ősz) Fiáth Attila emlékezetes facebookos kirohanása azt a harsány kritikát fogalmazta meg a tokaji furmintról, hogy úgy érik, mint Barbara Streisand. Azt nem állítom én sem, hogy minden furmint eszményi módon fejlődne a palackban, de pont azért tanulságosak az ilyen retrospektív kóstolások, mert megmutatják, melyik évjáratban mire képes a fajta, a termőhely, a borász, és szépen kirajzolódnak a különbségek, korlátaink, hogy tudniillik vannak olyan évjáratok, amikor a furmint lehet igazi csoda szárazban, és vannak évek, amikor sajnos 1-2 év alatt fogyasztandó bort is alig-alig ad. Nincs ebben semmi gond, nem kell szerintem ebbe semmi többet beleképzelni, mert bizony máshol is így megy ez. A Dobogó úgy kezdte el mindennek az értelmezését, hogy egy korrekt alapbort le tudjon tenni a fogyasztó asztalára, lehetőleg minden évben, és pont. Lássuk, melyik években jutottak ebben a munkában 20 év alatt legmesszebb…

Tovább

Ripka Gergely

Meseíró pályázatunk a célegyenesben

A tokaji aranyvenyige legendája

Második mesepályázatunk is lezárult november 15-ével. Látható az aktivitásból, hogy egy kicsit összetettebb és elvontabb témát választottunk A Tokaji Aranyvenyige legendájával. Míg két éve 70-nél is több mesét küldtek a pályázók az aszúszem születéséről, addig idén...
Tovább