X

EGER

Ripka Gergely

Kovács Nimród Blues Kékfrankos 2017

Az igazat megvallva ismerek ennél kellemesebb bluest is. Cefrés, erjedő gyümölcsös, vörösborban teljesen váratlan almás illat. Fűszeres, szárító korty. Fanyar, bizonytalan és durva íz sajnos...

Tovább

Ripka Gergely

St. Andrea Hangács Bikavér 2017

A középső bikája a pincének, mely sokunknak nem egyszer tetszett már jobban a csúcsoknál is. Sötét fűszerek, gyógynövények, eredei gyümölcsök és cassis. Széles korty, kerek és enyhe savú, étcsokis, hosszú bor. 2017 alighanem Egerben is meleg lehetett. - Telt, bordói fűszeres, borsos díszek. Korrekt kiadás most is!

Tovább

Ripka Gergely

Bolyki Bikavér 2016

Sötét húsú gyümölcsök, korához képest meglepően fiatal, fejlődő jegyek, fűszerekkel, megnyerő stílussal. Friss primer ízek, kimondottan fanyar savak mellett. Karcsú test, még kissé rendezetlen tanninokkal. Meg kell mondjam, Bolyki János aztán tudja, hogyan kell érlelhető borokat készíteni Egerben...kíváncsi lennék erre a borra 2-3 év múlva is, és tisztaság terén Thummerer mellett nem nagyon tudnék még hasonlóan megbízható pincét a borvidékről...!

Tovább

Ripka Gergely

St. Andrea Nagy Eged Egri Bikavér Grand Superior 2017

Mély, melegebb, fűszerillat, sötét tónussal. Meg kell mondjam, elég egyszerű, egysíkú íz jellemzi: fűszerek, egy kis cefrés jelleg torzít az adáson, akárhogyan is keresem nem találom benne az izgalmakat sajnos...(hiába a vaskos árazás).

Tovább

Ripka Gergely

St. Andrea Igazán 2016

Vakon került elém egy vegyes sorban. Bútorlap, fás, hordófűszeres illat. Egyszerű és tartalmasnak kevéssé mondható íz. Rövid és nem túl kifejező, a végén egy kis szesz fűt be. Nem bonyolult, sima, egydimenziós bor. Inkább nem is nézem meg, mennyibe kerülhet...

Tovább

Ripka Gergely

Kovács Nimród Sky Furmint 2016

Kitömik díjakkal ezt a bort (biztos velem van a baj). Enyhe merkaptános fülledtség és vegetáliák zavarják meg illatát. Ízben szép test, kicsit előnytelen érlelés, sorjás sav, feszes, szárít, de szerencsére némi kerekítő cukor puhít az éleken. Disszonáns ízek. A puncsos hordó pedig az elejétől a végéig főszerepet követel magának. Lemaradtam valamiről? A furminttal nem a terroirt szeretnénk bemutatni? Megintcsak a 90-es évek vállalkozójához érzem közelinek a megjelenést.

Tovább

Ripka Gergely

Thummerer Egri Bikavér Grand Superior Nagy Eged 2016*

Most is tiszta, finom, friss sötét és pirosas gyümölcsök, fűszerek, elegáns hordó, tejszínes cappucinoval. Édeskés gyümölcsök és földesség ízben. Nagyon szép, telt idomú, vállas, hosszú, gazdag korty. Dohány és finomszemcsés tannin. Kellemes és egyensúlyos, de kellően tartalmas is. Sok gyümölcs, koncentráció, test, érlelhetőség. Ismét egy példás bikavér Thummereréktől. Ha ezt a borkategóriát és a hűvösebb klíma hazai vörösborát kéne bemutatnom valahol, úgy tűnik ez a pince a legbiztosabb választás.

Tovább

Ripka Gergely

Egri Korona Cabernet sauvignon-Kékfrankos Selection 2017

Túlérett alapanyagot érezni orrban. Késői szüret (sőt talán botritisz?), lekváros, nagyon bizarr jegyek. Ízben is túlérett gyümölcs, késői szüret, érettség. Sok szilvalekvárt érezni még, de az elégett, kesernyés formában. Nehéz kitalálni, mire is gondolhatott a költő...

Tovább

Ripka Gergely

Kovács Nimród Soul Syrah 2017

Élénk bíbor színárnyalat. Visszafogott aromák. Kellemetlen csatornásság, de kiszellőzik, éret sötét húsú gyümölcsök, szilva jelenik meg aztán szerencsére. Élénk korty, szép savak, piros gyümölcsök, kerek utóíz. Szép lecsengés csokis jegyekkel, izgalmas szárítással. Egy kis toszkán hangulatot csempész az ember poharába.

Tovább

Ripka Gergely

**Bott Pince: 2022 vs 2021

Helyszíni évjáratbemutató Bodrogkeresztúron

A borászatot nem kell bemutatni itt már senkinek, alighanem a dűlőiket sem: a két csillagos Bott Pince borai úgy fest, kikezdhetetlen példái a szépen érlelhető tokajiaknak! Menetrend szerinti évjárat-bemutatójuk mindig ősszel esedékes, az egyik ilyenre én is meghívást kaptam, és az ilyesmiért bizony megéri külön is Hegyaljára utazni, mert az ember tapasztal, tanul, van kontextus, amiben a borok mélységei, erényei szépen kirajzolódnak. De nem csak én vállaltam be a kilométereket: kellemes lengyel társaságban ismerkedtünk a 2022-es évjárattal, és hab a tortán, hogy került a klasszis 2021-es évből is egy-két érdekesség a pohárba. Lássuk nyomába ér-e ez a forróbb, aszályosabb évjárat a 2021-es csodáknak…!

Tovább

Ripka Gergely

TR - gyorsszemle

10 éves jubileum 21 borral ünnepelve!

Az egyik legjobb dolog, ami Tállyával (és tulajdonképpen Máddal is) történt az elmúlt 10 évben az az, hogy elindult a TR Művek. Az érdekes az, hogy már az indulásuk utáni évben az első TokajGuide-ba is bekerültek. Mivel felületesek voltak a tállyai ismereteim akkor, emlékszem, Homoky Dorkára bíztam, hogy a tollat végigvezesse Tállya izgalmas borászatain (így lett ő a guide első és egyedüli vendégszerzője egyébként), és egy külön fejezetben ő már bemutatta a 3 szemtelenül fiatal pesti kötődésű alapítót és borászatukat a spirál kötésű 2014-es kiadásban. Azóta tulajdonosból kettő maradt, Szamosújvári Pál és Mátyásfalvi János, Pali felesége, Kada Anikó az érző lelke lett a TR brandnek, Uliczki Dénes pedig a motorja. Mind jóbarátok, tele életörömmel, optimizmussal, lelkesedéssel, amik nélkül lehetetlen ma Hegyalján talpon maradni. 

Tovább

Ripka Gergely

Pajzos Tokaj - gyorsszemle

Új kapitánnyal a fedélzeten

Tavaly lett 30 éves a Pajzos. Ennek kapcsán több izgalmas tematikus kóstolásról tettünk említést, részletes jegyzeteket hasábjainkon. Talán kevesen tudják, de a francia tőkével alapított nagyborászatot bátran nevezhetjük a borvidék legnagyobb birtokának, hisz a két dűlőben (Pajzos és Megyer) összesen nagyjából 200 hektár képezi a cég tulajdonát (igaz ennek csak egy része terem), évente 350000 palackos produkcióval. Ebből adódóan amolyan állatorvosi lóként is tekinthetünk erre a birtokra: ami itt történik, az kicsit igaz a borvidék egészére is sok esetben. Lemérhető sokminden a borok árazásában, a termékportfólió súlypontjain, benne immár a pezsgő megjelenésével stb. Fontos változás tavaly óta, hogy birtokigazgatói poszton új kapitány vette át a kormánykereket Kolozsváry-Kiss Árpád személyében, aki Laurent Comas után sok tekintetben átkalibrálta a birtok napi szintű működését az első céges átvilágításai óta. Most nézzük meg közelebbről aktuális választékukat!

Tovább

Ripka Gergely

Dobogó Furmint: 2023-2003

20 tokaji évjárat portréja szárazban

Mindig értékelem, ha egy pince szép csendben, különösebb hivalkodások nélkül teszi a dolgát, és közben hű az elveihez is. Hegyaljáról több példát is lehetne hozni azokból, akik így dolgoznak. A Dobógó például soha nem akarta túldobogni az elmúlt évtizedekben a borvidék (elég tompa) alapzaját. Korai aszúikért rajongtam, és keveset beszélünk róla, de a TokajDry műfajban is a pionírok közt voltak. A Dobogó Furmint ugyanis 2003 óta minden évben elkészül! És soha nem akar több lenni, mint ami: egy korrekt árú alap száraz tokaji bor, ami megéri az árát. A legutóbbi hasonló vertikális napján (2018 ősz) Fiáth Attila emlékezetes facebookos kirohanása azt a harsány kritikát fogalmazta meg a tokaji furmintról, hogy úgy érik, mint Barbara Streisand. Azt nem állítom én sem, hogy minden furmint eszményi módon fejlődne a palackban, de pont azért tanulságosak az ilyen retrospektív kóstolások, mert megmutatják, melyik évjáratban mire képes a fajta, a termőhely, a borász, és szépen kirajzolódnak a különbségek, korlátaink, hogy tudniillik vannak olyan évjáratok, amikor a furmint lehet igazi csoda szárazban, és vannak évek, amikor sajnos 1-2 év alatt fogyasztandó bort is alig-alig ad. Nincs ebben semmi gond, nem kell szerintem ebbe semmi többet beleképzelni, mert bizony máshol is így megy ez. A Dobogó úgy kezdte el mindennek az értelmezését, hogy egy korrekt alapbort le tudjon tenni a fogyasztó asztalára, lehetőleg minden évben, és pont. Lássuk, melyik években jutottak ebben a munkában 20 év alatt legmesszebb…

Tovább

Ripka Gergely

Meseíró pályázatunk a célegyenesben

A tokaji aranyvenyige legendája

Második mesepályázatunk is lezárult november 15-ével. Látható az aktivitásból, hogy egy kicsit összetettebb és elvontabb témát választottunk A Tokaji Aranyvenyige legendájával. Míg két éve 70-nél is több mesét küldtek a pályázók az aszúszem születéséről, addig idén...
Tovább