X

ASZÚ

Ripka Gergely

Hétszőlő 6 puttonyos tokaji aszú Hétszőlő 2017*

Fiatalos, tömör virágporos, löszös karakterű aszúillat, halvány fehércsokis ornamentikával. Ízében kifejező hordó, vanília, hosszú, édes íz, extrémnek tűnő cukorral, alárendelt savval. De így is óriási bor a tokaji löszről. (7)

Tovább

Ripka Gergely

Gizella 6 puttonyos tokaji aszú 2018

Szoktam szeretni a pince aszúit, ez most a meleg év áldozata lett kicsit. A 2017-es szépségéhez nem lehet hasonlítani. De hát az aszú egy ilyen évjárathű műfaj! Szép aranyszín a pohárban. Illatában fűszeres, fenyőtűs, bukés kavalkáddal kényeztet. Ízben a 18-ra jellemző magas cukor itt is megvan. Intenzív édes jegyek, nagy koncentráció, de kevesebb finesz a vártnál. Lekváros, aszalt gyümölcsös és nagyon édes aszú a hedonistáknak. Nekem kissé nehéz ezzel az évjárattal így mit kezdeni, mikor Tokaj édes borai a játékos egyensúlyról, a savról (is kéne, hogy) szól(ja)nak...

Tovább

Ripka Gergely

*Disznókő 5 puttonyos tokaji aszú 2013*

Több ízben is kóstoltam már, és most is nagyon rendben volt. - Az évjárat határozott botrtiszjellege most is dominálja az illatot, szép érettséggel, aszalt sárga húsú gyümölcsökkel díszítve. Ízben hosszú, dzsemes, karamellás, finom aszalt gyümölcsökkel. Profi minőségben, részletgazdag módon mutatja be az évjáratot, mostanra kezd igazán kibontakozni (emlékszem még, fiatalon mennyire visszafogott aszú volt). (7)

Tovább

Ripka Gergely

Patricius 6 puttonyos tokaji aszú 2017**

Gyönyörű illatában friss barackosság, kialakult aszúkarakter, tele sárga húsú gyümölcsökkel, sárgás díszítéssel. Ízben is pazar, eleven frissesség jellemzi. Élő savak, játékos és egyszerre mély aszú. Tökéletes arányok sav és cukor terén, feszes utóíz, fiatalos barackos gyümölcsökkel elejétől a végig. A pince egyik legszebb aszúbora eddig, olyan amivel az egész világot meg lehet(ne) hódítani. Sokadszorra is nagy élmény kóstolni. (8+)

Tovább

Ripka Gergely

Sárga Borház (*Disznókő) 5 puttonyos tokaji aszú 2018

Tipikus aranyszín. Illatban a gombásság eléggé uralja a bort, nem igazán elegáns, igaz némi őszibarack csinosít rajta kicsit. Magas cukor, mély ízek, tiszta, telt korty, bár 18-ból a megszokott enyhe sav eléggé alárendelődik itt is. Lekváros, mézes, őszibarackos jegyek teszik összetetté a bort, de hamarabb venném meg az azonos márkás szamorodnit ebből az évből! (5+)

Tovább

Ripka Gergely

Tokaj Classic 6 puttonyos tokaji aszú Quintessence 2018

Szép aranyszínű aszú. Illatban sok fűszer, fenyőtű, intenzív, muskotályos asszociációkat ébreszt. Ízben durván magas, mádias cukor. Szirupos édességget mutat a meleg év, kimondottan nehéz inni. Teás ízek, lekváros tapintás. Nagy bor, (de) amiből egy pohár bőven elég is.

Tovább

Ripka Gergely

Angyal 5 puttonyos tokaji aszú Csoda 2018

Arany színek. Ananászos, déli gyümölcsös, nagyon kifejező aszúillat. Ízben hangsúlyos cukor, szélesség, sok körte és birs teszi gyümölcsössé a kortyot. Krémes íz, de sajnos elég kevés sav. Még fiatal aszú, egyáltalán nem kell sietni a felbontással! (5+)

Tovább

Ripka Gergely

Pelle 6 puttonyos tokaji aszú 2019*

Karácsonyra mi más, mint aszú! Most egy olyan pincétől, akik sokmindennel elhivatottan foglalkoznak Mádon, de a száraz és buborékos kalandjaik közepette mégis mindig képesek Tokaj klasszikusaival is meggyőzni. Gyönyörű aranyló szín. Fiatal, fűszeres és mérhetetlenül elegáns hordóaromák, de mellette finom barack is jut dísznek. Ízében csupa érett citrus, finom savak teszik egyensúlyossá a magas édesség érzete mellett. Remek egyensúlyú aszú, hosszú íz, az évjárat szép villanásaival, definiált stílusjegyekkel. Érdemes lesz figyelni fejlődését. (7+) 

Tovább

Ripka Gergely

Götz 6 puttonyos tokaji aszú 2018

Mélyebb arany színekben pompázik már. Illatban elég visszafogott, zárt jelleg, egy kis körtével és almatermésűekkel. Ízben is eléggé egyszerű szerkezet, kis tercier jelleggel. De szép savakat kapunk a cukor mellé, barackkompótos, baracklekváros sűrűséggel (érzetre kevés izgalommal összességében, ami bizonyára a forró év számlájára is írható). (5+)

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC20/02: 2oo2 aszúi a klubban

Így kell méltó módon zárni az évet!

Nincs még vége az évnek, nincs vége az édes hedonizmusnak sem! Hagyománnyá vált, hogy az én TokajMagic borklubomban 20 éves visszatekintéssel zárjuk az évet. Ilyenkor együtt ünnepeljük Tokaj nagyságát néhány igazi ritkasággal, miszerint képes évtizedeken át is örömet okozni nagyszerű boraival nekünk fogyasztóknak. Tavaly 2001 helyett 1993-al vigasztalódtunk, ám idén végre ismét volt ok meghajolni egy szép évjárat előtt: 2oo2 került a poharainkba, méghozzá nem is kevés aszún keresztül. Szerettem ezt az évjáratot. El is mesélem a borokkal együtt, hogy mitől volt emlékezetes 2oo2:

Tovább

Ripka Gergely

**Bott Pince: 2022 vs 2021

Helyszíni évjáratbemutató Bodrogkeresztúron

A borászatot nem kell bemutatni itt már senkinek, alighanem a dűlőiket sem: a két csillagos Bott Pince borai úgy fest, kikezdhetetlen példái a szépen érlelhető tokajiaknak! Menetrend szerinti évjárat-bemutatójuk mindig ősszel esedékes, az egyik ilyenre én is meghívást kaptam, és az ilyesmiért bizony megéri külön is Hegyaljára utazni, mert az ember tapasztal, tanul, van kontextus, amiben a borok mélységei, erényei szépen kirajzolódnak. De nem csak én vállaltam be a kilométereket: kellemes lengyel társaságban ismerkedtünk a 2022-es évjárattal, és hab a tortán, hogy került a klasszis 2021-es évből is egy-két érdekesség a pohárba. Lássuk nyomába ér-e ez a forróbb, aszályosabb évjárat a 2021-es csodáknak…!

Tovább

Ripka Gergely

TR - gyorsszemle

10 éves jubileum 21 borral ünnepelve!

Az egyik legjobb dolog, ami Tállyával (és tulajdonképpen Máddal is) történt az elmúlt 10 évben az az, hogy elindult a TR Művek. Az érdekes az, hogy már az indulásuk utáni évben az első TokajGuide-ba is bekerültek. Mivel felületesek voltak a tállyai ismereteim akkor, emlékszem, Homoky Dorkára bíztam, hogy a tollat végigvezesse Tállya izgalmas borászatain (így lett ő a guide első és egyedüli vendégszerzője egyébként), és egy külön fejezetben ő már bemutatta a 3 szemtelenül fiatal pesti kötődésű alapítót és borászatukat a spirál kötésű 2014-es kiadásban. Azóta tulajdonosból kettő maradt, Szamosújvári Pál és Mátyásfalvi János, Pali felesége, Kada Anikó az érző lelke lett a TR brandnek, Uliczki Dénes pedig a motorja. Mind jóbarátok, tele életörömmel, optimizmussal, lelkesedéssel, amik nélkül lehetetlen ma Hegyalján talpon maradni. 

Tovább

Ripka Gergely

Pajzos Tokaj - gyorsszemle

Új kapitánnyal a fedélzeten

Tavaly lett 30 éves a Pajzos. Ennek kapcsán több izgalmas tematikus kóstolásról tettünk említést, részletes jegyzeteket hasábjainkon. Talán kevesen tudják, de a francia tőkével alapított nagyborászatot bátran nevezhetjük a borvidék legnagyobb birtokának, hisz a két dűlőben (Pajzos és Megyer) összesen nagyjából 200 hektár képezi a cég tulajdonát (igaz ennek csak egy része terem), évente 350000 palackos produkcióval. Ebből adódóan amolyan állatorvosi lóként is tekinthetünk erre a birtokra: ami itt történik, az kicsit igaz a borvidék egészére is sok esetben. Lemérhető sokminden a borok árazásában, a termékportfólió súlypontjain, benne immár a pezsgő megjelenésével stb. Fontos változás tavaly óta, hogy birtokigazgatói poszton új kapitány vette át a kormánykereket Kolozsváry-Kiss Árpád személyében, aki Laurent Comas után sok tekintetben átkalibrálta a birtok napi szintű működését az első céges átvilágításai óta. Most nézzük meg közelebbről aktuális választékukat!

Tovább

Ripka Gergely

Dobogó Furmint: 2023-2003

20 tokaji évjárat portréja szárazban

Mindig értékelem, ha egy pince szép csendben, különösebb hivalkodások nélkül teszi a dolgát, és közben hű az elveihez is. Hegyaljáról több példát is lehetne hozni azokból, akik így dolgoznak. A Dobógó például soha nem akarta túldobogni az elmúlt évtizedekben a borvidék (elég tompa) alapzaját. Korai aszúikért rajongtam, és keveset beszélünk róla, de a TokajDry műfajban is a pionírok közt voltak. A Dobogó Furmint ugyanis 2003 óta minden évben elkészül! És soha nem akar több lenni, mint ami: egy korrekt árú alap száraz tokaji bor, ami megéri az árát. A legutóbbi hasonló vertikális napján (2018 ősz) Fiáth Attila emlékezetes facebookos kirohanása azt a harsány kritikát fogalmazta meg a tokaji furmintról, hogy úgy érik, mint Barbara Streisand. Azt nem állítom én sem, hogy minden furmint eszményi módon fejlődne a palackban, de pont azért tanulságosak az ilyen retrospektív kóstolások, mert megmutatják, melyik évjáratban mire képes a fajta, a termőhely, a borász, és szépen kirajzolódnak a különbségek, korlátaink, hogy tudniillik vannak olyan évjáratok, amikor a furmint lehet igazi csoda szárazban, és vannak évek, amikor sajnos 1-2 év alatt fogyasztandó bort is alig-alig ad. Nincs ebben semmi gond, nem kell szerintem ebbe semmi többet beleképzelni, mert bizony máshol is így megy ez. A Dobogó úgy kezdte el mindennek az értelmezését, hogy egy korrekt alapbort le tudjon tenni a fogyasztó asztalára, lehetőleg minden évben, és pont. Lássuk, melyik években jutottak ebben a munkában 20 év alatt legmesszebb…

Tovább

Ripka Gergely

Meseíró pályázatunk a célegyenesben

A tokaji aranyvenyige legendája

Második mesepályázatunk is lezárult november 15-ével. Látható az aktivitásból, hogy egy kicsit összetettebb és elvontabb témát választottunk A Tokaji Aranyvenyige legendájával. Míg két éve 70-nél is több mesét küldtek a pályázók az aszúszem születéséről, addig idén...
Tovább