x

Ripka Gergely

Degenfeld @ Andante 2004.***

Amin nem fog az idő

Fontos bor számomra a 2004-es Andante Furmint. Az első nagy idolok egyike, legalábbis édesben egy nagyon régi viszonyítási pontom. Az első blogbejegyzéseim egyike is róla íródott egyben, nagyjából egy éve. Kevés nagy kedvencet kóstol vissza az ember úgy, hogy aztán az elvárásoknak másodszorra is maradéktalanul elégedett tud lenni. Nos ki gondolná, de az Andante 2004-es évjárata ilyen. Az általam ezidáig kóstolt 3 legédesebb borban biztos, hogy benne van. A sokat ismételt 236 g/l cukrot még kimondani is sok. Viszont az, hogy ez a late harvest bor ennek ellenére is leheletkönnyű tud lenni, s még 6 év után is képes friss gyümölcsösséggel elhalmozni, valósággal szó szerint kényeztetni minket, az bizony már maratoni teljesítmény, s a mai napig rejtély számomra, hogyan csinálja... Eleve inkább a fele ennyi cukrot tartalmazó édes tokajiakhoz vagyunk szokva; érthetetlen, hogy egy olyan gyengécske évben, mint 2004 (alacsonyabb puttonyszámú aszúk éve volt inkább), hogy tudott létrejönni ilyen szépséges és megingathatatlan egyensúlyú beltartalom. Rébusz az Andante tehát számomra, de a jó csillagzat alatt létrejött, jó bor még a legrosszabb körülmények között is életre kelhet (ez bíztasson minket 2010-ben is).

Még nővérem kapta tőlem ezt a bort 2008 karácsonyán. Azóta közel 2 évet pihengélt a spájzban (ahol bizony nem épp optimálisak a tárolási körülmények pl. július közepén), hogy aztán 2010 mindenszentek ünnepén kibontsuk együtt, szüleimmel egy asztalnál. Még 2009 elején ittam először Orsimmal, s akkor is lenyűgözött páratlan erényeivel (mármint a borra gondolok, elsősorban). Pár hónapra rá a 2007-estől is elaléltam; azt kicsit talán még letisztultabbnak, sokrétűbbnek éreztem. Újrakóstolva most mégis úgy látom, a 2004-es a nagyobb bor (avagy megkockáztatom: az egyik legjobb 2004-es magyar bor). Méghozzá nem azért, mert komplexebb vagy csiszoltabb lenne, mégcsak nem is a több cukor miatt. Egyrészt őt az idő most is igazolta, másrészt töretlen lendülete, finom üdesége egyértelműen méltatja. (Hogy a harmadik Andante épp melyik borász keze munkája volt, arra nem találtam bizonyító erejű infót...biztosan nem Demeter Zoltáné, de szerintem nem is Bárdos Saroltáé, talán Rakaczki?)
Színe emlékeim alapján sötét borostyános volt már 2 évvel korábban is, de most mintha egy árnyalattal még mélyebb lenne. Szinte sárgásbarnás borostyán, érzékelhetően oxidált jellegű, szemet gyönyörködtető nemességet sugároz. (Állaga nagyon sűrű, szinte mézes, a pohár faláról vagy az üvegből belemosódott, alig látható szilárd szennyeződések, csapdába esett szemcsék mozdulatlanul lebegnek bennerekedve.) Az egyértelműen szamorodnis illatban azonban rögtön tiszta mazsolás, kajszis, mézes diós és marcipánkrémes, süteményes báj jelentkezik kezdésként (nyoma sincs tompulásnak). Egy hét múlva (!) visszakóstolva szépsége töretlen. Benne a gyümölcsök veszik át a főszerepet: birs, narancs és kajszilekvár. Botritiszes és friss gyümölcsös aromái máig lehengerlőek és gyönyörködtetnek.
Ízben nem meglepő módon a végtelen édességé, a cukoré a domináns szerep, savai a háttérben korrigálnak csupán. Kiváló, struktúra, sűrű barackdzsem, aszalt gyümölcsök végtelen, egymásbafonódó sora (narancshéj, mazsola, barack, ananász), persze az kort jelző, palackos jegyek eleganciája is fölbukkan közben. Mégis az érett, de továbbra is friss gyümölcsök elképesztő összjátéka határozza meg a bort. Nem nehezül rá sem a test, sem az alkohol, sem a cukor, sem a sav, és ami a legfontosabb: az idő sem! Tökéletesen eleven vitalitás árad belőle, akárhonnan is nézzük... E 2004-es bor íze szinte olyan virgonc, még 1 hetes fölbontás után is, mintha hordómintát kóstolgatnék. Búcsúja szűnni nem akaró (óóó, és nem aszús töménységgel robban lenyelés után, hanem továbbra is főleg barackkal és persze mézzel simogat, legvégén körtével, hosszan), miközben sava egyáltalán nem metsző, nem kapar, ami olykor még a sokkal drágább late harvest cuvéek esetében (az én torkomnak például kifejezetten) zavaró tud lenni néha; – bár kétségtelen tény, hogy azok magasabb ívű komplexitását azért összességében az Andante nem éri el. Nem nagyzol, nem akar a legjobb lenni, mégis igazi egyéniséggé tudott válni, s emiatt nem tudnám sokkal kevesebbre értékelni a „nagyoknál”! Természetes maradékcukortartalma ellenére továbbra sem összetévesztendő a 6 puttonyosokkal. Ő érlelhetőségben inkább középtávfutó, s ez nálam semmit nem von le értékéből. Mindig mondom: ha hamarabb fölbontjuk több üdeséget, fiatal, lendületes gyümölcsösséget nyerünk, mintha ráerőltetnénk XX év fogságot, végül menthetetlen tompulást. Nem olyan hosszas érlelésre készült tehát, mint egy Ilona vagy egy Főbor, de fontos, hogy most, 6 évesen is csúcsközelben tudott maradni, olyannyira, hogy jelen állapotával ismét lenyűgözött. Nehéz lenne számokban kifejezni érdemeit. Valahol 9-en innen, mondjuk 8+

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább