x

Balla Márton

Borozás a világ végén…

Az üveghegyen is túl

Bükkszentkereszti házunk terasza keletre néz. Egy hosszú hegyvonulat húzódik pont szembe a látóhatár végén… mögötte nem látni semmit… azt szoktuk mondani, hogy ez a hegyvonulat a világ vége. Egyszer persze kísértésbe estünk és elhatároztunk, hogy elmegyünk a világ végére… egy miskolctapolcai kőbánya az utunkat állta, de annyit láthattunk, hogy van világ a világ végén túl is…

Számtalanszor mentünk már fel, egyedül is szeretek ott lenni. Ezúttal pedig négyen úgy határoztunk valami ritka és érdekes kísérletbe fogunk. Vettünk tíz bort és egy péntek este elindultunk Bükkszentkeresztre. Éjfél is volt mire annyira fel tudtuk fűteni a házat, hogy a kóstolóba belefogjunk…néhány bort megkóstoltunk, majd nyugovóra tértünk. Másnap tíz órakkor kezdtük újra a kóstolást és este tizenegy óra körül fejeztük be. Közben alig álltunk fel az asztal mellől. Jegyzeteltünk, szellőztettünk, okoskodtunk, vitatkoztunk, áradoztunk és meglepődtünk.

És sikerült bebizonyítani magunknak, hogy ide nem csak kirándulni, hülyéskedni, vagy iszogatni lehet feljárni. Olyan elegánsan kóstolt négy huszonéves fiatal, amit öröm volt nézni és átélni. Ha van egy borszerető társaság és adott egy ilyesféle lehetőség mindenképpen érdemes kipróbálni a kóstolások azon szakaszában, amikor már mindenki megtanult tisztelettel lenni a kóstolás tárgyai, és egymás iránt. Nem a részegséget keresi, hanem a munkát, a tudományt, a tudást és az örömöt. És persze a magasságokat és a mélységeket…a fényt és a sötétséget, amiknek elkülönítése manapság egyre nehezebb…

És akkor a borok és a saját pontjaim és leírásaim. Egy-két kóstolás ill. visszakóstolás között 2-3 óra is eltelt. Sok vizet ittunk és sajtot, kenyeret ettünk a borok között. Minden elfogyott. (A borok zömét a Bortársaságnál szereztük be és kizárólag pillanatnyi kíváncsiságunk vezérelt! A pontozások között (tízes és százas rendszer) érthetetlen eltérések lehetnek, a tízes rendszerben saját megítélés, a százasban egy hivatalos pontozólap alapján pontoztunk.)

1. Pannonhalmi Apátsági Pincészet St. Martinus Cuvée, 2008

Újbor. Sauvignon blanc, tramini, királyleányka. Alkoholtartalma 12,5%. Világos kristálytiszta szín, üde friss élesztős illatok, a sauvignon blanc füves, zöldfűszeres jellege dominál. Száraz, könnyű bor jelentős, de kellemes savtartalommal. 5p – 82p /1380Ft/

2. Dúzsi Tamás szekszárdi Kékfrankos Rosé, 2007

Dúzsi Tamás méltán híres a rozéiról, van neki vagy fél tucat. Ez a bor a kékfrankos levéből készült és a leginkább elterjedt. Ezt szoktuk nagy általánosságban a „Dúzsi-rozénak” hívni.

Színe tökéletes rozé-szín, az előszeretettel emlegetett „hagymahéj” barnás-narancssárgás érett színe, keveredik a világos rózsaszínnel a lehető legmegfelelőbb arányban.

Illata karamellás, málnás, epres, jellegzetes, nem a kirobbanóan friss rozé-iskolából. Íze is érettebb rozé-jegyeket mutat, tutti-frutti, karamell és lehet hogy csak az érzékeim játszottak velem, de jellegzetes gabonapárlat (vodka) ízt is felfedeztem benne (nem ez volt az első eset…). Egyáltalán nem nehézkes.

Utóíze hosszú, kellemes, szépen búcsúzik. Várjuk a következő évjáratát. 5p – 79p /1590Ft/

3. Montes Sauvignon Blanc, Limited Selection (Leyda-valley, Chile), 2007

Chilei nagypincészet melynek Argentinában is vannak területei. Nemrég jelent meg a magyar piacon ( http://www.bortarsasag.hu/hu/boraszok/montes ).

Több borukat is kóstoltam már és meglehetősen vegyes élményekben volt részem. Az Alpha-sorozat borai kiválóak, míg az alap-kategória (Limited Selection) már nem olyan lenyűgöző. Mindenesetre ár-érték arányukra érdemes odafigyelni…

A csavarzár letekerése után olyan penetráns és kifejezetten nyers animális illat csapott meg minket, hogy rögtön félretettük a következő hat órára…nem egy chilei sauvignonnal jártam már így…

Színe tiszta, világossárga, zöldes árnyalatokkal. A hosszú szellőzés után jelentősen javult az illata. A bomlásnak indult fű helyét bodza vette át, de nem volt túl tolakodó. Több illatot vártunk volna egy sauvignon-tól. Enyhe állott jelleg jelent meg.

Szájban krémes jellegű, kevés szén-dioxiddal, kellemesen sok savval (szellőzés során szépen lágyult), némi zöldfűszeres (tárkony) jelleggel. Összességében nem túl különleges, és a szellőzés után nem is kellemetlen. 5p – 85p (2550Ft)

4. Gellavilla Málnás, 2006

Tálos Attila piros traminije. Lássuk milyen egy borkereskedő bora. (Egy régi málnás helyén nő most a szőlő, innen a név.)

Világos szín, olajos mozgás a hosszú seprőn érlelésnek köszönhetően, ez az ízét is krémessé teszi. Rendkívül illatos, főként orvosságra emlékeztet. Ízben simulékony, egyensúlyos, krémes, itt is megjelenik a gyógyszeres jelleg. Kifejezetten nőies bor. (A 2007-es évjáratú messze túlszárnyalja!) 5,5p – 83p (1890Ft)

5. Pannonhalmi Apátsági Pincészet Hemina Cuvée, 2006

Chardonnay, olaszrizling, pinot blanc. Mély arany szín, citromra emlékeztető árnyalatokkal, olajos mozgás.

Enyhén fülledt, animális illat, ez a későbbiekben (12 óra után) sem szellőzött ki. Petróleum és vaj illata is megjelenik. Egyáltalán nem kellemetlen!

Íze meglehetősen tömény, vajas, krémes, ritka szép hordóhasználat és nagyon kellemes savak. A 12 órás állás után mit sem változott. 6p – 87p (2640Ft)

6. St. Andrea Magyalos Kadarka, 2006

Az utolsó palackok egyikét hoztam el a boltból. A bor erősen megosztotta a véleményünket, aminek jellegzetes zöldfűszeres illata lehetett az oka. Nekem tetszett.

Sötét sillerre emlékeztető szín, zöldfűszeres, kapros, gyógynövényes illat némi cédrusossággal.

Íze szikár, kis likőrösséggel, selymes, pinot-ra emlékeztető stílus. 6,5p – 87p (3858Ft)

7. Bolyki egri Bikavér, 2005

Kékfrankos, cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot, portugieser, zweigelt, blauburger.

Kora ellenére lilás-rubin szín fogad minket, és a Magyalos kadarkához hasonló, de talán lágyabb zöldfűszeres, kapros, gyógynövényes jelleg. Ízében kékfrankos túlsúly érződik, paprikás jelleggel keveredve, szőlő is megjelenik, valamint enyhén csípős szén-dioxid. Meglehetősen fűszeresebb, mint gyümölcsös, és kellemesen savas (a 12,8-as alkohol mellett), ahogy bikavérhez illik. 6p – 85p (2250Ft)

8. Kaiken Reserve Malbec, 2004

A Montes pince argentin területeiről származó bor egy kifejezetten régi évjáratból (már a 2007-es is polcon van).

Nyitás előtt egy évig a pincénkben érlelődött, ennek köszönhetően először zárkózott, penészes, fülledt illat fogadott minket, ami hamar kiszellőzött. Helyette aszalt szilva és füst bújt elő, ami ízben is a vezető vonalnak bizonyult. A 14%-nyi alkohol észre sem vehető, sokkal inkább érezhető a savak jelenléte. A korty eleje enyhén fanyar. 6,5p – 85p (ez a palack 2900Ft volt annak idején a Decanterben, a 2007-es évjárat a Bortársaságnál jelenleg is kapható 2160Ft-ért)

9. Takler Kékfrankos Reserve, 2006

A Takler-boroknál kicsit mindig megnyugszik az ember, ha szekszárdi ízekre vágyik. Fiatalos vörös szín, illatában aszalt szilva-hegyek…

Ízében is az aszalt szilva viszi a prímet, füsttel és fűszerekkel keveredve. Tipikusan szekszárdi. Tömény, tanninos, fűszeres, jó hordóhasználat és hosszú utóíz. 7p – 86p (4950Ft)

10. Degenfeld édes Szamorodni, 2004

Megelégedve nyitottuk az utolsó palackot és a heves viták után csöndben kortyolgattuk. Nem is pontoztuk már és én is csak pár szót írtam le az oly sokat méltatott Degenfeld szamorodniról. Sokadjára kóstoltam így nem volt ismeretlen.

Színe arany. Illata tömény, tárkonyos, őszibarackos, még mindig üde, bár sokat veszített fiatalos jellegéből. Olajos mozgású, harmonikus sav-cukor arány. Utóíze száraz, kellemes és hosszú. Az édes szamorodni irányadója lehetne. 7p (a 2005-ös évjárat is piacon van már, mindkettő 2250Ft)

Tizenhárom órányi kóstolás után mély álomba merültünk. Sehol nem tudok olyan rövid alvás után annyira kipihenten ébredni, mint télen a hegyekben.

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább