x

Ripka Gergely

3 bor kóstolása Demeter Zoltánnal

Tokaji hétvége #3/4

Ennek a tokaji hétvégének a záróakkordja végül is egy vasárnap reggeli látogatás lett Demeter Zoltánnál. Nem volt betervezve egyikünk részéről sem, de a 2007-es borok éjszakába nyúló zajos kóstolása közepette nem nyílt nagyon alkalom az eszmecserére, bizonyos dolgok megvitatására, ezért másnapra meghívott impozáns bemutatótermébe. Korán reggel: Bodrogkisfaludról irány Tokaj, Vasvári Pál utca.

Annyira korán és fáradtan indult a nap, hogy talán egyikünk sem tudott ebben a párbeszédben 100 %-osan részt venni, de sokat beszélgettünk erről-arról (pezsgővel próbáltuk fölélénkíteni magunkat). Beszélgettünk tervekről (ő nagyobbakról, én kisebbekről), tapasztalatokról. Tudjuk, nála mondjuk amúgy sem a kóstolgatásé a főszerep. Nem is jegyzeteltem, 20 perccel az elköszönést követően, a vonaton vetettem papírra a friss emlékeket.
Kritikusai egymásnak az emberek. Néha elfelejtjük ezt, pedig óriási a felelősségünk a másik emberért, hogy tükröt tartsunk felé, hogy lássa önmagát, hol tart, hova tart, jó irányba tart-e. Ezért jó elmenni hozzá mindig. S hogy Demeter Zoltán borai hol is tartanak...?

*Demeter Zoltán VERES Furmint 2009.*
Vörösposztó nekem ez a Furmint. Vannak borok, melyek valódi nagyságát alighanem csak én nem értem ezen a világon. Ez a negyedik alkalom, hogy a poharamba került (tulajdonképpen nem is itt Demeter Zoltánnál, hanem még az ominózus előző esti kóstolón került kibontásra Matt Kramer tavalyi kedvence, mert a készítője kíváncsi lett volna, hogy a kristálytiszta Rieslingek mellett ez a rendhagyó, úttörő furmint mit mutat. Legyen! - mondtuk). Kár hogy nem vakon nyitottuk, bár ősszel vakon is kóstoltam.
Fémes, fiatalos, kortalannak ható illat a 7-esek után. Alapvető erénye az elegancia: tiszta, huncutul könnyed és lefegyverző elegancia árad szét belőle. Filigrán és kecses bor. Pengeéles régi énje teljesen lekerekedett, kristályosra csiszolódott és selymesen bomlik ki kedvessége. Simaság, illesztésektől mentes folytonos egész, légiesen könnyed, de mégis akad mögötte bőven ásvány, izgalmas élénkség és tartalom is. Kétségtelenül az egyik legpozitívabb dolog, ami valaha is palackba került Tokajban. Értem, hogy mit szeret rajta határainkon innen és túl mindenki (Berecz Stéphanie-nak különösen tetszett), de nekem kicsit hiányzik belőle a 2005-től 2008-ig érezhető súly, tekintélyesség (de talán valóban az én készülékemben van a hiba). Ez a bor egyszerűen másról szól, s az a gyanúm, egy új korszak, új borstílus felé nyitotta meg a kapukat (melynek a 11-es Kakas és Veres Furmintok tűnnek a legígéretesebb követőinek). 7(+)

*Demeter Zoltán LAPIS Furmint 2009.**
Ennek a bornak köszönhetően láttam igazán jól, hogy amit a Veresből én személy szerint hiányolok, az talán a Lapisban van meg a leginkább. Nem kóstoltam korábban. Bár azt gondolom, hogy a 6-os, 7-es és pláne a 8-as még töményebb, súlyosabb és zajosabb furmintok voltak! Tiszta illat, főként barackkal. Ő is légiesen könnyed, selymes eleganciát mutat orrban. Ízben sem súlyos. A kerekség és kifinomultság határozza meg ezt a furmintot is. Nem az intenzitásokról szól, sokkal inkább a simaságról, a termőhely tiszta karakteréről, szépségéről. Nagyon másaknak, előzmény-nélkülieknek érzem ezeket a 9-es Demeter Zoltán borokat. Őszinte, mégis jól érthető, nemzetközi mércével is könnyen értelmezhető stílust mutatnak. A furmint savproblémái már rég nem kísértenek. Hiányzó élekről tehát már kár is beszélni, hisz alapvető erény. Az egész bor hihetetlenül kerekre csiszolt a korábbi, súlyosabb Demeter Zoltán Furmintok után. 7+(8)

*Demeter Zoltán Tokaji Aszú 2003.***
Extrém alacsony (8.5 v/v %) az alkoholja, 248-as a természetfeletti természetes maradékcukra. Nem is került forgalomba. Mintha kilométer mély szakadék fölé hajolnék olyan mélységű ennek a Demeter Zoltán aszúnak az illata is behunyt szemmel. Egzaktabbul: forró baracklekvárt éreztem benne (mégis nem nagyon tudnék termelőt mondani a borvidékről, aki ezt az unalomig ismételt, klisészerű kajszisságot ennyire szép formába tudja önteni). Melegsége, tömörsége szinte simogató. Ízben élénk savai lepnek meg a leginkább. Ez az aszú vibrál, mintha tegnap palackozták volna. A kor és az évjárat avaros, dohányos jegyei egyáltalán nem érezhetők rajta (bár szellőzött állapotban került elém, de érdemes összevetni: a 3-as Főborral, 3-as Királyudvar Lapis aszúval, melyek sokkal korosabb jegyeket mutattak pár éve is, ugyanattól a borásztól). Íze szűnni nem akaró, hömpölygően krémes, kimondottan tejkaramellás, grillázsos. Mintha le sem lehetne nyelni, olyan hosszú. Óriási test. Ólomsúlya ellenére mégis hibátlanok az arányok. Felejthetetlen borminőség, melyet büszkeséggel kell mutogatni ország-világ előtt. Mert aszú névvel csakis valami igazán nagyszerű dolog kerülhet palackba. 9+

(Szepsy és a Királyudvar is hozza évről-évre a 3 csillagos szintet aszúk terén, de hogy ilyen koncentrációt, minden évjáratban ilyen kiegyenlített, magas színvonalat is...? Nehéz kérdés. Minden évjáratból csak kevesen részesülhetnek, de aszúban és késői szüretben is alighanem Demeter Zoltánt mondanám a létező legbiztosabb tippnek.)

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább