x

Balla Márton

Billecart-Salmon Pezsgőkóstoló

A beígért folytatás következik a Bortársaság-os kóstolók folyamatában, de robog tovább a gépezet, napokon belül írok Szepsy István 2006-os száraz furmintjairól is.

Na de maradjunk a Billecart-Salmon Pezsgőpincészetnél. Magyarországon én még sehol sem láttam, értesüléseim szerint a Bortársaság az első forgalmazójuk ráadásul náluk is csak most jelent meg a palettán.

Reggeli kóstolóról lévén szó, nem került terítékre az egész kínálat, csak egy kicsinyke része, de ez is elegendő, hogy korrekt és hasznos képet kapjunk a pincészet által forgalmazott pezsgőkről, pezsgő-típusokról.

Rettenetesen sok információ sokszor felesleges és erőltetett tukmálása helyett itt belinkelek egy címet, ahol minden kedves érdeklődő elolvashatja a főbb tudnivalókat a Pincészetről a Bortársaság tolmácsolásában: http://www.bortarsasag.hu/hu/boraszok/billecart-salmon , de elérhető a pincészet honlapja is angol nyelven, a következő címen: http://www.champagne-billecart.fr/eng/maison/maison.htm

A pincészet bemutatásának rövidre zárása után a lényegre térnék, vagyis a kóstolóra. A pezsgőket, vagyis valójában a champagne-okat a tulajdonosok hetedik generációját képviselő Dennis Roland Billecart mutatta be, szenvedélyesen, viccelődve, könnyedén, franciásan.

Ha champagne-t iszunk... soha ne vegyünk kis kortyot a szánkba, mert csak a habzást vagy a hőmérsékletét fogjuk érezni. Nagy kortyot vegyünk a szánkba és engedjük, hogy a sok CO2 felszínre hozza az aromákat, ne csak a nyelvünkön, de a szájüreg teljes felületén. Nyugodtak lehetünk, nem fog az orrunkon át kispriccelni az egész, a champagne-ban a szén-dioxid be van épülve és csak lassan jön elő! Legjobb fehérboros pohárból inni, nem pezsgősből! A másik fontos dolog, hogy egy pezsgőt, habzóbort vagy Prosecco-t a forró nyári napsütésben a legkellemesebb inni éspedig jó hidegen. A champagne-t soha nem szabad túlhűteni, mert ez lefojtja a teljes ízvilágot! És télen is ugyanolyan kellemesen iható, ha nem kellemesebben, mint a nyári melegben.

1. Billecart-Salmon Brut Reserve

Nem évjáratos cuvée. Az összetevők: 30% Pinot Noir, 30% Chardonnay, 40% Pinot Meunier. Könnyed, finom habzás, sok CO2-dal. Visszafogott elegáns illat, ízében nem szárít. Nagyon kellemes szalmasárga színű champagne, sok Brut champagne-t messze túlteljesít.

-9900Ft

2. Billecart-Salmon Brut Blanc de Blancs Grand Cru

Billecart-Salmon Brut Blanc de Blancs Grand Cru

Szintén egy „évjárat-cuvée”. Kizárólag chardonnay szőlőből készült champagne, a neve is elárulja, hogy egy átlag champagne-nyal szemben ez a típus csak fehér („blanc”) szőlőből készülhet (ti. a pinot noir rendszeres összetevője a pezsgőféléknek, holott kékszőlő!)

Zöldes árnyalatú, rendkívül ízgazdag az előzőnél sűrűbb, koncentráltabb. Illata és íze is citrusos aromájú. Ízben emellett még vajas-mandulás aromák is előjönnek. Fogyasztva melegíti a szánkat. Nagyon kellemes, jól iható, személyes kedvencem. Állítólag kaviárhoz és osztrigához passzol a legjobban.

-15900Ft

3. Billecart Salmon Brut Rosé

Billecart Salmon Brut Rosé Az utolsó nem évjáratos champagne a sorban. Gyönyörű világos rózsaszín árnyalatú, könnyed, enyhén epres-málnás illatvilágú ital. A szájba sűrű habbal érkezik, valamint karakteres, krémes aromákkal. Hiányoltam a rozé-ízvilágot, bár a tévedés nem kizárt. Ugyanis nem tudhatom teljesen, mennyire kell rozésnak lennie egy rozé champagne-nak…Üdítő, frissítő ital, ami lazachoz vagy desszert helyett egyaránt megállja a helyét.

-15900Ft

4. Billecart-Salmon Nicolas-Francois Billecart, 1998

Billecart-Salmon Nicolas-Francois Billecart, 1998Az egyetlen évjáratos champagne, amit aznap kóstoltunk. Mondhatni szerencsénkre, mert Monsieur Billecart szerint egy évjáratos champagne-t nem lehet csak úgy megkóstolni. Ebben lehet némi igaza. Mégis úgy gondolta utólag, hogy csak akkor hiteles egy forgalmazó ajánlása, ha tudja mit ajánl. Így feláldozott egy üveggel a pezsgőház alapítójáról elnevezett részben hordós érlelésű champagne-ból.

Sűrűbb illat, mélyebb szín erősebb gyöngyözés, mint amit az eddig kóstoltaknál tapasztaltunk. Olajos mozgás. Színe halvány aranysárga. Vibráló illat, petróleumos, vajas-fás jegyekkel. Üde, erős aromák, feszes szerkezet. Fiatalos, még érlelhető. Szerintem pincehőmérséklet alá nem hűtendő. A dekantálás sem kizárt!

-18000Ft-

A champagne-okat fehérboros pohárból kóstoltuk, amihez az előadónk ragaszkodott. Így utólag már értem, bár előtte sem kifogásoltam volna a döntését. Szándékosan nem írtam a habzásról-gyöngyözésről, mert ebben a típusú pohárban a szén-dioxidból semmit nem tapasztaltunk látványban.

Egy lényegi dolog, amit Denis Roland Billecart is többször kihangsúlyozott: „A champagne drága!” Amit én tennék hozzá, hogy van olyan ünnep, amely megérdemli.

És még egy záró gondolat szintén a kóstoló levezénylőjének szájából magamra vetítve. Nekem a Blanc de Blancs ízlett a legjobban. Nekem, akkor, ott. De ez nem jelenti azt, hogy ez a champagne a legjobb abból, amit kóstoltunk. Mert egy kóstolón van a kóstolt bor, vagyok én, van a bor pillanatnyi állapota, van az én hangulatom, a helyzet, az idő, a hely és még ezernyi más dolog, ami miatt más és más alkalomkor más és más bor ízlik jobban. De ez nem jelenti azt, hogy az a legjobb. Szubjektív vélemény. De objektíven kell kóstolni. Ugyanakkor ez lehetetlen…ember vagyok…

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább