x

Ripka Gergely

Mészáros Pál - Szekszárd

Mészáros Pál és fia, Péter a csöndben, háttérben meghúzódó szekszárdi tehetségek táborát erősítik. Nem akarnak túlharsogni senkit, miért is tennék? Nem kapcsolódnak be a nagy nevek harcába, nem szeretnének divatoknak megfelelni, egyszerűen csak teszik a dolgukat, szimpatikus szerénységgel csinálják, amihez a legjobban értenek. Ezek pedig a szép, fajtajelleges és eltéveszthetetlenül szekszárdias borok, melyek a megfelelő úton járnak, a jó cél irányába, legyen szó akár egyszerű kadarkáról, akár csúcsvörösről... - Érdemes végigzongorázni mindet. Bizonyára sokat fogunk még hallani róluk.

Mészáros Pál és fia, Péter a csöndben, háttérben meghúzódó szekszárdi tehetségek táborát erősítik. Nem akarnak túlharsogni senkit, miért is tennék? Nem kapcsolódnak be a nagy nevek harcába, nem szeretnének divatoknak megfelelni, egyszerűen csak teszik a dolgukat, szimpatikus szerénységgel csinálják, amihez a legjobban értenek. Ezek pedig a szép, fajtajelleges és eltéveszthetetlenül szekszárdias borok, melyek a megfelelő úton járnak, a jó cél irányába, legyen szó akár egyszerű kadarkáról, akár csúcsvörösről... - Érdemes végigzongorázni mindet. Bizonyára sokat fogunk még hallani róluk.

Mészáros Pál Pinot Noir Rozé 2009.

Itt van rögtön a könnyű kis rozé. Bevallom őszintén, nekem is sokszor vannak kétségeim, miért készül Pinot Noirból rozé, meg hogy egyáltalán készülhet-e belőle jó rozé, de ez a bor talán bizonyíték lehet. A szín Pinot-rozésan szolíd, inkább világosbarnás a pohárban, mint lazacszínű, de vidám jelleget sugall. Illatban a már megszokott, málnás-szamócás, tutti-fruttis vonal szép gyümölcsös aromák vidám kavalkádját mutatja primőr jegyekkel. A 2009-es rozék közt ezt éreztem a legazamatosabbnak. Valamennyi kis finom maradék cukor, szép, árnyalt formában maradt a borban, ez biztos. Emellett a virgonc savak, némi szénsavassággal még ugyanúgy szépen megjelennek borunkban. Végül tehát minden a helyére kerül. Finoman itatja magát, ha jól behűtjük. Igazi fineszes, nőies rozé!

Mészáros Pál @ Kadarka 2007.

A pincészet kadarkáira valóban érdemes odafigyelni! Komoly terveik vannak még vele (később akár nagyobb testű, reserve változatokban is gondolkodnak a fajta kapcsán).

Kissé világosabb cseresznyeszín, ami kadarkához képest még így is mélynek mondható. Enyhén füszeres, gyógynövényes illat, de mellette üde és friss, ahogy az egy szép kadarkához illik. Kellemesen gyümölcsös, jó italú és zamatos bor. Az igazi szekszárdi kadarka, Péter elmondása alapján, a mulatságok, a lagzik bora.

Camambert és brie sajtok, gazdagon fűszerezett, paprikás (vagy paradicsomos) ételek legjobb párja: csirkepaprikás, gulyás, halászlé, harcsapaprikás, harcsa roston.

Mészáros Pál @ Kékfrankos 2007.

Másik hagyományos vörös fajtánk. Átható, melengető édes fűszeres illatokat találunk a pohárban. Szép sötétmeggyszín árnyalat. Az íz követi a hagyományos zöldfűszeres szekszárdi csapásirányt. Kevésbé kiemelkedő, de annál korrektebb árú és kiegyensúlyozott minőségű fajtabor. Egy könnyed vörösbor a mindennapokra, ahogy azt Mészáros Pál Classic sorozatánál megszokhattuk.

Paprikás csirke, harcsapaprikás, sertés szűzérmék, egyszerűen elkészített borjú- és báránysültek mellé is beválhat.

Mészáros Pál @ Merlot 2006-2007.*

Nagyon intenzív az illat, Szekszárd minden fűszerességével és bájos melegségével, egy kevés bordói mellékzöngével. Kis szellőzés után szilvalekváros jegyek bújnak elő a bukéból, főleg a 2007-es borból. Jó ivású, selymes textúrájú és igen gyümölcsös vörösbor, fajtajelleges keserűcsokoládés jegyekkel a háttérben. Minden a helyén van, ahogy azt a borász alapboraitól is megszokhattuk már. Ár:érték arány tekintetében pedig végképp egy remek merlot-val van dogunk.

Borunk sokféleképp kibontakozhat - tonhal, borjúsült, roston sült marha, kacsa, liba, vad szárnyasok, grillhúsok, csirkepaprikás és pörköltek, gyros, de rakott krumpli vagy vörös szósszal készült tésztaételek mellé is remek páros.

Mészáros Pál @ Cabernet Franc 2007.

Az elmúlt időszak nagy kérdése vörösboros fronton, hogy melyik Cabernet integrálható hazánk borászatába jobban. A korábbi évtizedek mintha a világszerte népszerűbb Cabernet Sauvignont igazolták volna, és tették sikerfajtává nálunk is, de újabban mégis inkább az ősibb Franc-ból készülnek szebb, izgalmasabb tételek itthon. A kérdés mára inkább úgy fogalmázták át, hogy melyik fajta képes jobban beérni a mi klímánkon. Mészáros Pálék mindkét fajtából kiváló bort készítettek Classic sorozatukban. A Sauvignon elegánsabb, a Franc inkább mediterrán arculatú lett.

Intenzív gyümölcsös illatában meggy és cseresznye keveredik érintésnyi fával. A zamatban szép egyensúlyra talál a cseresznyés gyümölcsösség a fűszerekkel, az alkohol a fával, a hosszú lecsengés a kávés ízjegyekkel. Nem érdemes tartogatni.

Érettebb sajtokhoz, grilltálakhoz, roston sült marhához, vad szárnyasokhoz, tonhalhoz, lazachoz, vörös szósszal készült tésztaételekhez is jól iható bor.

Mészáros Pál @ Cabernet Sauvignon 2007.*

A Classic-sorozat talán legstílusosabb, legelegánsabb tagja. A leghíresebb bordói fajta árnyaltabb, simulékonyabb oldala. Szelíd, selymes vörösbor, melyet kellemes, a szellőzéssel egyre erőteljesebben átható, izgalmas, fűszeres illata, szép egyensúlya és fajtajellegesen fűszeres ízei tesznek kerekké. Szép savai, mély tanninjai egyáltalán nem bántóak, kifinomultabbak, szépen integrálódtak a bársonyos összképbe. Jó példája annak, hogy egy egyszerű bor is lehet kiművelt.

Kedvező ár-érték aránya a hétköznapesték „nice-price” vörösborává teszik.

Kemény, aromás sajtokhoz (cheddar), mérsékelt fűszerezésű, közepesen zsíros, vegyes grilltálakhoz vagy vörös mártással készült tésztákhoz remekül passzol.

Mészáros Pál @ Bikavér Reserve 2006.*

Enyhébb, közvetlenebb bikavér, simulékonyabb és könnyebben szerethető, mint amit páran megszokhattunk sokfelé ismert, több fajtából összerakott vörösborunktól. 40 % kékfrankos, 30 % merlot, 10 % kadarka, 20 % cabernet franc. Az összetétel alapján egyáltalán nem meglepő, hogy kellően gyümölcsös, jóivású vörösbort kapunk, mely a felsőpolcos Mészáros borok közt, talán a legzamatosabb, legkönnyebben értelmezhető tétel. A borász szerint e bikavér a régi iskolát követi stílusban, és talán most a legszebb, most érte el legszebb, legérettebb korszakát. Hát igyuk!

Pecorino juhsajt, ezen kívül sertés szűzérmék mellé vagy magyaros ételekhez (harcsapaprikás) remek.

Mészáros Pál @ Bodzási Kékfrankos válogatás 06.

Egy vérbeli, határozott szekszárdi kékfrankos-egyéniség. Mind illatban, mind ízekben hozza a fajtára oly jellemző aromákat, zamatokat és főleg első benyomásra a pincészetre jellemző hordóhasználat eltéveszthetetlen kávés pörkölési aromáit. Buja - letagadhatatlanul kékfrankos rumos gyümölcsösség, kis gyógyfüvesség ejt minket rabul az illatban, mely nagyon kellemes, melengetően kedveskedő, sötét színű, túlérett gyümölcsök és keleti fűszerek képében ér véget... Sötét cseresznyeszín, gránát széllel. Sűrű szövésű, vastag bor, melyben a szép savak, és a haraphatóan húsos zamatok kavarodnak hosszasan a szánkban, sok gyümölcsös és édesfűszeres reflexszel, jóval a lenyelés után is. Kiváló egyensúly, nem lóg ki semmi, és ami a legfontosabb nagyon könnyen megszereti az ember.

Mészáros Pál @ Hidaspetre Cabernet Franc Res. 2006.***

Tartózkodó, nehezen megfejthető vörösbor. Egyedi karakterű ital, mely rendkívüli mélységekkel, tömör textúrával, széles, de belesimult tanninokkal rendelkezik. Némi csokoládés utóíz kíséri a kortyot, határozott kesernyével a végén. Strukturált, de túlkapások nélküli Cab.Franc. Egy szenzációs évjáratot jól leképező, nagy szekszárdi bor.

Saint Nectair sajthoz ajánlható, de steak, bélszín, szarvas(gerinc), fűszeres báránysült, grilltálak és hirtelen sült lazac mellé méltó kísérő.

Mészáros Pál @ Merops 2006.**

A Mészáros Pince csúcscuvée-jét mi is hamar megszerettük. Bájos története pedig a biodinamikusság egy kedves oldalát mutatja meg nekünk. A dűlő, ahonnan a bor alapanyaga származik meredek domboldalon található, és Szekszárd oly jellemző, értékes alaptalaja, a lösz nyílt falakat képez itt-ott a sorok közt. A falakba hazánk legegzotikusabb színekben pompázó vonuló madara, a gyurgyalag (Merops apiaster) vájja évről évre fészkelőüregét, és érdekes módon azokon a területeken, ahol a rovarokra vadászó, kecses gyurgyalag fiókáit nevelte, ott a szőlőt nem-, vagy alig károsították rovarkártevők. Hát létezik ennél szebb egymásra találása embernek és természetnek? Egyfajta szimbiózis alakult ki a szőlész és a madarak közt....egyensúly, melynek szép és meggyőző eredményét mi is tapasztalhatjuk ebben a csodás, füstös illatú, igen komplex ízvilágú bordói házasításban.

Prima Donna és Saint Nectair sajtokhoz is ajánlható, de steak, bélszín, szarvasgerinc, fűszeres báránysült, grilltálak és hirtelen sült lazac mellé szintén méltó kísérő.

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább