x

Balla Márton

Bortársaság kóstolók 1

Sok lényegtelen apróság okán lehetőségem adódott, hogy részt vegyek két kóstolón is, amit a Bortársaság „vezérkara” szervezett. Mind időben, mind témában jelentősen eltérő kóstolókról van szó. Sajnos folyamatos időhiánnyal küszködvén, csak most tudok írni és most is csak az első kóstolóról.

Az első kóstoló témája hellyel-közzel a novemberi kiadvány újdonságai. Azért írom, hogy hellyel-közzel, mert a novemberi kiadványt lapozgatva látható, hogy ha minden bort kóstoltunk volna, senki nem megy haza aznap éjjel. Tehát csak egy-két tétel került terítékre, hál’Istennek nem nekem kellett válogatnom, mert nagy feladat lett volna…Minderre október 29-én került sor az esti órákban…

Nem úgy a második kóstolóra, ami november 19-én esett meg és a kora reggeli órákban ráadásul. Temérdek kóstolón vettem már részt, döntő hányadát jómagam vezényeltem le, de este 8 előtt nem kezdtünk még soha. Egyszóval kellemes várakozással vegyes izgalommal vártam, hogy milyen egy reggeli kóstoló, ami után mindenki dolgozni megy és nem aludni. Örömmel tapasztaltam mennyire a helyén lehet egy ilyen helyzetet kezelni, ha arra érdemes emberek a résztvevők. Ennek a kóstolónak a témája a Billecart-Salmon pincészet pezsgői (champagne!) voltak, amik mostanság jelennek meg a Bortársaság palettáján, méltón és méltán!

I. Bortársaság novemberi kóstoló (1. rész):

1. Sauska Chardonnay, 2006

Bár a teljes tétel a siklósi Makár-dűlőből származik, akárcsak a dűlőválogatott párja, ez mégsem a megkülönböztető „Makár” jelzéssel ellátott chardonnay, hanem egyszerűen a „zöldcímkés Sauska chardonnay”.

Egész fürtös préselés, hidegen erjesztés, részben tartályban, részben használt francia tölgyben, majd 10 hónapos érlelés batonnage-zsal (finomseprő-felkeverés), 60%-ban tartályban és 40%-ban új, illetve másodtöltésű francia barrique-ban. Ez érdekes, mert olyan erőteljesen érezni rajta az újfát ill. a barrik stílust, hogy azt mondtam volna elsőre, egy 100%-ban barrikolt tételt kóstolunk.

Sötét szalmasárga szín, illatában fa, vaj és gesztenye, íze krémes és csak picit lóg ki az alkohol (15%), valamint a fa, ami idővel véleményem szerint integrálódni fog. Szeretem, ha egy bor megmutatja mire lesz képes az idő múlásával, és zavar, ha valaki ezt nem veszi észre, és azért kritizálja a bort, amit valójában ő mulasztott el észrevenni.

8000 palack készült a borból és az ára a Bortársaságnál, 3180Ft.

2. Bussay Szürkebarát, 2007

A 2006-osat alig néhány héttel előtte kóstoltam és valósággal elaléltam. A legjobb szürkebarát volt, amit valaha ittam. A ’07-es sem gyengébb, csak az idő hiányzik még neki a harmóniához. Valamivel alacsonyabb az alkoholja (14% a 15,2% helyett…), ez még javára válhat. Szikárabb is, mint a bátyja, de ízben ugyanolyan tömény struktúra, melegítő alkohollal. Botrytiszes szemeket is tartalmazott a szőlő, mint a Bussay szürkebarát általában. 10hl-es hordóban erjedt és érlelődött 10 hónapot. Még érlelendő bor.

9000 palack készült és az ára 2940Ft.

3. Bussay Olaszrizling, 2007

Egy hithű magyarnak nagy kedvence az olasz, így nekem is. De komolyan, azt álmomban sem képzeltem volna, hogy ilyen magaslatokra képes. Ez is 10hl-es hordókban erjedt és érlelődött 10 hónapot. Csak itt van még egy 10-es. A maradékcukor: 10g/l. A cukor általában kihangsúlyozza az ízeket, így könnyebben érthetővé tesz egy bort. Hiába üvöltenek annyian ellene, akik magukat szakértőnek vallják. De itt nem a kihangsúlyozás a cél, hanem a harmónia. Ez a bor a végletekig harmonikus. Enélkül a kevés cukor nélkül nem lenne ugyanaz…nem lehetne…

Leírhatnám, hogy mézes, krémes, illatos és ízes, de erről a borról nem lehet írni. Inni kell! Bussay pedig nem egy egyszerű háziorvosból lett borász, hanem egy egyszerű ember, aki elmerte hinni, hogy valami hatalmas része lehet…és lett!

5000 palack – 3930Ft

4. Balassa István Mézes-Mály Furmint, 2006

Teljesen ismeretlen pincészet. Így az ember mindig előítéletekkel közeledik. „Valaki, aki most kezdte…” Csak közben azt felejti el, hogy ő meg valaki, aki még most sem kezdte el…

Balassa István vegyész, jelenleg borász, a kettőt még a cinikusok se keverjék össze…felesége szőlész, ketten viszik a vállalkozást, nem kis eredménnyel.

Ez a bor fahordóban erjedt és érlelődött 8 hónapot, maradékcukra 4 g/l. Olajosan mozog a pohárban ez a mély aranyszínű nedű. Illata petróleumos, kellemes. Íze hosszú, széles, vastag, sós-ásványos. Alkoholja beépül, pedig 14,5% fölött van. Igazi komoly bor. Még érlelhető, de nagyon kellemes meglepetés már most is egy ismeretlen pincészettől.

532 palack – 4260Ft

5. Szepsy István Urbán Furmint, 2006

Az utolsó fehér a sorban. Nem véletlenül. Ahogy valaki megjegyezte, itt érzi az ember, hogy a következő szintre lépett.

Szepsy-t nem akarom bemutatni. A szőlő öreg (35-70+ éves) tőkékről lett szüretelve. Saját élesztővel erjedt 4-5 hónapig, és érlelődött másodtöltésű hordókban, mindvégig seprőn hagyva. Maradékcukor: 3g/l, sav: 6,2g/l, alkohol: 14%.

Olajos, tömör szerkezet, mentolos illat, jellegzetes furmint jegyekkel, valamint érdekes málnás-ribizlis illatvilággal. Ízéről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, ahogy mondani szokás.

Összesen 2100 palack készült, novemberben 7200Ft, majd később 9600Ft lesz az ára.

6. Bolyki Nem lát, nem hall, nem beszél Kékfrankos, 2006

A 2005-ös szüreten látás- és halláskárosult gyerekek is részt vettek, innen a név. Bár 2006-ban már nem ők szüreteltek, a név megmaradt és a bor minősége is.

28 napig erjedt héjon, és 20 hónapot érlelődött első-, másod-, és harmadtöltésű barrikhordókban.

Színe lila, illata joghurtos, rendkívül kellemes és csábító. A tanninok töménysége okán kellemesen fanyar, a hordó szépen beépül a szerkezetbe. Kellemes inni.

Ára: 3390Ft

Minden információt, ami nem kóstolási jegyzet a Bortársaság által adott összefoglalóból másoltam át ide. Az árak is csak a Bortársaságnál érvényesek. A champagne-okról napokon belül írok, de úgy érzem egyszerre ennyi elég, írni is, olvasni is. )

Folytatás itt.

kép: bortarsasag.hu

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább