x

Balla Márton

Három bor, ha udvarolnod kell

Santa Silvia Torrontés, 2004 (Argentina, Tulum Valley, San Juan)

Simonsig Chenin Blanc, 2006 (Dél-Afrika, Stellenbosch)

Németh Attila gyöngyöstarjáni Concubina fehér Cuvée, 2006

Santa Silvia Torrontés, 2004 | Simonsig Chenin Blanc, 2006 | Concubina fehér Cuvée, 2006

Santa Silvia Torrontés, 2004 (Argentina, Tulum Valley, San Juan)

Koszovóban jutottam hozzá nagyjából 5 euróért, vagyis kb. 1200Ft-ért. Soha előtte nem hallottam erről az argentin borászatról. Ezt a Torrontés-t annyira megszerettem, hogy legalább egy kartont magamévá tettem már. Azóta egyszer felfigyeltem a Cora-ban egy Santa Silvia malbec-re ami sajnos messze nem érte el az argentin Malbec iránt megszokásból támasztott elvárásaimat (pl. egy Kaiken vagy Salentein malbec szintjét).

A bort szép, kiváló minőségű parafa dugó választja el a külvilágtól. Pohárba töltve közepesen mély aranysárga szín, olajos ám könnyed mozgás fogad.

Illata aztán letaglóz. Valószínűleg ezért szerettem meg annyira annak idején. Nagyon intenzív, a 13,5%-os alkohol nem tolakszik, inkább húzza magával az illatokat, felerősíti, és intenzívebbé teszi. A vezető vonal a mézé, majd virágillatok jönnek és kis bódító, geil erjedtség. Mentha, eukaliptusz a végén.

Íze finoman szólva is különleges. Bár a bor száraz és ez a szárazság az utóízében is erőteljesen érződik, amíg a szánkban van akár desszertbornak is vélhetnénk, de legalábbis félszáraznak. Szerintem biztos van maradék cukra és jelentős az extrakttartalomból adódó édesség is. Az ízvilága barátok közt is komplex. Itt már az alkohol teljesen a háttérbe húzódik, a méz itt is szintén viszi a zászlót, utána túlérett, aszalt sárgahúsú gyümölcsök, sárgabarack, őszibarack kompót, krémes lágy struktúra. Furcsa, de kevés ánizs és hosszú száraz utóíz. Kifejezetten hasonlít egy Ouzo-ra ha a szánkban, néhányszor megforgatjuk. Kissé égetett-kesernyés utóíz jön elő, többszöri kóstolás után.

Az egyetlen disszonáns elem az enyhén érezhető oxidáltság, ami egyáltalán nem zavaró, de gyakorlott száj nem megy el szó nélkül mellette. Ha ez nem lenne, és a bor kicsit vibrálna még, mint egy évvel ezelőtt, nem lenne sok a hét pont így a realitás 6pont.

A bor pincehidegen a legjobb (12-14°C), ne hűtsük túl! Már aki hozzájut…

Nem régiben kóstoltam egy Alta Vista Torrontés-t a 2006-os évjáratból és mind az illatok, mind az ízgazdagság hasonló volt. Az egyetlen ok, amiért ezt a bort többre értékeltem az a lehelletnyi édesség, amit illatban és ízben is éreztem, és ami segítette kibontakozni a komplexitást és ennek a fajtának a „krémes” nagyszerűségét. Magyarul az Alta Vista Torrontés egy kissé túl száraz volt.


Simonsig Chenin Blanc, 2006 (Dél-Afrika, Stellenbosch)

Alkohol: 14,3% Cukor: 6,1g/l Sav: 5,8g/l pH: 3,4

Egy hét alatt másodszorra kóstolom a bort, és meg kell mondjam, egyre inkább tetszik. A Tescoban ráadásul 500Ft-tal olcsóbb, mint a Decanterban, vagy bárhol másutt, ahol kapni. Így az ára 1400Ft körül van. Nem feküdt a pincében és közepesen behűtve ittam.

2006-os évjárat, annyira már nem is friss, hiszen a déli féltekén tavasszal van a szüret. Bár műanyagdugóval van lezárva és egyáltalán nem látott hordót, semmiképp sem fiatalos vagy pörgő bor. Szénsavtartalma nincs. Ajánlott a szüret utáni második évben fogyasztani tehát rövid pinceérlelésre is alkalmas. A Chenin Blanc fajta a dél-afrikai szőlőültetvények 20%-t teszi ki, ami igen nagy szám, ha arra gondolunk mennyi Cabernet, Shiraz és Pinotage kerül ki abból az országból.

A borász Johan Malan szerint régóta az egyik legjobb évjárat ebből a borból és ez a meleg, száraz időjárásnak köszönhető. A beérett szőlőn helyenként Botrytis is megjelent, a bogyók kicsik voltak és nagyon koncentráltak, így 25° felett volt a mustfok. Így már a maradékcukor tartalom is érthető.

Első szippantásra meglehetősen illatos, de nem a reduktiv boroknál megszokott virágos vagy friss gyümölcsös illatok törnek elő, sokkalta inkább érett sárga húsú és trópusi gyümölcsök, kis mézes jelleggel. Bár 14% feletti az alkoholtartalma ez illatába teljesen beilleszkedik, nem zavaró, nem lóg ki.

Színe világossárga, zöldes reflexekkel. Meglehetősen felkenődik a pohár falára és nem is csorog vissza. Nehézkesen hömpölyög a pohárban, közben új és új illatokat szabadítva fel.

Ízében aztán minden megtalálható, amit illata és színe beígért. Gyümölcsök között elsősorban körte és ananász, enyhe édességgel. Olajos a szájban is nem csak a pohárban és rendkívül komplex. Utóíze hosszú bár néha felsejlik benne a kén, de nem annyira zavaróan. Ha nagy figyelemmel vagyunk iránta megtalálható benne a méz is.

Több mint 24 órás állás után megszelidül, de semmit nem enged tartásából. Ugyanolyan krémes, ugyanolyan ízes, mint volt, kicsit talán lekerekedett és lágyult, bár eleve sem volt egekbeszökő a savtartalma.

Összességében el lehet mondani róla, hogy tipikus aperitif-bor. A tapasztalat is azt mutatja, hogy el lehet belőle tenni pár palackot, nem lesz semmi baja még 1-2 évig. 6,5 pont de lesz ez még több is úgy vélem.


Németh Attila gyöngyöstarjáni Concubina fehér Cuvée, 2006

A Bortársaságnál 1600Ft. Németh Attila alap küvéje. A 2004-es elődjéhez hasonlóan nem vártam sokat, két nappal a vétel után megkóstoltam. Németh Attila borai sokkalta inkább kíváncsivá tesznek, mint lenyűgöznek. Mind kézműves, egyedi, élettel teli, komoly, ízletes és üde bor. Kellemesen ihatók a maguk kategóriájában. És ez mindig kíváncsivá tesz. Nem tudom megvárni, míg a pincében érlelődik egy-egy palack. Persze ez mind hozzáad az értékükhöz és nem elvesz belőle.

A 2006-osban a tramini helyét a szürkebarát vette át. A rend kedvéért az összetétel: nagy része chardonnay (60%) és hárslevelű (27%), kisebb része pedig sárgamuskotály és szürkebarát. 10,5g/l maradékcukorral rendelkezik, így már félszáraz. Spontán erjedt, nagyhordóban érlelődött.

A dugó igen rövid. Színe szokásosan a veresföldi chardonnay árnyalata. Érett szalmasárga. Könnyen mozog a pohárban, közepesen kenődik.

Illatban is a chardonnay-é a főszerep a hárslevelű mézes-virágos aromáival megtámogatva. Érett, túlérett fehér húsú gyümölcsök, főleg szőlő, méz, hárs, virágok, pörkölt, töppedt jegyek. Illatorgia.

Íze aztán minden várakozást felülmúl. Az első korty a szokatlan szájnak sokk-ként hat. Édes és a korty végén erős pirított mogyoró. Aztán néhány korty után, az édesség teljesen eltűnik és rádöbben a kóstoló, micsoda összhang uralkodik a borban. A 14%-os alkoholhoz, amit illatában alig érzékeltem, kell ez a 10,5g/l cukor és a savai is hiányoznának, ha kevesebbek lennének. Szép összhang, hosszú utóíz, amiben a pörkölt jegyeket szépen ellensúlyozza a cukor és a savak. Ezért tetszik jobban 2004-es elődjénél. Könnyebben iható, nem laktat annyira, frissít, kellemes. Ebből a borból bármennyit meg lehet inni!

Hosszú, véget nem érő utóíz, semmi cukor utáni savanya. 6,5-7 pont Ezt a bort 1600Ft-ért osztogatni…kiváló vétel!!!

X

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább