X

TOKAJMAGIC

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - ***Demeter Zoltán pezsgőleckék

Tokaji buborékos kísérletek széltében hosszában

A TokajGuide első háromcsillagos birtokáról köztudomású, hogy bő tíz éve a pezsgő tartja igazán intenzív mozgásban. Ott volt a Szentesi-féle bérpezsgős korszak ébredésénél (2009-2011), és sokat utazott, hogy megértse az autolízis működését. - Demeter Zoltán igen fontos úttörője volt ennek a műfajnak, nem csupán tokaji, országos viszonylatban is (ld. Borászok 12 Pontja). Sokat tett azért, hogy a pezsgő mind jelentősebb műfajjá váljon, és Hegyalján alighanem őt halljuk a legtöbbet a buborékokról beszélni. Márpedig, ha pezsgőről van szó, akkor nála valóban igen konkrét víziók hangzanak el (ahogy ezt olvashattuk a múlt év végi sajtóban is), különösen igaz ez 2013 óta, mióta neki köszönhetően bárki készíthet immár saját pezsgőt, saját pincéjében. Régen szerepelt a neves tokaji termelő klubkóstolóink sorában, de ha már nyár, úgy voltam vele, hogy adjunk egy esélyt a tokaji buborékoknak! - Halkan hozzátéve, hogy e sorok írója igen szkeptikus ezzel a műfajjal Hegyalja vonatkozásában. De meséljenek most a pezsgők otthon visszakóstolt maradékai:

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: Pezsgőleckék ***Demeter Zoltánnal

Koccintsunk egy jó pezsgővel!

II/IV: Az idei második részben évek óta nem látott ismerős látogat el köreinkbe. Nem más, mint a TokajGuide eddigi egyedüli 3 csillagos termelője, Demeter Zoltán fog nekünk kifinomult tokaji buborékokat mutatni a rá jellemző mély üzenetek kíséretében. Közismert, hogy ezt a műfajt igen magas színvonalon űzi Hegyalján, de zászlóvivője és szószólója a tradicionális pezsgőkészítésnek országos viszonylatban is. Elmondható az is, hogy ő maga személyesen is ezt a műfajt fogyasztja a legnagyobb előszeretettel. 

Tovább

Ripka Gergely

Te is támogathatod az elhivatott munkát Tokajért!

Csatlakozz a Patreon közösségünkhöz!

Ezen a felületen továbbra is támogatható mindennapi missziónk Tokajért: a TokajMagic események, a bárki számára bárhol hozzáférhető TancoloMedve borblog és adatbázis, illetve a 2023 már 3 nyelven megjelenő, nemzetközileg is díjazott, szabad és független TokajGuide, mely magas színvonalon, objektív mércék szerint mutatja be Hegyalja minőségeit ithon és külföldön egyaránt. Három csomag közül választhat, aki segítené a munkát:

1. A Szamorodni*-csomag mindössze egy palack olcsó bor jelképes árát jelenti havonta, melyhez ajándékba jár egy mindenkori legfrissebb (természetesen dedikált) TokajGuide kötet (premier előtt)!

2. Az Aszú***-támogatók ezen túlmenően, ha szeretnének, akár havonta is kaphatnak tőlem egy könyvet (hisz ajándékba is tökéletes) és bérelt helyük van a következő könyv premierjére is (2023 ősz);

3. míg az Eszenciások***** a köteten túl minden TokajMagic-kóstolóra priority boarding passal gazdagodnak (ez most a legnépszerűbb konstrukció).

Idén egyébként 4 különleges eseményt tervezek (március, június, ősz és december), melyek közül az elsőt februárban fogom meghirdetni. Annyit elárulhatok már most, hogy egy különleges, eddig soha nem látott aszúsor lesz a témája ;)

Köszönet minden eddigi támogatónak, sokat jelent minden support!

Tovább

Ripka Gergely

Találkozzunk Szeptemberben!

Két fontos esemény is közeleg

Eseménydús szeptember jön. Akik Tállyán bejáratosak, azok tudják, hogy az év legnagyobb eseménye a (maga nemében a régión belül is hiánypótló) Kerekdomb fesztivál, melyet a Művészetek Völgye lelkes és fiatalos stábja szervez évek óta. A gasztronómián és a borokon túlmenően kulturális programok, könnyűzenei koncertek, csupa igényes esemény várja a fesztiválozókat. Immár harmadik éve a TokajMagic is jelen van a Bocskai utcában. Hogy idén milyen tematikával...? Katt!

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - Jakab Padihegy vs Rány

Homonna-variációk két dűlőből

Onnan is látszik, hogy végéhez közeledik az év, hogy csupán két TokajMagic-élményünk maradt 2021-re. Októberben egy gyönyörű száraz sort osztottam meg vendégeimmel Erdőbényéről. A TokajGuide idei kiadásában a déli és az északi rész borászatainak bemutatását (mintegy szimbolikusan) egy egészen csodás száraz sor választja ketté (a friss kiadásban nagy hangsúlyt kapnak a kóstolók, borleírások, pontozások stb). Egy varázslatos száraz sor, melyért Belgiumba kellett utaznom 2019-ben, ahol a Holass-éknak köszönhetően csúcs Jakab borok kerülhettek a poharamba. Életem egyik legszebb TokajDry-sora volt, így noha Jakabék borai idehaza csak szűk körű ismertségnek örvendenek, gondoltam megpróbálom a lehetetlent, és megpróbálok megtölteni egy estét az ő boraikkal, mert felettébb megérdemlik. Ahogy az alcím is tanúsítja, a borász, Homonna Attila érdemei a borminőség terén elévülhetetlenek. Különösen, ha az egyik legrégebbi jegyzett hegyaljai dűlőről, a Rányról beszélünk, melyet neki köszönhetően kezdtek az elmúlt tíz évben egyre többen felfedezni. Ebben a sorban a kontextus végett a Bénye melletti dűlőt egy déli klasszissal, a rátkai Padiheggyel kóstoltuk össze 3 remek évből. Nézzük, hogy az északi vagy a déli terroir teljesített-e most szebben!

Tovább

Ripka Gergely

Elindult a TOKAJAMAGIC podcast csatorna!

Angol nyelvű okfejtések a fülnek

Új év, új platform! - Írásban online a magyar nyelvű táncoló (tíz éve), nyomtatásban a kétnyelvű TokajGuide (2014 óta), a nemzetközi vizeken hajózó képes insta és az "ernyő" jellegű fb oldalunk mellett a héten elindult az angol nyelvű TOKAJMAGIC podcast csatornánk is! Itt mindenféle Tokajjal kapcsolatos témát igyekszem majd élő szóban is körüljárni ((a videotartalommal egyelőre várunk: ha lesz is ilyen, annak bizony sokféle minőségi kívánalomnak meg kell majd felelnie)).
A podcast epizódok 90 napig lesznek elérhetőek (egyelőre), így javasolt akár RSS-feed segítségével is követni (a hanganyagok archíválására valamilyen megoldást igyekszem kitalálni a későbbiekben). Spotify-on már követhető a cselekmény és sok más ismert podcast/rádiócsatornára is felkerül (Apple Podcasts, Deezer stb). Várhatóak persze vendégek, borászok, boros személyiségek, sommelier-k és más izgalmas arcok felszólalása a műsorokban, havonta összesen maximum 2 óra terjedelemben. A már streamelhető "check-in" adás után az első 4-5 epizód biztos, hogy a tokaji "alapokról" fog szólni, aztán ahogy erjed a tematika, úgy tisztulnak majd le a fejtésekkel újabb és újabb topikok...szuperaszúkkal, TokajGuide-megjelenéssel és sok-sok meglepetéssel. Addig is jó fülelést mindenkinek!

Tovább

Ripka Gergely

BRÉKING: Új korszak jön a blogon!

Coravin, a borblogger legjobb barátja

Biztosan sokan hallottatok már a coravin rendszerről. A sokadik kis felesleges kütyü borbuziknak, amivel a bort úgy lehet megkóstolni, hogy a dugót nem kell kihúzni; hovatovább (argon segítségével) oxigénmentesen hagyja a megkezdett palackot a tű kihúzása után. Nos nem vagyok én márkanagykövetük (divatos szóval brand ambassador vagy endorser), de születésnapomra kaptam egy ilyet Dórimnak hála, és ez bizony mondhatjuk, hogy új korszakot nyit meg a Táncoló történetében is. Gondoljunk csak bele: régóta dédelgetett palackok a pinyóban, amik fölött eddig dilemmáztunk, hogy kibontsuk/pihentessük, és legtöbbször persze nem bánunk meg semmit, de mégis a lelkünk mélyén azért mennyire sokszor érezzük, hogy “ezt még megnéznénk 1-2 év múlva is”, hiába. Eddig! Szóval az új játékszerrel bizony új sorozatok várhatóak, rendszeres visszakóstolós krónikákkal. Többet nem spoilerezek, de azért halkan megsúgom, olyan utolsó palackok is lapulnak még a pincében, mint *Királyudvar Úrágya 2000***, sokat vitatott **Demeter Zoltán parafás korszakbéli szárazak és Anett Szamorodni 2016*** vs 2017***, *Disznókő Aszúeszencia 1993, Oremus 5 puttonyos tokaji aszú 2000**. Remekül fogunk szórakozni újra és újra a következő években a nappaliban és a Táncoló hasábjain (ha épp nem TokajMagic eseményeken nyílnak majd ki; de a rendszeres résztvevőknek újabb jó hír: a kóstolókon is sokkal könnyebb lesz ezután biztosra mennem). Maradjatok velünk..!

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC - *Bott Pince: Csontosok//2006-2018

Egy dűlős furmint, ha szépen érik

Tavaly is és idén is úgy jött ki szerencsére, hogy a furmint februárt *Bott borokkal sikerült megünnepelni a Tokaj-klubbunkban. Tavaly Teleki és Csontos (lösz és riolit összehasonlítás régi évjáratokkal), idén pedig Milotta László, Szűcs Ferenc testvérünknek és Bodó Judit utánajárásának hála egy közel teljes sort sikerült dobni a pince immár kultikus Csontos-dűlőjéből. Biztosan van, akinek ez nem meglepő Bodóékat ismerve, de bizony van az úgy néha, hogy egy tokaji furmint képes évekig is kulturáltan viselkedni a palackban. A tovább gombra kattintva az is kiderül, mely évjáratok voltak a legszebbek a tizenegyből.

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: **Szepsy Cuvée-től szamorodniig

Stílusgyakorlatok aszú alatt

Egyik kedvenc témám az ezredforduló környéki Tokaj villanásai különféle bortípusokban. Betiltják az avinálást 1991-ben és 1999-re az aszú minőségét minden tekintetben sikerült is kimaxolni (megjelennek a dűlős aszúk: Lapis, Kapi és a nagy formátumú eszenciák). Elindulhatott hát az aszú alatti műfajok definiálása. Többek közt ekkor jelent meg az a bor is, mely egyértelműen a száraz terroirborok felé irányította figyelmet (Királyudvar Úrágya 2000), de ekkor indult meg az alternatív édes borokkal is a gondolkodás: mindkét borkategória ugyanazt a célt szolgálta, sikeresnek lenni a piacon (ami láthatóan aszúval akkor még egyáltalán nem volt könnyű).

Ennek az édes álomnak a mentén két irány eszkalálódott: a hagyományos kategóriákkal való minőségi munka: Szamorodni (Disznókő, Oremus), majd a Főbor (Demeter Zoltán); illetve az ezekkel való engedélyezési nehézségek okán megjelent két freestyle irányzat, a késői szüret (Hétszőlő) és a cuvée, melyet Szepsy István saját pincéjében és a Királyudvarban (Ilona Cuvée) kezdett csiszolgatni.

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Bott Pince – Teleki vs. Csontos

2 terroir, 3 évjárat, 6 érett furmint

A Furmint Februrárt egy elég szép édes stílusgyakorlattal kezdtük, ahol félszáraztól eszenciáig végigvettük, mitől lett ez a fajta klönleges a világban. Miközben sok törekvés és sok borászat kommunikációja által egyre hangsúlyosabban a szőlőfajtára irányul a figyelem (közben már a szlovénok, horvátok, osztrákok is siponoznak, furmintoznak javában), ne feledjük, hogy a legfontosabb érték, ami az egyediséget, utánozhatlanságot hordozza, az a termőhely vagy terroir. Ezt pedig a borvidékeken és dűlőkön keresztül a furmint is remekül közvetíti. Sőt alapvetően ezt is kellene megmutatnunk, néhány termelő pedig szerencsére ebben gondolkodik, igényes munka mentén.
Bodó Judit és Józsi borászata a TokajKalauz 2016-os kiadásában kapta meg birtokcsillagát. Egyrészt kívülről is minden igaz rájuk, ami miatt a szívünkhöz nő egy pince: remek borok, tisztán végzett munka, szimpatikus emberek, alázat, törődés, de nem csupán a borral és egymással, hanem a szűkebb és tágabb értelembe vett környezet, közösség felé is. Kicsit jobban árnyalva a képet, a borok, melyek jelentős részben sajnos külföldön fogynak el olyan krisztálytiszta és megnyerő formában mutatják be a dűlőket szárazban, Tokajt, a borvidéket magát pedig édesekben, hogy az ember több, mint egy évtizede csak ámul, ahogy ez a két csallóközi ember együtt csodákat művel Hegyalján. A borok minősége mellett egyébként elkészült a Csontos Présház, a hajdani bodrogkeresztúri kerámiagyárban pedig épül a birtokközpont (vendégfogadó, étterem, kóstolóterem stb). 

Tovább

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább